Faydalı Bilgiler

Saçlarda Neden Kepek Olur?

Biliyoruz ki herkes özellikle hanımlar saçlarının çok güzel görünmesini ister. Saçlarının güzel olması için modaya uygun şekle sokarlar ve saçlarını sık sık boyarlar ve en güzel şampuanlarla sık sık yıkarlar.

Ancak saçların güzelliğini baltalayan en kötü şey olan kepekten kurtulmak bazen göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. Kepek sorunu genelde 10 yaşından büyük kişilerde ortaya çıkar. Kadınlar ve erkeklerde genelde aynı oranda ortaya çıkarlar.  Öncelikle doğal olmayan kepek nedenlerine bir göz atalım.

Kepeklerin oluşmasındaki en büyük yapay neden iyi durulanmayan şampuandır. İyi durulanmayan şampuanlar kafa derisinde küçük küçük kalıntılar bırakır. Bu da kişilerin kepek sanmasına neden olur bu kalıntıları. Ayrıca aşırı jöle kullanmak da kepek oranını artırmaktadır. Yine aynı şekilde saç spreyinin aşırı bir şekilde ve sık sık kullanılması da saçta kalıntılar bırakacaktır.

Saçlarda Neden Kepek Olur?

İçsel nedenlere bakacak olursak yetersiz saç yıkama başta gelmektedir. Saçlarımızı sık sık yıkamalıyız. Eğer yıkadığımız halde kepek sorunu devam ediyorsa şampuanımızı değiştirmeliyiz. Ortalama 5 günde 4 kez saçın yıkanması kepek sorununu normal derilerde ortadan kaldırmalıdır. Eğer kepek sorunu hala devam ediyorsa doktora başvurmalıyız.

Ayrıca bunların yanı sıra sürekli olarak terliyorsanız kepek sorunun ortaya çıkma ihtimali de artar. Yine alerjik hassasiyetler de bu duruma yol açabilir. Ayrıca kişinin çok yorgun ve stresli olduğu zamanlarda kepek oranının arttığı da gözlemlenmiştir. Kişinin çok fazla şekerli şeyler tüketmesi de bu soruna sebep açabileceği gibi kişinin sürekli soğuk ve sıcak alanlara girip çıkması da kafa derisini olumsuz etkileyecektir.

Sonuç olarak kepek oranını artıran en büyük etki sık sık saç yıkamama ve yanlış şampuan seçimleri yapmaktadır. Ayrıca kişinin stresli olması ve saça sürülen malzemeleri abartılı şekilde kullanması da buna sebep olabilir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu