EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Saç Bakımı Nasıl Uygulanır | En pratik saç bakım yöntemleri

Doğal Saç Bakım Uygulamaları Nelerdir

Doğal Saç Bakım Uygulamaları Nelerdir

Makalemizin bundan sonraki bölümlerinde, saçlarınızın kurumasını önleyecek, doğal parlaklık verecek, saç derinize ve saç yapınıza canlılık ve nem katacak yapımı çok kolay bitkisel saç maskelerini inceleyebilirsiniz.

Yumurtayla Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Yumurta, yapısı gereği protein açısından oldukça zengindir. Bundan dolayıdır ki tüm uzmanlar özellikle yıpranmış saçların doğal bakım maskelerinde yumurtadan asla vazgeçmezler.

Uygulamaya gelince; bir veya iki yumurtayı bir kapta kırdıktan sonra srısı ve akı birbirine iyice karışıncaya kadar iyice çırpın. Sonra hafif nemlendirilmiş olan saçlarınızın diplerinden başlayarak uçlarına kadar parmak uçlarınız ile sürün. Diplerine sürerken saç diplerinize hafif hafif bastırarak masaj yaparsanız çok daha iyi olur. Sürme işlemi bittikten sonra yaklaşık yarım saat bu halde bekledikten sonra temizleme işlemine geçin. Temizleme işlemi ise ayrı dikkat ve özen gerektiren bir uygulamadır. Yıkarken elbette şampuan kullanacaksınız. Ancak asla ve asla ne soğuk ne de sıcak su kullanmayın. Yumurtayla saç bakımı maskesini haftada 1(bir) kez uygulayın. İkinci haftanın sonunda saçlarınızdaki yumuşamayı, saçlarınızdaki parlaklığı ve saç derinizdeki yumuşamayı fark etmeye başlayacaksınız.

Saçınızı ve Saç Deriniz Her zaman Temiz Olmalı

Günlük koşuşmalar içerisinde içinde yaşadığımız dış yaşam ortamından kaynaklı veya kullanılan jöle, sprey gibi kozmetik ürünlerin kalıntılarından kaynaklı saç diplerinde ciddi kalıntılar oluşur. Saç diplerinde oluşan bu kalıntılar saç köklerinin hava almasını engelleyerek saç tellerinin zayıflamasına ve kendi kendilerine kopmasına sebebiyet verir.

Saç diplerinizdeki kalıntıları temizlemek için uygulayabileceğiniz çok basit ama etkili 2 yöntemden bahsetmek istiyoruz.

Birincisi; banyo sırasında saçlarınızı ve vücudunuzu yıkadıktan sonra, en son durulama esnasında 1-2 litre suyun içine karıştırılmış 1 su bardağı sirke ile son durulamanızı yapmanız. Veya tam tersi de olabilir. Yani önce sirkeli su ile saçınızı durulayın. Sonra normal su ile saçınızı durulayın. Böylelikle aç diplerindeki kalıntılar sirke sayesinde temizlenecek ve saçlarınız sağlıklı ve canlı bir görünüme sahip olacaklar.

İkinci yöntem ise; 2(iki) litre suyla karıştıracağınız 3 yemek kaşığı karbonatlı su ile durulama esnasında saçlarınızı durulayın. Sirkeli su ile yapılan durulama işlemi gibi karbonatlı su ile durulama da da saç diplerindeki kalıntılar temizlenir ve saçlarınız hava alarak canlı ve parlak hale gelir.

Saçlarınızı Sıcak Su ile Yıkamayın

Her ne kadar saç derisindeki yağlanmaları azaltmak önemli olsa da, saç diplerindeki yağlanmayı tamamen ortadan kaldırmak da sağlıklı değildir. Yağlanmayı azaltmak demek, saç derisinin kabul edebileceği normal seviyede olması demektir. Yıkanma esnasında saçlarınızı çok sıcak su ile yıkarsanız eğer, saç diplerindeki saça faydalı olacak olan yağ tabakası da ortadan kalkacağından saç dipleriniz savunmasız ve güçsüz kalır. Bundan dolayı saçlarınızı yıkarken ne çok sıcak ne de çok soğuk su kullanın. Her ne kadar soğuk su yıkanırken daha sağlıklı olsa da başka hastalıklara zemin hazırlamamak için ılık su ile saçlarınızı yıkamak her zaman daha sağlıklıdır.

Bal ve Süt ile Saçlarınızı Yumuşatın

Eğer saçlarınız kuru ve çok sert ise çaresi çok kolay. Bunun için; 1 yemek kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı zaytinyağını karıştırdıktan sonra saçlarınıza sürüp yarım saat bekleyip sonra ılık su ile yıkayın. Eğer saçlarınızın kuruluğundan ve cansızlığından çok çok şikayetiniz var ise, bal ve zeytinyağı maskesini haftada 2 sefer uygulayabilirsiniz.

Bal ve zeytinyağı karışımına benzer, bal ve süt karışımı da benzer etkiler yapacağından bal ve süt maskesini de haftada 2 sefer uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı Sık Sık Yıkamayın

Temizlik güzel evet ama aşırısı zararlı. Hele ki bilinçsiz yapılan temizlik ise saçlar açısından geri dönüşü imkansız zararlarla sonuçlanabilir. Saçları sık sık yıkamak saç diplerini kurutacağı için oldukça zararlıdır. Saç dipleri kuruyacağı için saçlarınız da bir süre sonra zayıflayacak ve kırılmaya başlayacaktır. Haftada en fazla 2-3 kez saçlarınızı yıkmanız yeterli olacaktır. Eğer ki saçlarınıza her gün su değdirmek istiyorsanız, ılık su ile şampuan değdirmeden saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saçlarınızı Nemlendirmek için Bademyağı Kullanın

Saçlarınızı Nemlendirmek için Bademyağı Kullanın

Saç uzatmaya karar verdiniz Ama belli aralıklarla saç uçlarınızı kırılmalardan dolayı belli aralıklarla kestirmek zorunda kalıyorsunuz. Saçlarınızın uçlarının kırılmasını engellemek ve saçlarınızı sağlıklı uzatmak istiyorsanız eğer, saçlarınıza belli zamanlarda badem yağı veya zeytinyağı ile bakım yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Hafifçe ısıtacağınız bir çay bardağı zeytinyağını veya badem yağını saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar parmak uçlarınız ile yedirerek sürün. Sürmüş olduğunuz yağın başınızda kalıp saç diplerine işlemesi için yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın. Böylelikle saçlarınız saç diplerinden başlayarak güçlenecek, yumuşaklığı artacak ve uçları da kırılmayacak. Kırılmayan saçlarınız bu sayede daha hızlı büyüyecek.

Güneşin Zararlı Işınlarından Saçınızı Koruyun

Tıpkı cildimiz gibi saçlar da güneşin zararlı ışınlarından olumsuz etkilenirler. Bu etkilenme kendini saç kuruması, cansızlaşması ve renk kaybı olarak kendini gösterir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için eczanelerden alacağınız saç kremleri olduğu gibi kendiniz de evinizde yapabileceğiniz saç bakım maskesi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Çözüm aslında yine çok basit. Zeytinyağı, yumurta ve bal. Bir yumurta akı ile 1-2 kaşın bal ve zeytinyağını iyice karıştırarak saçınıza parmak uçlarınız ile masaj yaparak sürün. Saç dipleriniz ve saç uçlarınıza iyice yedirin. Yapmış olduğunuz maskeyi yaklaşık yarım saat beklettikten sonra, ılık su ile saçlarınızı yıkayarak durulayın. Bu uygulamayı en az ayda 1 kez uygulayın. Böylelikle yıpranmış olan saçlarınız hem korunur hem de zayıflıklarından eser kalmaz.

Saçınızı Doğal Yollarla Kurutun

 Saçınızı Doğal Yollarla Kurutun

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutma işlemini mümkün olduğunca doğal haliyle kurutun. Yani saç kurutma makinesi veya maşa kullanmayın. Ya da mümkün olan en soğuk ayarında kullanın. Unutmayın! Altın kural neydi??? Saç diplerindeki yağ tabakası asla zarar görmemeli. Saç kurutma makinesi işte bu yağ tabakasına ciddi oranda zarar verir.

Beslenme ve Saç Bakımı İlişkisi

Konu beden sağlığı olunca pek tabidir ki saç sağlığı da beden sağlığının bir parçası. Yani siz istediğiniz kadar bitkisel veya kimyasal saç bakım ürünlerini kullanın. Bir çok zaman ve para harcayın. Ama yediğiniz besinlere dikkat etmeyip,  yeterince su içmezseniz zaman içerisinde saçlarınız cansızlaşacak ve güç kaybedecek. Bunun için günlük hayatta aldığınız besinlere çok dikkat etmelisiniz. Başlıca olarak söyleyeceklerimiz; gazlı içeceklerden, hızlı üretilmiş fast-food yiyeceklerden, aşırı tuz ve şeker tüketiminden uzak durmalısınız.

Badem yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır

İçerdiği E vitamini sayesinde uzmanların tüm zamanlarda vazgeçemediği en bilindik yağ Badem Yağıdır. Badem yağının en bilindik özelliği besleyici, canlandırıcı ve gürleştirici olmasıdır. Bundan dolayı saç köklerini beslemek için kullanılır.

Duştan Önce Badem Yağı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Duştan önce uygulanan badem yağı hemen hemen en bilindik yöntemdir. Bu yöntemde yarım çay bardağı kadar bademyağını saçlarınıza ve saç diplerinize sürün. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra saçlarınıza şampuan ve sıcak su değdirmeden ılık su ile durulayın. Durulama işleminden sonra şimdi şampuan ile yıkama işlemini yapın. Bu uygulamayı haftada 1 kez uygulayın. Birinci ayın sonunda saçlarınızdaki canlılığı hemen fark edeceksiniz.

Duştan Sonra Badem Yağı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Duştan Sonra Badem Yağı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Duş aldınız, saçlarınızı iyice yıkadınız. Şimdi sıra geldi saç uçlarınızın bakımına. Bunun için az miktarda badem yağı sizin için yeterli olacaktır. Birkaç damla bademyağını avuç içiniz ile fazla sıkıştırmadan saç uçlarınıza sürün. Ve sonrasında saçlarınızı kurumaya bırakın. Böylelikle saç uçlarınız banyodan sonra nemli olduğundan badem yağını daha iyi emecek ve saç uçlarınızın kırılması engellenmiş olacak.

Kepek ve Kuruluk İçin Badem Yağı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Badem yağını sadece saç güçlendirici, saç kırıklarını önleyici olarak görmemek gerek. Saç diplerinden saç ucuna kadar tüm saç sorunlarında badem yağının mutlak surette bir faydası ve etkisi vardır.

Eğer saç diplerinizde kepeklenme ve buna bağlı olarak da kuruluk şikayetiniz var ise; az miktarda badem yağını parmak uçlarınız ile saç diplerinize sürerek kepeklenme ve saç kuruluğundan kurtulabilirsiniz. Birkaç damla badem yağı kullandıysanız, saçlarınızı yıkamanıza gerek olmaz. Fazla badem yağı kullandıysanız eğer, ılık su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Makalemizin en başında da belirttiğimiz gibi evde saç bakımı yapmak aslında oldukça kolay ve uygun maliyetli bir işlemdir. Bunun için gereksinim duyacağınız sınırlı sayıda doğal malzeme ve bunları kullanabileceğiniz kapkacak ihtiyacınız olur. Evde saç bakımı işlemleri için yazının üzerine gelip sizin için özel olarak hazırlamış olduğumuz diğer yazıya geçiş yapabilirsiniz.

Saç Maskesi Nasıl Uygulanır

Saç Maskesi Nasıl Uygulanır

Şimdi geldik makalemizin en sonuna. Buraya kadar sizlere doğal saç bakımı nasıl yapılır? badem yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? evde saç bakımı nasıl yapılır? gibi sorulara cevap vermeye ve bu konularda sizleri aydınlatıcı bilgileri vermeye çalıştık. Bundan sonra da diğer yazılarımızda güzellik ve bakım adına en doğru bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Saç bakımında, sizin de fark ettiğiniz gibi saç maskesi yapmak ve uygulama işlemleri bayağı fazla. Çoğu zaman bitkisel yağlarla hazırlanan bu maskeler saçlarınız için gerekli olan mineral ve vitaminleri sağlamak için çalışmaktalar.

Hazırlanan maskelerin etkilerini en üst seviyede görebilmek için öncelikle ihtiyacınız olan maskeyi tespit etmeniz ve hangi bitkisel yağı veya hangi saç bakım yağları ile uygulama yapacağınıza karar vermelisiniz.. Çünkü, her maskenin uygulanışı benzer gibi görünse de birbirinden ayrıldıkları noktalarda vardır.

Saç bakımı nasıl yapılır sorusunun birçok alt açılımı bulunmaktadır. Bizim burada bahsettiğimiz konu başlıkları dahil olmak üzere her konu için özellikle oldukça titiz ve ısrarcı davranın. Saç bakımı nasıl yapılır konusuna sizin de katkınız olsun isterseniz, makalenin altında bulunan yorumlar bölümüne lütfen siz de yorum yazın.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu