Gezi RehberiListeler

Safranbolu Evlerinin Özellikleri

Ünlü Safranbolu evlerinin ilginç özellikleri ve Safranbolu evlerinin yapıları neleri göstermektedir gibi tüm bilgiler bu yazımızda sizlerle buluşuyor.

Safranbolu’da bulunan bu evler gezilip görülmesi gereken mekanlardır. Sahip oldukları birbirinden farklı özellikleri ile hem yerli hem de yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda belirli aralıklar ile turlar düzenlenen bu yer insanlar için ilgi odağı olmuştur.

Ünlü Safranbolu evlerinin ilginç özellikleri

Ünlü Safranbolu evlerinin ilginç özellikleri

1) Safranbolu evlerinin en belirgin özelliklerinden birisi de bu evlerin hiç biri birbirinin güneşini engellememesidir.

2) Safranbolu evlerinde erkek olan misafirlerin karşılandığı oda ile mutfaklar yan yana dizayn edilmektedir.

3) Bu evlerin giriş katları erzak deposu olarak kullanılmaktadır ve bu depolar yaz mevsiminin en sıcak zamanlarında dahi buz kadar soğuk olmaktadır.

4) Bu evler genel itibari ile 2 ya da 3 katlı olmaktadır.

5) Safranbolu evleri incelendiğinde mahremiyete önem veren bir mimari yapıda inşa edildiği görülmektedir. Evler içerisinde haremlik ve selamlık olmak üzere iki ayrı misafir karşılama odası bulunmaktadır.

Ünlü Safranbolu evlerinin ilginç özellikleri

6) Bu evlerin dış kapıları üzerinde iki farklı kapı tokmağı bulunmaktadır. Bu kapı tokmaklarından birisi küçük ve tiz ses çıkarır iken diğeri büyük ve tok bir ses çıkarmaktadır. Küçük olan tokmağı eve gelen kadın misafirler, büyük olan tokmağı ise erkek olan misafirler kullanmaktadırlar. Bunun nedeni ise evin içerisinden kapıyı daha açmadan gelen misafirin erkek mi yoksa kadın mı olduğunun anlaşılması içindir.

7) Safranbolu evlerinin mimari yapılarına dikkat edildiğinde evlerin yüzlerinin dini yapılara doğru baktığı görülmektedir.

8) Safranbolu evlerinde ve avlularında taş döşeli Arnavut kaldırımları bulunmaktadır. Bu kaldırımlar rutubeti en aza indirerek sel sularının da oluşmasını engellemektedir. Aynı zamanda ağaç kökleri için yeterli miktarda su emmesini de sağlayan bir yapıya sahiptir.

Tüm bu özelliklerin bilincinde olmak ve hakkında bilgi sahibi olmak insanların genel kültür seviyesini de etkilemektedir, özellikle de Safranbolu’ya bir gezi düzenlemeden önce hakkında bilgi sahibi olmak gidecek olan kişilere daha yararlı bir gezi sunacaktır.

Ünlü Safranbolu evlerinin ilginç özellikleri

Safranbolu evlerinin yapıları neleri göstermektedir?

Safranbolu evlerinin planları ve mimarileri incelendiğinde anlaşılmalıdır ki dini konulara ve gerekliliklere önem veren bir toplum tarafından inşa edilmiştir. İnsanlar hem ısınma hem de besinlerini saklama gibi sorunları yaşamamak adına bazı önlemler almışlardır. Ve bu mimariler basitçe planlanmış ve inşa edilmiş yapılar değillerdir. Safranbolu’da yapılanmış harika bir planlama vardır ve şehrin tamamı bu evlerin planlamasına göre yapılmıştır. Bu nedenle her bir ev için uzun süre incelemeler yapılmış, hesaplamalar yapılmış ve mevcut halde bulunan evlere göre de konumlandırılmıştır.

Safranbolu evlerinin yapıları neleri göstermektedir?

Safranbolu evlerinin yapıları neleri göstermektedir?

Safranbolu evlerinin yapıları neleri göstermektedir?

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu