Faydalı BilgilerListeler

Saçta elektriklenme nasıl önlenir?

Elektriklenme özellikle kuru iklimin hakim olduğu yerlerde ve kış aylarında oluşur. Peki elektriklenmeyi önlemek için neler yapmak lazım? Detaylar yazımızda.

Elektriklenme özellikle kuru iklimin hakim olduğu yerlerde ve kış aylarında oluşur. Evlerimizdeki ısıtma sistemleri de havayı kurutarak saçtaki elektriklenmeyi artırabilir. Elektriklenmeyi önlemenin en iyi yöntemi saçınızı her zaman olabildiğince nemli tutmaktır. Saçınızın doğal nemini koruyarak ya da kuru bir saç tipiniz varsa özel ürünlerle dışarıdan nemlendirerek elektriklenmeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı taktikler kuru mevsimde saçınızı iyi durumda korumanıza yardımcı olacaktır.

Saçta elektriklenmesine karşı neler yapılmalı

Öneriler:

  1. Ekstra nemlendirici bir saç kremi kullanın. Saç kremini saçınıza iyice işlemesi için başınızda en az 5 dakika beklettikten sonra yıkayın.
  2. Saçınızı yıkadıktan sonra, fazla suyu havluyla alın ve saç tipinize uygun, durulamak gerekmeyen bir saç kremi uygulayın. Geniş dişli bir tarakla saçınızı tarayarak saç kremini yayın.
  3. Saçınızı makine ile kurutmaktan sakının çünkü makine saçınızdaki ekstra nemi de alarak elektriklenmeyi arttıracaktır. Saç kurutma makinesi kullanmak zorunda kalırsanız saçınız tam kurumadan makineyi durdurun ve saçınızı olabildiğince nemli bırakmaya çalışın.
  4. Saçınızı makinesiz kurutun ve durulamak gerekmeyen bir saç kremi uygulayın. Sıcak hava üfleyen kurutucu cihazlardan uzak durmaya çalışın, saçınızı olabildiğince nemli bırakmaya çalışın.
  5. Saçınızı spreyleyin ve tarayarak şekil verin. Spreyi gün boyunca ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.
  6. Saçınıza en az haftada 1 kez krem ile derin nemlendirme yaparak saçınızın nemini ve elastikiyetini koruyun. Kuru saçın elektriklenme riski daha yüksektir.

İpuçları:

Saçınızda elektriklenmenin önüne geçmek için ne miktarda saç kremi ve sprey kullanmanız gerektiğini test ederek belirleyin. Saç tipinize uygun ve sadece elektriklenmeyi giderecek miktarda ürün kullanın. Fazla miktarda saç şekillendirme ürünü saçınıza zarar verebilir.

Originally posted 2021-11-19 09:51:35.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu