Haberler

Rusya, Ukrayna’yı çatışma çıkabileceği yönünde uyardı

Kısa bir süre önce Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan olayların ardından savaşa mı gidiyoruz dedikoduları yayılmıştı. Korkulduğu gibi tehlikeli bir olayın yaşanmadığını hatırlıyoruz, ancak şimdi de Kerç Boğazı çevresinde gerilim artmış durumda. Genel olarak Rusya tarafının hakimiyeti altında olan Kerç Boğazından geçirilmesi planlanan Ukrayna gemileri bölgedeki krizi körükledi.

Gerginlik Tırmanıyor

Rus yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna gemilerinin Kerç Boğazı’ndan geçişinin, ‘NATO’nun da dahil olacağı askeri çatışmaya yol açabileceği’ uyarısında bulunuldu.

İlgili Makaleler

Yapılan duyurulara ek olarak, Rusya Federasyon Konseyi açıklamasında ayrıca, Rusya ile NATO’nun ‘karşılıklı saygı çerçevesinde, tarafların yasal hakları göz önünde bulundurarak, diktalardan ve ültimatomlardan kaçınarak yapıcı ilişkiler kurması gerektiği’ sözlerine yer verdi.

Geçtiğimiz sene Kasım ayında Ukrayna ve Rusya gemileri karşı karşıya gelmişti. Rus yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Ukrayna tarafına ait olan gemilerine karasuları sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle müdahalede bulunulduğu açıklanmıştı. 

NATO tarafının 2008 yılındaki Rus-Gürcü savaşında Gürcistan’ı desteklediği, Ukrayna’nın 25 Kasım 2018’de ‘Rus karasularına yasa dışı şekilde girmesine’ de destek verdiği belirtilen açıklamada, “NATO, böylece bu iki ülkedeki iktidarları, yasa dışı hareket etmeleri ve yeni maceralara atılmaları konusunda cesaretlendiriyor” açıklaması yapıldı.

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan tartışmalarda şimdi de söz hakkı NATO’da. Birçok suçlamayla karşı karşıya kalan NATO’nun ne yönde açıklamalar yapacağını göreceğiz.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu