EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlıkYeme - İçme

Protein ve Kaliteli Karbonhidrat Tüketmek için Karabuğday

Karabuğday bakliyat mı bitki mi?

Karabuğday (fagopyrum esculentum), kuzukulağıgiller (polygonaceae) familyasından fagopyrum cinsine mensup bir bitki türü. tahıl gibi görünse de aslında tahıl değil. Serin ve kurak iklimlerde yetiştiği için özellikle Rusya, Ukrayna, Kuzey ve Doğu Avrupa gibi ülke ve bölgelerde yetiştiriliyor. Oda sıcaklğında suda bir saat beklese bile pişmeden de yenecek hale gelebildiği için kolaylıkla tüketilebiliyor. Ayrıca Glüten içermediği için özellikle glüten hassasiyeti olan kişilerin pilav olarak yapıp tüketebilecekleri bir ürün. Tadı daha çok bulgura benzese de daha aromalı bir tadı vardır.

Karabuğdayın besin değerleri

Özellikle vegan tarzı beslenen kişiler tarafından tercih edilen bu besinde %13 -15 oranında protein bulunur. Diğer bitkisel ürünlerle karşılaştırıldığında protein seviyesi çok yüksektir. Ayrıca içerdiği yağ oranı yaklaşık olarak %2’dir. % 75 oranında kompleks karbonhidrat içeren kara buğday, yüksek oranda lif içerir. Uzun süre tok tutması ve bağırsaklara olan katkısı nedeniyle özellikle diyet yemeklerinde tercih edilen bir üründür.

Ayrıca;

Kolesterolü azaltan P1 vitaminini barındır,

Damarlara esneklik ve güç kazandırarak yüksek kan basıncını önler.

Sindirim sistemi için çok faydalıdır çünkü hem posalı hem lifli bir üründür. Ayrıca glüten içermez.

İçeriğindeki; magnezyum, potasyum, fosfor ve demir sayesinde yüksek tansiyon, kansızlık ve kalp hastaları için çok faydalıdır.

İçerdiği antioksidan sayesinde birçok hastalığı önler.

Sağlıklı ve canlı bir cilt ve sağlıklı saçlar için Karabuğdayın içerisinde bulunan B1, B3, B5 VE B9 vitaminleri birebirdir.

Karaciğer yağlanmasının azalmasına içerdiği Kolin bileşeni sayesinde yardımcı olur.

Originally posted 2021-11-19 09:41:05.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu