Tarih

Ridaniye Savaşı (Ridaniye Meydan Muharebesi)

Ridaniye Meydan Muharebesi (Yavuz Sultan Selim) 1517

Ridaniye savaşı 1517 yılında Osmanlı ordusu ve kumandanlığını Tomonbay’ın yaptığı mısır ordusu arasında olmuştur. Ridaniye Nil nehrinin doğusunda yer alan kahire şehrinin kuzey doğusunda bulunan bir köydür. Mısırlılar bu bölgeye kendilerinin daha hâkim olduğunu düşünerek savaş meydanı olarak burayı karar kıldılar ve bütün hazırlıklarını burada tamamladılar. Toplam 30 bin kişilik bir ordu kurdular.

Osmanlı ordusu da Yavuz Sultan selim Han’ın kumandanlığında Ridaniye Meydanına geldi. Mısır ordusunun bütün planlarını bozarak onları yenilgiye uğrattı ve bu savaş 2 gün boyunca devam etti. Tomonbay başarısız olacağını anlayınca geri çekilmek zorunda kaldı. Mısır ordusu birçok kayıp ve esir verdi. Osmanlı ordusundan da çok değerli devlet adamlarından sadrazam Sinan Paşa, Mahmut Bey ve Ali Bey şehit olanlar arasında bulunuyordu. Padişah bu 3 değerli devlet adamının şehit edilmesine çok üzüldü.

Osmanlılar Ridaniye Meydan Muharebesini kesin bir zaferle kazandılar ve Kahire’yi de Osmanlı idaresi altına aldılar. Tomonbay ise yenilgiyi kabullenememiş bir gece 10 bin kişi ile birlikte tekrar Osmanlı ordugâhına saldırdı. Bu saldırı haberini önceden duyan Osmanlı ordusu ise bütün tedbirleri almıştı ve saldıran 10 bin kişiyi de bertaraf etti. Ama tomonbay buradan da kaçmayı başardı. Sonrada padişaha af mektubu gönderdi. Padişah Yavuz Sultan Selim de bir elçi göndererek onu affettiğini bildirdi. Fakat Tomonbay bütün kinini kusarak padişahın gönderdiği elçiyi öldürdü. Bunu duyan Yavuz Sultan Selim Tomonbay’ın yakalanması için emir verdi. Nil nehrinden geçmek isterken başarılı olamadı ve Osmanlı askerleri tarafından yakalanarak padişaha teslim edildi. Yavuz Sultan Selim Han cesaretinden dolayı onu affedip kendi devleti içine almak istedi. Fakat Tomonbay bunu kabul etmedi ve bunun üzerine 13 Nisan 1517 senesinde idam edildi.
Ridaniye savaşından sonra mısır seferi yapıldı. Mekke emiri olan Şerif Ebu Nümeyle kendi isteği ile Osmanlıya bağlandı. Bundan sonra Osmanlı padişahları hem Osmanlı padişahlığı hem de İslam halifeliği yaptı. Suriye ve Filistin tamamen Osmanlı sınırları içine katıldı.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu