Faydalı Bilgiler

Saç Beyazlaması ve Tedavisi

Beyaz Saçlar Tekrar Siyah Olur Mu? : Saç beyazlaması yaşın ilerlemesi ile birlikte görüldüğü gibi, vücutta olan bazı sağlık sorunları nedeniyle de görülebiliyor. Genetik olarak da görülen saç beyazlaması, daha çok yaşın ilerlemesi sonucu derideki renk veren hücrelerin azalması nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Her ne kadar saç beyazlaması durdurulup eski haline geri döndürülmesi çok zor olsa da, bazı formüller ile mümkün olabiliyor.  Bu yazımızda sizlere saç beyazlamasının nedenlerine ve tedavisine yönelik bilgiler sunacağız.

1. Saç Dökülmesi Strese Neden Oluyor

Saç Dökülmesi Strese Neden Oluyor

Saç dökülmesi cinsiyet fark etmeksizin sıklıkla görülen problemlerden biridir. Bu durum bireylerde strese neden olmaktadır. Saç dökülmesi sonucu oluşan istenmeyen görüntü bireyde oldukça rahatsız edici bir etki oluşturmaktadır. Öyle ki sadece dökülme değil, henüz 18 ve 20’li yaşlarda görülen saç beyazlaması gençleri büyük bir üzüntü ve strese sokmaktadır. Beslenme ve kimyasalların kullanılması da saçları erken yaşta beyazlatabiliyor. Not : Yapılan araştırmalarda düşerek ayak kırılması dahil tüm hastalıkların stres kaynaklı olduğu ifade edilmektedir.

2. Kadınlar İçin Beyaz Saça Alışmak Daha Zor Olabiliyor

Kadınlar İçin Beyaz Saça Alışmak Daha Zor Olabiliyor

Erkeklere nazaran kadınlar saçlarına daha çok önem veriyorlar. Bir erkek saçları beyazlamaya başladığında boyama gereği duymasa dahi kadınlar için bu durum hiç de öyle olmuyor. Hemen her gün saçlarına bakım yaptıran kadınlar, saçlarını sıklıkla boyamakta ve beyazları göstermemeye çalışmaktadır. Bu durum kadınların bakımlarına daha çok önem vermesinde kaynaklanıyor.

3. Beyazlayan Saç Eski Haline Döner Mi?

Beyazlayan Saç Eski Haline Döner Mi?

Saç beyazlamasını durdurmak veya eski haline getirmek mümkündür. Bunun için bazı adımları uygulamanız gerekmektedir. En sık uygulanan iki farklı formül bulunmaktadır. Bunlar; Patates Kabuğu ve Ceviz Kabuğu formülleridir.

4. Saç Beyazlığına Patates Kabuğu Formülü

Saç Beyazlığına Patates Kabuğu Formülü 

Bu formül patates kabuklarının kaynatılması ile yapılmaktadır. Öncelikle iki veya üç tane büyük patatesi iyice yıkadıktan sonra kabuklarını bir tencereye koyuyorsunuz. Tencereye kabukları yaklaşık 3 cm yani yaklaşık iki parmak kalınlığı kadar geçecek şekilde su ilave ediyorsunuz. Yaklaşık 30 dk ocakta kalan kabukları bir süzgeç yardımı ile tencereden alıyorsunuz. Sıcak suyu soğumaya bırakın ve ılık bir şekilde masaj ile saçlarınıza uygulayın. Suyu saçlarınıza uygularken tarak kullanmanız önerilir. Saçlarınızdaki beyazlıkları ortadan kaldırdığı ifade edilen bu formülü yaklaşık 2 veya 3 hafta kadar uygulayabilirsiniz. Bu süre sonunda saçlarınızdaki beyazların gittiğini veya azaldığını görebilirsiniz.

5. Saç Beyazlığı Ceviz Kabuğu Formülü

Saç Beyazlığı Ceviz Kabuğu Formülü

Ceviz kabuğu formülünü saçlarınıza uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler, 10 tane kurutulmuş ceviz ve 1 lt sudan ibarettir. Ceviz kabuklarının kuru olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı kaynaklar bu formülü yaş ceviz kabukları ile de yapılabileceğini ifade ederken bazıları da kuru ceviz kabuğu ile yapılması gerektiğini ifade ediyor.

10 tane cevizden ayırdığınız ceviz kabuklarını bir tencereye atıyorsunuz. Üzerine de 1 litre kadar suyu ilave ediyorsunuz. 15 dakika kadar kaynayan kabukları tencereden çıkarın. Tenceredeki suyu duştan sonra durulama için kullanacaksınız. Patates formülünde olduğu gibi suyu saçlarınıza masaj yaparak uygulamalısınız. 3 hafta boyunca her banyo vaktinde saçınıza uygulayacağınız bu formül sayesinde saçlarınızdaki beyazların gideceğiniz gözlemleyebilirsiniz. Bir sonraki duşa kadar ceviz kabuğu ile duruladığınız saçınızı yıkamamalısınız. Saçta ceviz kabuğu suyunu gitmemesi gerekiyor.

6. Tırnak ve Saç Derinin Ekleridir

sac-yuz-tirnak

Saçlarımız ve tırnaklarımız vücudumuzu saran derimizin ekleridir. Bu ekler ve deri vücudumuzda çok önemli görevler yapmaktadır. Koruması, duyu algılaması, bir takım maddelerin depolanması, duyu algılaması, absorbsiyon gibi bir çok hayati etkileri bulunmaktadır.

7. Yaşlanma İle Gelen Saç Beyazlaması

Yaşlanma İle Gelen Saç Beyazlaması

Yaşın ilerlemesiyle beraber deride, saçta ve tırnaklarda da bir çok değişiklik meydana gelir. Kıllarda meydana değişiklikler; genelde beyazlama, saçlı derinin kıllarında görülen azalma, vücudun istenmeyen yerlerinde kıllarda uzama şeklinde kendini gösterebiliyor. Programlanan yaşlanmada DNA’nın işlevini azalttığı ifade ediliyor. Bununla birlikte RNA ve DNA’nın saç üzerindeki etkilerinde de azalma oluşabiliyor.

8. Saç Beyazlaması Çevresel Etkiler

Saç Beyazlaması Çevresel Etkiler

Saç beyazlamasında çevresel faktörler de son derece etkilidir. Özellikle stres yaşlanmanın üzerinde çok etkili olduğu için beyazlamayı da dolaylı olarak etkileyebiliyor. Bu durumun nedeni stresin protein yıkımını arttırması ve bunun da saçın beyazlamasına neden olmasıdır.

9. Saç Beyazlamasında Metabolizma Etkileri

Saç Beyazlamasında Metabolizma Etkileri

Saçların beyazlaması genetik olduğu kadar metabolik de olabiliyor. Yaşın ilerlemesi ile birlikte saç hücrelerinin yeteri kadar beslenememesi ve rengi veren hücrelerin azalması saçları beyazlatmaktadır. Özellikle saçlarda bakır miktarının azaldığı bilim insanları tarafından tespit edilmiştir. Ayrıca kadınlarda menopoz ve kemik erimesi gibi durumlar saç beyazlamasında oldukça etkilidir.

Saç Beyazlaması ve Tedavisi Hakkında Yararlandığımız Kaynakça

Saç beyazlaması bir çok insanının hayatını kabusa çevirebiliyor. Bizler de sizlere bu probleminizi çözebileceğiniz bir kaç tane yöntemden bahsettik. Ayrıca saç beyazlamasının temel nedenleri hakkında akademik makaleden ve internet sitelerinden derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaştık. Sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz her şeyi sorular kısmında ifade edebilirsiniz. Yararlandığımız akademik kaynak;

  • BULUR I., Yaşlanma ve Deri; Osmangazi Tıp Dergisi, 2016;38 (Özel Sayı 1): 99-101, 2016.
  • Yararlandığımız internet siteleri ise mailce, cnnturk, uzmanTV ve ilgincbirbilgi siteleridir. Yararlandığımız kaynakların tamamına yazılarımıza katkılarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu