EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Sabah Bulantısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bazen sabahları uyandığımızda bir hastalığımız olmasa bile midemizin bulandığını hissederiz. Genelde hafif mide bulantıları olurken bazen de şiddetli bulantılar hissedebiliriz. Bu yazımızda bu gibi durumlarda ne yapmamız gerektiğine değiniyoruz.

Sabahları oluşan mide bulantısının genel sebebi geceden aç yatmamız dır. Vücudumuz bildiğiniz üzere siz uyurken de çalışmakta olan bir sistemdir. Uyanık halinize göre çok daha yavaş derecede çalışan vücudumuz bu sürede her zaman ki gibi enerji tüketimi yapar. Vücudumuzun tek enerji kaynağı yediğimiz yemekler, besinler ve içtiğimiz içeceklerdir. Eğer geceden karnınızı doyurmadan yatarsanız uyku sırasında ya da sabah kalktığınızda ciddi mide bulantılarıyla uğraşabilirsiniz ve bu çok olağan bir durumdur. Bunun için beslenme şeklinize küçük bir dokunuş yapmanız gerekmektedir. “Ben ne yapacağım?” diye meraklanmayın, biz sizler için önerilerimizi hazırladık şimdiden.

Sabahları mide bulantısına ne iyi gelir?

Sabahları mide bulantısına ne iyi gelir?

Sabahları oluşan mide bulantısını geçirmek için yapmanız gereken şeylerin neredeyse hepsi akşam vaktinden yapılması gereken şeylerdir. Örneğin gece yatmadan önce karnınızın tok olduğundan emin olun. Akşam yemeği üzerinden biraz vakit geçmişse yatmadan önce hafif atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Bunlar muz, elma gibi meyveler olacağı gibi lifli yiyecekler, kahvaltı gevrekleri gibi yiyecekler de olabilir. Eğer ki akşam aç yattıysanız ve sabah mide bulantınız başladıysa bunu geçirmek için de biraz somun ekmeği tüketebilirsiniz. Mide bulantınızı çok hafif şekilde bastırdığında ise güzel bir kahvaltı yaparak bulantınızı tamamen sonlandırabilirsiniz. Eğer açlığa bağlı bir mide bulantısı değilse evinizde bulunan bitki çaylarından bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Geceden çok yediğinizi düşünüyorsanız ve hazımsızlıktan dolayı oluşan bir mide bulantınız olduğunu varsayıyorsanız az miktarda meyveli soda içebilirsiniz. Fakat belirttiğimiz şekilde az miktarda olmalı, yoksa mide bulantısı şikayetiniz şiddetli mide kramplarına dönüşebilir. Sürekli olarak geceden tok yatmanıza rağmen sabahları mide bulantısı şikayetiyle kalkıyorsanız enfeksiyonel bir durum söz konusu olabilir. Bu yüzden doktora görünmenizde fayda var.

Originally posted 2017-07-20 02:42:16.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu