EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Sağlık Sigortası Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Daha pozitif ve güvenli bir yaşam sürdürebilmek için alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri sağlık sigortası yaptırmaktır. Sağlık sigortası ile ilgili detaylar yazımızda.

Daha pozitif ve güvenli bir yaşam sürdürebilmek için alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri sağlık sigortası yaptırmaktır. Her bütçeye ve ihtiyaca hitap eden bu sigorta türü, kendi içinde tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası olmak üzere iki gruba ayrılır. “Alacağım sigorta daha geniş kapsamlı olsun ve bana daha fazla teminat sunsun” diyorsanız özel sağlık sigortası tam size göredir. Böylece anlaşmalı kurumlardan sağlık hizmeti aldığınızda herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Özel tıbbi bakım maliyetlerinin yüksek olduğunu düşündüğünüzde sigorta yaptırmanız daha ekonomik olacaktır. Sigortanın içeriği yaş, cinsiyet, hastalık durumu ve benzer özelliklere göre değişir. Sigortayı yaptırdıktan sonra ne kadar süresi kaldığını ya da teminat detaylarını sigorta sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Yaptırdığınız tüm sigortalara ilişkin bilgiye istediğiniz zaman online olarak ulaşabilirsiniz. İlerleyen süreçte herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına sigortanızı mutlaka güvenilir ve profesyonel olan bir firma aracılığıyla yaptırmalısınız.

Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası sorgulama işlemleri için e-devlet platformu kullanılır. Bu platforma daha önceden PTT’den alınmış olan e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapılır. Kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz bu sorgulama için hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girmeniz gerekir. Sigorta sorgulama için herhangi bir ücret talep edilmez. Cihazınızda internet bağlantısının olması yeterlidir. Sigorta poliçeniz onaylandıktan ve poliçe teminat bedelini ödedikten sonra sağlık sigortanız aktif hale gelir. Bu tarihten itibaren 1 yıllık süre boyunca özel sağlık hizmeti alabilirsiniz. Eğer tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıysanız hizmet kapsamınız özel sağlık sigortasına göre biraz daha dar kapsamlı olacaktır.

Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar?

Özel sağlık sigortası başlangıcı için sigorta prim bedelini tamamen ödemiş olmanız ve poliçeyi onaylamanız gerekir. Eğer sigorta firması tarafından yaptığınız anlaşma gereği taksitle ödeme yapacaksanız ilk taksit ödemesini yaptığınızda sigortanız aktif olacaktır. O andan itibaren anlaşmalı özel hastanelere gittiğinizde sizden ödeme talep edilmez.

Özel sağlık sigortası yaptırdığınızda sigorta geçerliliği için sizden SGK varlığı istenmeyecektir. Hastanenin sigorta şirketi ile anlaşmasının olması yeterlidir. En geniş koşullarda kaliteli ve güvenilir hizmet almak istediğinizde size aradığınız koşulları Demir Sağlık sunacaktır. Profesyonel ekiple faaliyet gösteren Demir Sağlık her kullanıcıya özel çözümler sunarak sağlık güvencesi planı hazırlar. Teminatlardan faydalanmak için tek yapmanız gereken hemen firmaya ulaşmaktır.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu