HaberlerListelerSağlık

Sağlıklı Yaşam İçin Sporun Önemi

Sağlıklı yaşam üzerinde sporun etkisi yoktur diyene rastlamamışınızdır. İşleyen demir paslanmaz mucibince spor yapan beden de sağlıklı olur. Sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardandır spor. Sağlıklı yaşam için spor diyor ve ayrıntıları anlatmaya başlıyoruz.

Hep hareket ve sporun önemini vurgu yaparak yazımı sürdüreceğim. Buyurun size bir araştırma; yapılan araştırmaya göre hareketsiz yaşam sürdüğü için vefat eden insanların sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Hareket etmeyen bedende başta kalp olmak üzere birçok organda rahatsızlıklar baş gösteriyor. Bu yüzden en azından az da olsa egzersize ve yürüyüşe ihtiyacımız olacak. Bunu düzenli hale getirdiğinizde de daha sağlıklı hale geldiğinizi göreceksiniz. Dizleri ağrıyan yaşlılara doktorlar öncelikle neyi tavsiye ediyor? Elbette yürüyüşü. Yani çok hareket etmeyi tavsiye ediyor.

Düzenli egzersiz yapmanın ayrıca hareket etmenin beden sağlığına müthiş katkısı yine ortada. Örnek verecek olursak. Kalp hastalarının yaşam kaynağı durumunda. Şişmanlar için zaten hareket etmenin önemini söylemeye bile gerek yok hepimiz biliyoruz. Bir başka bilinen etkisi de 1. Derece olmayan diyabet hastalarında ki inanılmaz katkısı. Yüksek tansiyona sahip hastalarda da dengeleyici etkiye sahip olduğu söylenmektedir. 

Tüm bunların yanı sıra, düzenli spor yapan insanların, tüm hastalıklardan kurtulmasında da inanılmaz bir etkisi olduğu yine tıp dünyasın da bilinen bir gerçek. Psikolojik rahatsızlık yaşayan hastalara da tavsiye edilen sporun daha sayılamayacak kadar etkisinin olduğu tekrar hatırlatıyor. En azından yürüyüşle de olsa az da olsa ama sürekli devam edeceğiniz spora başlamanızı ve vücudunuzu asla hareketsiz bırakmamanızı tavsiye ediyorum. 


pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu