ListelerSağlık

Prematüre Bebek Nedir?

Normal bir gebelikte doğum süresi 38 ile 42 hafta arasında değişebiliyor. Bu süreden daha erken yani 37. hafta ve öncesinde doğan bebeklere genel olarak prematüre bebek terimi kullanılmaktadır. Prematüre olarak dünyaya gelen bebekler gelişimlerini tamamen gerçekleştirememişlerdir ve bu üç farklı grupta incelenmektedir.

İleri Derece Prematüre

İleri derece prematüre olarak adlandırılan gruptaki bebekler genelde hamileliğin 24 ile 31. haftaları arasında dünyaya gelen bebeklerdir. Normal doğum sürecine göre çok küçük dünyaya gelirler ve erken doğdukları için de gelişimlerini tamamlayamamışlardır. İleri prematüre bebekler doğduklarında 1000 gramdan daha az kiloya sahip olmaktadırlar.

Orta Derece Prematüre

Genellikle 32-25 hafta arası doğan bebekler için kullanılan terimdir. Normal gelişimlerini tamamlamaya yakın doğarlar. Ağırlık olarak 1500 gram civarında doğarlar. Kısa bir süre hastanede tedavi görerek ve müşahede altında tutularak normal gelişim aralığına dönerler.

Sınırda Prematüre

36-37 hafta arasın doğan bebekler için kullanılan terimdir. Gelişimleri tamamlanmış olarak kabul edilir. Eğer gelişmişliğine farklı bir etken neden olmuyorsa normal bir bebek edasıyla hareket edilerek müşahedeye gerek duyulmaksızın yalnızca normal ve rutin takipleri yapılır.

Bu tanımlaması yapılan prematüre bebekler 40 hafta sonuna gelinene kadar postkonsepsiyonel yaş olarak adlandırılırlar. Yani 30 haftalık doğmuş bir bebek ise miadına daha 10 hafta var denilir. İster ileri derece, ister sınırda prematüre olsun bu şekilde doğan bebekler uygun şartlar ve koşullar sağlanarak tedavi edildiğinde normal haline dönmüş birer çocuk olarak hayatlarına devam ederler.

Peki Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

Prematüre doğumun birçok etkeni vardır. Annede kalıtsal bir hastalık varsa bu önemli bir etkendir. Anne de uyuşturucu ve alkol bağımlılığı varsa da etken olabilir. Annenin doğum yaşı, stres durumu, tansiyon gibi durumlar varsa da etken olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra plesentaya ait yapısal bozukluklarda etken olabilir. Bir de çoğul gebeliklerde prematüre görülebilir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu