Faydalı BilgilerListeler

Sağlıklı kilo nasıl alınır?

Kilo alamamanın bazı sebepleri

Kilo alamamanın bazı sebepleri

Yetersiz beslenme alışkanlıkları, öğün arası fazla boşluklar, yeterli beslenmeden yapılan egzersizler, kötü seçilen yemekler zayıf olmanın başlıca sebepleridir.  Diğer nedenlerde uzun süren hastalıklar, kanser ve yemek yeme de rahatsızlık çekme gibi sebepler olabilir.

İlgili Makaleler

Sağlıklı nasıl kilo alınır

Kademeli olarak kilo almak gerekmektedir. Günlük alınan 500 kalori hafta 0.5 kg vücudunuza artış sağlayabilir. Bu durum sizin boyunuza, kilonuza, yaşınız göre değişiklik göstermektedir. Beslenme durumunu tekrardan düzene sokmak, vücut dokularınızı yapılandırmak sizin sağlıklı kilo almanız için en önemli unsurlardan birisidir.

Egzersiz yaparak kilo almak

Zayıf kişilerin sadece karnının büyümemesi için fazla yemek yememeye dikkat etmelidir gereklidir. Eğer yemek yemeye çok düşkünseniz sadece göbeğiniz büyür ve kötü bir görüntüye sahip olursunuz. Bunu önlemek için egzersiz yapmalısınız. Düzenli kardiyo, ağırlık ve egzersiz çalışmaları yapmanız gereklidir.

Yağsız bir vücut için

Kilo alırken yağsız bir vücudunuz olsun istiyorsanız ağırlık çalışmalısınız. Yapmanız gereken rutinler büyük ağırlıklar olmalıdır. Yapmış olacağınız çoklu kas hareketleri hormonal yanıt sistemlerinizi harekete geçirir.

Sağlıklı bir diyet şart

Uzman kişilerden sağlıklı diyetler alarak onlara uymalısınız. Düzenli karbonhidrat, protein ve yağ depolamalısınız. Protein kas yapmanız için gereklidir ve size kilo almanızı sağlar.

Daha fazla sıvı tüketin

Kilo almanın diğer yolu da sıvı alımını artırmaktır. Yemeklerden önce ve sonra su içmeyi unutamayın. Günde en az 2,5 litre su içmeniz gerekmektedir. Siz daha fazla içebilirsiniz.

Öğünü azaltın

Öğünler arasında yemek yiyorsanız bırakın. Günde 5-6 öğün yiyorsanız bırakın. Yemeklerde patates gibi nişastalı ve bol kalorisi olan yiyecekler seçin. Kilo almak isteyen kişide dengesiz besleniyorsa kötü beslenme alışkanlığından dolayı o kişide aynı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir.

Bol bir şekilde sebze ve meyve tüketin

Eğer kilo almak istiyorsanız sağlıklı olan sebze ve meyveleri eskisinden daha çok yemelisiniz.  Hormonlarınız için bu gıdalara ve daha çok proteine ihtiyacınız var demektir.

Sağlıklı yağları tercih edin

Yumurtanın sarısı, yağlı et, Hindistan cevizi yağı ve diğer sağlıklı yağlardan tüketmelisiniz.  Zararlı yağlar sizde yağ birikmesini sağlar ve göbeğiniz oluşur. Bununlar beraber kalori artırımı sağlayın. Bunun içinde muz yiyebilirsiniz.

Kilo almanıza yardımcı olacak birkaç besin

  • Tüm yumurta: Ekonomik bir protein deposudur. A, D, E vitaminlerini içerir ve bol kolesterol içeren bir besindir.
  • Tereyağı:  Tereyağı uzun süre tüketilirse kilo artışı sağlar. Düzenli olarak tüketmelisiniz ve tereyağı kalbinize zarar verebileceği için tüketim miktarınız ölçülü olmalıdır. Yoksa sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.
  • Kepekli ekmek: Her gün 1 tane kepekli ekmek yerseniz dilim başına 69kcal kazanmış olmaktasınız. Sağlıklı yiyeceğiniz yemeklerin yanında tercih edilebilecek bir besindir.

Günlük yapılması gerekenler

Günde 3 ya da 4 porsiyon meyve yemelisiniz. Sizin için gerekli olan tüm besinleri alabilmek için yiyeceklerin tam doğal olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Dinlenmelerinizde glikozunuzu artırmak için çikolata ve ya şekerli yulaf yiyebilirsiniz. Bu hem glikozunuzu artıracak hem de acıkmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı ve meyve aromalı yoğurt size 118 kalori kazan bir kazanım sağlayabilir. Hızlı kilo almak isteyen kişilerin diyet programından olması gereken bir besindir.

Yeme alışkanlığı kazanmalısınız

Sindiriminizi geliştirmek için doğru besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Yemeklerden sonra çay ve kahve içmekten kaçınmalısınız. Bu içecekler bazı minerallerin sindirilmesine engel olmaktadır. Kilo artışınızı sürekli olarak takip edin.  Eğer ayda 5-6 kilo almışsanız bu sağlıklı bir kilo artışıdır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu