Faydalı BilgilerSağlık

Portakal Neye Faydalıdır?

Portakal neye iyi gelir kısmını sıralamadan önce içerdiği vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz. Herkes tarafından bilindiği gibi portakal c vitamini deposudur. Bunun yanı sıra B ve E vitaminlerini bulundurur. Mineral açısından sıralayacak olursak magnezyum, fosfor ve potasyum içermektedir. Portakal neye faydalıdır diyecek olursak bir kış meyvesi olan portakal, kışın bitap düşen vücudumuza ve bağışıklık sistemimize destek vererek güçlenmesini sağlar. Sağladığı enerji sayesinde iyileştirme süresini azaltır. Yüksek tansiyon hastaları için ideal bir meyvedir tansiyonu düşürür. Kışın yorgun düşen vücudun direncini arttırarak kişiyi dinç tutar. Hazımsızlık sorununu giderir.

Portakal neye faydalıdır? Portakal neye iyi gelir ?

  • Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur
  • Kalp ve damar hastalıklarının korunmasında etkilidir.
  • Vücuttaki kanın temizlenmesini sağlar.
  • Posalı bir meyve olduğundan dolayı sindirim sisteminin çalıştırılmasında rol oynar.
  • Özellikle yemek yemekte sıkıntısı olan kişiler için iştah açıcı etkisinden dolayı çok faydalıdır.
[irp]

Portakal  suyu sıkılarak ve reçeli yapılarak da tüketilebilecek bir meyvedir. Sonbahar kış aylarına girdiğimiz dönemlerde özellikle portakal suyu en çok tüketilmesi gereken meyve suları arasında gelmektedir. Portakal neye faydalıdır, Birden çok portakal tüketmek istemeyen kişilerin tercihi portakal suyudur. Ancak portakalın içinde var olan vitaminler ve mineraller, portakalın suyu sıkıldıktan hemen sonra tüketilmez ise etkisini azaltır. Bu nedenle sadece portakal değil diğer suyu sıkılabilen meyvelerde de sıkma işlemi gerçekleştikten sonra bekletilmeden içilmelidir. İnsan vücudu C vitamini üretemediği için dışarıdan almak zorundadır. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken C vitamini miktarı 50-70 mg kadardır. 1 porsiyon portakalda 90 mg C vitamini bulunmaktadır. Her sabah kahvaltıda bir bardak portakal suyu tüketmek günlük C vitamini ihtiyacınızı yeteri kadar karşılamaya yetecektir.

Portakal reçeli de portakalın faydalarından yararlanabileceğiniz bir besindir. Portakalın kabuklarından yapılabilen bu şekerli besin, portakalın içinde mevcut olan folik asit sayesinde vücuttaki alyuvarların oluşmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hamilelerinde hamileliğin özellikle ilk 3 ayında C vitamini alması gerekmektedir. Portakalı ve suyunu tüketemeyen kişilerin reçelini tüketerek de aynı vitamin ve mineralleri vücutlarına alabilirler.

İlgili Makaleler

Portakalın faydaları sadece yenerek ya da içilerek değil vücuda uygulanabilecek ilaç nitelikli olarak da kullanılabilir. Portakalın içeriğinde bulunan karoten sayesinde cildi temizler. Portakalın yağı çıkartılarak cilde uygulandığı zaman kırışıkların azalmasını sağlar ve cilde pembelik verir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu