HaberlerListelerYaşamYaşam - insan

Saat Kuleleri ve Bilinmeyen Hikayeleri

Tophane Saat Kulesi

İstanbul’da ayakta duran en eski saat kulesidir. Nusretiye Cami’sinin yanında bulunan kule, Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Dört cephesi birbirine eş olarak tasarlanan kulenin denize bakan kısmında Abdülmecid’in tuğrası bulunuyor. 

Bursa Saat Kulesi

Bursa’yı en güzel şekilde izleyebileceğiniz Tophane Parkı içinde yer alan Bursa Saat Kulesi, Reşit Mümtaz Paşa tarafından yaptırılmıştır. Saat kulesi, dört elektronik saate sahip aynı zamanda da 6 katlı bir yapı olarak günümüze kadar gelmiştir.

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi, yapısal bakımdan diğer kulelere göre daha farklı bir yapıdadır. Silindir gövdenin üzerinde kare planında yükselen saat kulesi , Amasya’nın merkezinde bulunuyor. Amasya’nın ünlü Helkıs Köprüsü’nün kuzey ucunda olan saat kulesi manzarası bakımından da oldukça ilgi çekici. 

Safranbolu Saat Kulesi

Kilisenin çan kulesinden saat kulesine çevrilen Safranbolu Saat Kulesi, 1970’li yıllarda belediye tarafından yıkılarak sonrasında ise aslına uygun bir şekilde tekrardan inşa edildi. Saat kulesinin yapısal olarak kare formunda olan yapı, sade, zarif mimarisiye Zafer Meydanı’nda bulunuyor. 

Gittiğiniz her yerde tarihi yapılar dikkatinizi çekiyorsa saat kuleleri sizin için dikkat çekici olacaktır. 

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu