Sağlık

Sağlıklı Kalmak Adına Yapılan Sık Hatalar

Günümüzde “Sağlıklı kalmak” veya “Sağlıklı olmak” kavramları insanlar arasında oldukça popüler bir hale gelmektedir. Sağlık alanında yapılan televizyon programları, ünlü isimlerin ve doktorların tavsiyeleri  bu anlayışı pekiştirmektedir. İnsanlar sağlıklı kalmak adına beslenmelerine dikkat etmekte, günlük aktivitelerini düzenlemekte ve spor yapmaktadır. Sağlıklı kalmak insanlar için faydalı bir işleyiş olup yaşam sürelerinin uzamasına yardımcı olurken toplumda bazı doğru bilinen yanlışlar insanların hata yapmasına ve o çok istedikleri sağlığın, sağlıklılığın tehlikeye girmesine hatta ellerinden gitmesine sebep olmaktadır. Bu hatalardan birkaçı şu şekildedir:

Sadece Zayıf İnsanların Sağlıklı Olduğuna Dair İnanç

Zayıflık kesinlikle bir sağlıklılık ifadesi değildir. Çok zayıf insanların da sağlık problemleri olabilir. Beden kitle indeksinin 18 ile 25 arasında olması kişinin ideal bir kiloda olduğunu gösterir. Beden kitle indeksi 25’in üzerindeyse birey ideal kilosunun üzerindedir ve  bu durum bireyin sağlıklı kalmasını zorlaştıracaktır. Böyle bir tabloda bireyin zayıflaması sağlıklı olması ve kalması adına doğru bir karar olacaktır. Zayıflarken de bu alt ve üst sınırlar arasında kalmaya özen göstermesi gerekmektedir.

ayıf İnsanların Sağlıklı Olur mu?

Yağların Zararlı Olduğu Düşüncesiyle Yemeklerde Hiç Yağ Kullanılmaması

Bilindiği üzere hücre zarı ve hormonların büyük bir kısmı yağlardan oluşmaktadır. Vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması ve görevlerini eksiksiz yapabilmeleri için beslenmede kaliteli yağlar kullanılmalıdır. Yağsız besinler yemek ya da yeteri kadar yağ tüketmemek vitamin ve minerallerin emilimini zorlaştırmasına rağmen bu,  insanlar tarafından çok sık yapılan bir hatadır. Doymuş yağ, trans yağ ve margarin gibi zararlı yağların zaten çok fazla kullanılmaması hatta hiç tüketilmemesi gerekmektedir. Bunların yerine doymamış yağ ve zeytinyağı gibi kaliteli yağlar ya da vücudun  ihtiyacı olan yağları elde etmek için ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar tüketilmelidir.

Kilo Alımına Sebep Olduğu Düşünüldüğünden Hiç Ekmek Tüketilmemesi

Ekmek (özellikle de beyaz ekmek) ve karbonhidrat içeren besinlerin aşırı tüketilmesi hızlı bir şekilde kilo alımına sebep olmaktadır. Fakat ekmeğin hiç tüketilmemesi ya da böyle bir durumda vücudun karbonhidrat ihtiyacını karşılamak adına makarna, bulgur, patates, pirinç gibi farklı karbonhidrat gruplarına beslenme programında yer verilmemesi  bireylerin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Karbonhidratların tüketilmemesi vücutta kas kaybı riskini  getirmesinin yanında günlük rutin işlerinizi yaparken sizi yavaşlatabilir. Burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta ekmeğin ve çeşitli karbonhidratların tüketim oranıdır. Çavdarlı, tam buğday, tahıllı ya da kepek gibi esmer undan yapılan ekmeklerin sınırlı sayıda tüketilmesi sanılanın aksine sağlıklı yaşamı destekleyecektir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu