İlginç BilgilerListeler

Renkler Bize Ne Anlatıyor? Renklerin Anlamları

Renkler bir çok şeye olduğundan farklı anlam ve görüntü katabiliyor. Giyim renkleri, iş yeri boya rengi gibi faktörler çok şeyi etkiler. Yazımızda bu etkilerden bahsediyoruz.

Renkler olmasaydı hayatın bir anlamı olmayacağını mı düşünüyorsunuz, sanırım sizde haklısınız. Dünyadan renkleri alırsanız geriye ne kalır? Renkler hayattaki her şeydir. Sadece renkler bazen hüznü, mutluluğu, neşeyi ve daha birçok duyguyu ifade eder.

Renkler karakterlerimizi yansıtır, özellikle giydiğimiz kıyafetlerin renk seçimleri duygusal durumunuzdan hayatı yaşayış tarzınıza göre bir çok kategoride sizin hakkınızda bilgiler verir. İlk baharda daha canlı renkler tercih edilir çünkü ilk baharın gelişi ile birlikte doğada bir renk cümbüşü olur, bizleri heyecanlandırır enerjimizi arttırır renkler insanlar için her şeydir.

Yapılan birçok araştırmaya göre renklerin bizleri psikolojik olarak etkilediğini kanıtlamıştır. Örneğin kahverengi renklerin olduğu bir kıyafet ile katıldığınız bir görüşmede karşınızdakine güvensiz bir ifade yansıtabiliyorsunuz veya sarı giydiğinizde gençlik hissi oluşturuyorsunuz ve bunun gibi bir çok örnek mevcut. Bazı özel zamanlarda örneğin bir yemeğe çıktığınızda, iş görüşmesinde veya yeni insanlarla tanışacağınız bir ortama giderken seçtiğiniz renkler olumlu ve olumsuz sonuçlara yol açabilir renklerin ifadelerine bir göz atmakta fayda var.

O zaman bir kaç rengin anlamına göz atalım ne dersiniz?

MAVİ

MAVİ

Mavi renk denizler okyanuslara benzetilir insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu betimlenmiştir. Ayrıca bu rengin tansiyonu düşürdüğü hakkında söylemlerde mevcuttur. Nazar boncuğunun renginin neden mavi olduğunu hiç düşündünüz mü? Mavinin bu sakinleştirici etkisinden dolayı batı bölgelerde insanların intihar etmemeleri için korkuluklar mavi renge boyanmaktadır. Mavi rengin koyu tonları özellikle lacivert olan yönü sonsuzluk ve otoriteyi temsil etmektedir. Çoğu bankanın renkleri mavi ve yeşilden oluşmaktadır bunun sebebi ise mavi ile büyük olduklarını (okyanuslar,denizler) yeşil ile ise güvenilir olduklarını vurgulamaktadırlar.

BEYAZ

Beyaz renk her zaman şeffaflık,sadelik ve temizliği ifade etmiştir. Japonya’da ise beyaz ölümü ifade etmektedir. İş görüşmelerinde beyaz renk giymek sizlere artı yönde bir etki katar. Ayrıca beyaz renk istikrar ve devamlılığı simgelemektedir.

YEŞİL

YEŞİL

Doğanın en güzel ve onu en iyi anlatan rengidir yeşil. Yeşil renk vejeteryanlığı temsil etmektedir bu yüzden et ile ilgili firmalar yeşil rengi kullanmazlar daha çok kırmızı rengi tercih etmektedirler. Yeşil güven verir bu yüzden bankalar tarafından da çok fazla tercih edilirler. Yeşil ortamlarda insanların daha az mide ağrısı çektiği de söylenmektedir. Bazı renklerin gözdeki sinir hücrelerini devre dışı bıraktığı tespit edilmiştir yeşil bu renklerden biri konumundadır. uzun süre yeşil renge bakıldıktan sonra başka tarafa bakılınca insan gözü çok kısa bir süre başka renkleri algılayamamaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu