Sağlık

Sağlıklı Beslenmek İçin Uzak Durmanız Gereken 10 Besin

Sağlıklı beslenmek için uzak durmanız gereken besinler ve küçük tavsiyeler

  1. Ketçap, Mayonez ve Benzeri Soslar

Ketçap, Mayonez ve Benzeri Soslar

İçerisinde aşırı yağ ve katkı maddesi bulunan soslar yerine sızma zeytinyağı, kekik, limon, sarımsak gibi malzemerle kendi soslarını üretin.

  1. Asitli İçecekler

Asitli İçecekler

Bu içeceklerin sağlığa hiçbir faydasının olmadığını unutmayın. Bu tür içecekler yerine ayran, taze sıkma meyve suyu ve evde yaptığınız doğal kompostoları tercih edin.

  1. Kızarmış Yiyecekler

Kızarmış Yiyecekler

Kızarmış patates, kızarmış tavuk, lokma ve kızarmış her türlü üründen sağlığınız için uzak durmalısınız. Bu tür besinleri kızartmak yerine az yağ ile fırında pişirmeyi denemelisiniz.

  1. Beyaz Ekmek

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmeği de sağlığa pek katkısı yoktur. Ancak tam buğday ekmeğinin besin değeri yüksek ve bağırsaklarınız için de faydalıdır. Bu nedenle beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketin. Elbette güvenilir fırınlardan alarak.
Not: Unutmayın ki kepekli ekmekler, içerisine kepek katılmış beyaz unlardan üretilmektedir. Bu nedenle kepekli ekmek tüketmenin beyaz ekmek tüketmekten pek farkı yoktur.

  1. Salam, Sosis Gibi İşlenmiş Et Ürünleri

Salam, Sosis Gibi İşlenmiş Et Ürünleri

İçerisinde çok fazla sodyum, koruyucu katkı maddesi ve tuz bulunduğundan işlenmiş et ürünlerinden uzak durun. Bu ürünler yerine bilindik markalardan ve/veya nerede yapıldığını bildiğiniz sucuk ve pastırma ürünleri tüketmeye çalışın.

  1. Dondurulmuş Pizza

Dondurulmuş Pizza

Dondurulmuş pizza yerine hamurunu tam buğday unu ile kendi yaptığınız ve üzerine bilindik markalardan kendiniz satın aldığınız ürünleri kullanarak yapın.

  1. Hazır Konserve Domates

Hazır Konserve Domates

Organik ve/veya doğal olduğuna inandığınız domateslerden kendiniz yapın.

  1. Beyaz Şeker

Beyaz Şeker

Beyaz şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Eğer şekersiz yapamayanlardansanız organik esmer şeker tüketmeyi tercih edin. Ayrıca yemeklerden ve meyvelerle de bir miktar şeker aldığınızı unutmayın.

  1. Şeker – Sakız

Şeker - Sakız

Bu ürünler, market ürünleri içerisinde belki en fazla maddesi ve renklendirici içeren ürünlerdir. Bu nedenle özellikle çocuklarınızı da uzak tutmalısınız. İyi markalar içerisinden organik sertifikası olanları tercih edebilirsiniz.

  1. Fast Food Ürünleri

Fast Food Ürünleri

Fast food ürünleri çok hızlı pişirilen, dolayısıyla tükettikten sonra trans yağa dönüşen ürünlerdir. Ayrıca bu ürünlerde genellikle palmiye yağı denilen bitkisel ancak doymuş yağ oranı yüksek bir yağ kullanırlar ki bu yağ obezitenin başlıca sebeplerinden birisidir.

 

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu