Faydalı BilgilerListeler

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler Nelerdir?

Saçlarınızın uzaması için bitkisel çözümler arıyorsanız bu yazımız tam size göre. Saç uzatan bitkiler ve besinler hangileri ve tariflerini detaylı olarak açıkladık.

Saç uzatan bitkiler ve besinler hakkında sizlere bilgi vermeden önce sunu belirtelim; saçların uzaması saç derisinin yapısına, beslenmeye, saçın özelliğine ve daha birçok faktöre göre değişmektedir. Kullanılan bitkisel ürünler ise kimi saçlar için faydalı olurken kimi saçlara da pek fazla etki etmez.

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca saçların rengini açmak için de bitkilerden faydalanılabilmektedir. Bunların yanında saçları uzatmak için bitkilerden ve besinlerden de faydalanılabilir.

Saç uzatmak için eczanelerde, aktarlarda ve kozmetik ürün satan mağazalarda çeşitli bitkisel yağları ve kozmetik ürünleri bulmanız mümkün. Ama kozmetik ürünler her zaman sağlıklı olmayabilir. Bazı kişilerin derileri hassas olduğu için bu tür ürünler içeriğinde bulunan kimyasallar nedeniyle alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle doğal yollardan bitkiler ve besinler ile saçlarınızı uzatmayı deneyebilirsiniz.

Saç uzatan bitkiler ve besinler hangileri

Saç uzatan bitkiler ve besinler hangileri

Papatya:

Saçlar için en çok önerilen bitkilerden birisi papatyadır. Özellikle saç rengini doğal yollardan açmak için sıklıkla kullanılan papatya, saç derisini enfeksiyonlardan koruyarak daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kepek kaşıntı ve saç kuruluğu sorunlarını gidererek saç dökülmesinin önüne geçer. Bu sorunları ortadan kaldıran papatya daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde saçların uzamasına yardımcı olur.  Papatya ile hazırlanmış çay ile saçlar yıkanabileceği gibi papatya yağı ile de saç derisine masaj yapılabilir. Saçlar duş sırasında şampuanlandıktan sonra papatya yağı sürülüp saç derisine masaj yapılır. Daha sonra yıkanarak durulanır.

Biberiye:

Birçok saç bakım ürünü ve şampuan içerisinde yer alan biberiye saçları doğal yollardan uzatmak için kullanılabilecek en etkili bitkilerden birisidir. Saç köklerinin canlanmasını sağlayarak saçların uzamasına yardımcı olur. Bununla birlikte daha sağlıklı olmasını da sağlar. Biberiye yaprakları suda kaynatılıp saçlara sürülür ve bu su ile saçlar yıkanır. Bu şekilde kullanılmasının dışında yemekler içerisine ekleyeceğiniz biberiyenin de etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Isırgan otu:

Saçlar için sıklıkla kullanılan bitkilerden birisi olan ısırgan otu içeriğinde bulunan C vitamini ile saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca mineral tuz bakımından da zengindir. Bu sayede de saçların kısa sürede uzamasını sağlar. Isırgan otunu saçlara uygulamak için kaynamış iki bardak su içerisine 1 çorba kaşığı öğütülen ısırgan otu atılır ve demlendirilir. Soğuyan bu karışımın içerisine daha sonra 1 çorba kaşığı da elma sirkesi ilave edildikten sonra saçlar bu su ile yıkanır. 40 dakika saçlar bu şekilde bekletildikten sonra saçlar yıkanır.

Saç uzatan bitkiler ve besinler

Sinameki otu:

Hızlı bir şekilde saç uzatmak için kullanılan sinameki otu saç köklerini uyararak canlanmasına yardımcı olur. Saç derisinin nefes almasını sağlarken saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de saçlara vererek daha sağlıklı saç yapısına kavuşmanızı sağlar. Sinameki otu saç tellerini onararak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Yarım su bardağı su içerisine eklenen 1 tutam sinameki otu ile suyun kaynaması sağlanır. Kaynayıp demlenen su soğuduktan sonra içerisine iki çay kaşığı badem yağı ve Bemiks ampul eklenir. Hazırlanan bu karışım saç diplerine uygulanarak masaj yapılır. Bu maske sadece saç diplerine sürülmeli ve 30 dakika beklendikten sonra yıkanmalıdır. Sinameki otu ile hazırlanan maske uzun süreli kullanılabilir ama saçların kurumasına neden olabileceği için mutlaka uygulamalardan sonra nemlendirici kullanılmalıdır.

Havuç:

İçerisinde A, B, C, D ve E vitamini bulunan havuç sağlıklı saç yapısına kavuşmak için en etkili besinlerden birisidir. Havuç ile hazırlanan saç maskesi sayesinde saçların ihtiyacı olan vitaminler karşılanarak sağlıklı bir saç yapısı oluşacaktır. Bu sayede de saçlar daha kolay ve hızlı bir şekilde uzayacaktır. Ayrıca havuç maskesi ince saç tellerinin onarılıp güçlenmesine de yardımcı olacaktır.Rendelenmiş 2 tane havuç suya koyularak 30 dakika kaynatılır. Kaynayan karışım soğuduktan sonra içerisine eklenen bir yumurta ile karıştırılır. Hazırlanan bu maske saç diplerine ve saçlara sürülerek 1 saat beklendikten sonra yıkanır.

Turp:

Saçlar için kullanılan en ilginç uygulamalardan birisi de turp maskesidir. Bugüne kadar saçlar için turpun kullanıldığını duymamış olabilirsiniz. Ama turp içerisinde bulunan A ve C vitaminleri saçlar için çok faydalı olup canlanmasına yardımcı olur. Saç derisine uygulanan turp maskesi ile saç dipleri uyarılır ve saçların daha hızlı bir şekilde uzaması sağlanır.

4 bardak su içerisinde 1 tane rendelenmiş turp eklenip 20 dakika kaynatılır. Daha sonra soğuyan su süzülüp içerisine 1 yumurta sarısı ile 2 çay kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Hazırlanan bu karışım saç diplerine sürülerek yaklaşık 3 saat kadar beklenir. Süre sonunda saçlar yıkanarak temizlenir. Bu uygulamayı haftada 2 sefer yapabilmeniz mümkün.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu