ListelerSağlık

RDW Yükseklik ve Düşüklüğü Ne anlama geliyor?

RDW değeri kırmızı kan hücrelerinin hacminin ne kadar değiştiğini gösterir. RDW ne kadar yüksekse, kırmızı kan hücrelerinin büyüklüğündeki değişiklik de o kadar büyük olur. Düşük bir RDW, kırmızı kan hücrelerinin boyutlarının biraz değiştiğini gösterir.

Kırmızı kan hücreleri, vücutta oksijenin taşınmasına yardımcı olan maddelerdir. Genel olarak, nabız ne kadar hızlı olursa, kırmızı kan hücrelerinin hacmi o kadar büyük olur. Aksine, yavaşladığınızda, kırmızı kan hücrelerinin hacmi çok düşüktür.

Normal RDW aralığı nedir?

RDW değeri, kan testindeki MCV değerine göre hesaplanır.

 • Normal RDW aralığı% 11,5 ile% 14,5 arasındadır.

Ancak RDW aralığı farklı laboratuvarlarda farklılık gösterebilir.

RDW Yükseklik ve Düşüklüğü Ne anlama geliyor?

RDW Yükseklik ve Düşüklüğü Ne anlama geliyor?

RDW değeri, MCV ile birlikte birçok hastalığı teşhis etmek için kullanılır. RDW ve MCV değerlerinde farklılıklar aşağıdaki hastalıkları gösterebilir.

RDW Yükseklik, MCV Yüksekliği

 • Folik asit eksikliği
 • B12 eksikliği
 • Kronik karaciğer hastalığı
 • Hemolitik anemi
 • Miyelodisplastik sendrom

RDW Yükseklik, MCV Yüksekliği

RDW Yüksekliği, MCV Düşük

 • Demir eksikliği anemisi
 • Orak hücre anemisi

RDW Yükseklik, Normal MCV

 • Demir eksikliği anemisinin başlangıcı
 • Kronik karaciğer hastalığı
 • Orak hücre anemisi

Normal RDW, MCV Yüksekliği

 • Plazma anemi
 • Kronik karaciğer hastalığı

Normal RDW, Düşük MCV

 • Kronik bir hastalığa bağlı anemi
 • Hemoglobin

Normal RDW aralığı nedir?

Düşük RDW, MCV Yüksekliği

 • Makrositik anemi

RDW Azaltma, MCV Azaltma

 • Mikrositik anemi

RDW Testinin Önemi

Küçük boyutlar ve RDW değerindeki düşük değerler herhangi bir problem göstermeyebilir. Fakat çok yüksek ve küçük değerler dikkate alınmalıdır. Doktorunuz anormal sonuçlara dayalı ek testler gerektirebilir.

Düşük RDW-SD’niz (Kırmızı Hücre Dağılım Genişliği) ne anlama gelir?

Düşük RDW-SD’niz (Kırmızı Hücre Dağılım Genişliği) ne anlama gelir?

Düşük bir RDW (% 10,2’nin altında), kırmızı kan hücrelerinin boyut olarak çok az değiştiği anlamına gelir. Düşük RDW seviyesinin bir nedeni makrositik anemidir. Makrositik anemi yeterince kırmızı kan hücrelerinin üretilmediği, ancak mevcut olanların büyük olduğu bir kan bozukluğudur. Düşük RDW seviyesinin bir başka nedeni, mikrositik anemidir. Mikrocytic anemi anormal derecede küçük kırmızı kan hücrelerinin bulunduğu bir durumdur. Bu iki bozuklukta, kırmızı kan hücreleri boyut bakımından çok fazla değildir çünkü hepsi ya küçüktür ya da hepsi büyüktür. RDW seviyesinin düşük olmasına neden olan budur.

Yüksek RDW-SD (Kırmızı Hücre Dağılım Genişliği) ne anlama gelir?

Yüksek RDW-SD (Kırmızı Hücre Dağılım Genişliği) ne anlama gelir?

Yüksek bir RDW (% 14.5’in üzerinde) kırmızı kan hücrelerinin boyut olarak çok fazla değiştiği anlamına gelir. RDW seviyesinin çok yüksek olmasının birçok olası nedeni vardır. Yüksek RDW seviyesinin olası nedenini belirlemek için, ortalama hacmine  ( MCV) bir karşılaştırma yapılır  .

MCV, her kırmızı kan hücresi tarafından işgal edilen ortalama alan miktarıdır.

Hem RDW hem de MCV seviyeleri artarsa, birkaç olası sebep vardır. Bir olası sebep karaciğer hastalığıdır. Karaciğer vücuttaki en büyük organdır ve zararlı kimyasal maddeleri filtreleyerek (vücuttan uzaklaştırmaktan) ve vücut için önemli kimyasallar üretmekten ve diğer önemli işlevlerden sorumludur. Yüksek RDW ve MCV düzeylerinin bir başka nedeni hemolitik anemidir. Hemolitik anemi, kırmızı kan hücrelerinin olması gerekenden daha önce yok edildiği bir durumdur. RDW ve MCV seviyeleri  , vücutta çok az B12 vitamini  veya folik asit varsa yükselebilir.

Başka bir senaryo, RDW seviyesinin yüksek olabileceğidir, ancak MCV seviyesi düşük olabilir. Bu demir eksikliği anemisi nedeniyle olabilir. Demir eksikliği anemisi, yetersiz demir kaynağı nedeniyle kandaki hemoglobin azalmasıdır. Hemoglobin, alyuvardaki hücrelere oksijenin taşınmasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir maddedir. Hemoglobin yapmak için demir gereklidir, bu nedenle azalmış demir miktarı düşük hemoglobin miktarına neden olur.

Yüksek RDW seviyesinin ve düşük MCV seviyesinin bir başka nedeni, talamemi intermedia’dır. Thalessemia intermedia, hemoglobin oluşturan bir veya daha fazla elementin bozulmuş üretiminin olduğu bir başka kan bozukluğudur. Kırmızı kan hücreleri daha küçük parçalara bölünürse (kırılmışsa) bu RDW’nin yüksek olmasına ve MCV’nin düşük olmasına neden olabilir. Bu durumda, kırmızı kan hücreleri ayrıldıklarında (RDW seviyesi yüksek olduğu için) boyut olarak değişir, ancak hücreler fazla yer kaplamaz (bu nedenle MCV seviyesi düşüktür).

Son bir olasılık, RDW seviyesinin artması ve MCV seviyesinin normal olmasıdır. Bu, vücutta B12 vitamini veya folik asit azalmasının başlangıç ​​aşamalarından kaynaklanabilir. Demir eksikliği anemisinin başlangıç ​​aşamalarından da kaynaklanabilir (yukarıya bakınız).

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu