Faydalı BilgilerListeler

Polen Neye İyi Gelir? Sağlık İçin Önemli Bir Yatırım

Polenin faydaları nelerdir? Polen hangi sağlık sorunlarına şifa dağıtıyor? Polenin sizi ilgilendiren faydaları var mıdır? Polen nasıl yapılır? Ve daha fazlası yazımızda.

Günümüzde resmen bir ilaç olarak tanınan polenin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm besin bileşiklerini içerdiğini biliyor muydunuz?

Vitaminler, mineraller, proteinler, yağlar ve yağ asitleri, enzimler, karotenoidler ve bioflavonoidler bakımından zengin olan polen antibakteriyel, antifungal ve antiviral ajan olarak etki göstermesinin yanı sıra kılcal damar dayanıklılığını artırır, inflamasyonu azaltır, bağışıklık sistemini uyarır ve doğal olarak kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Birçok kişi polenin hayvansal kaynak olduğunu düşünür fakat bunun aksine polen bitkisel bir kaynaktır. Herhangi bir hayvansal kaynaktan daha fazla protein içerir ve bunun yanı sıra herhangi bir kırmızı et ya da eşit miktarda yumurtadan daha fazla amino asit içerir. Bunların hepsi bir araya geldiğinde arının toplamış olduğu polenin faydaları diğer doğal seçenekler arasında en üst sıraya çıkarır. Peki bunca önemli bileşikler içeren polen nedir ve neye iyi gelir?

Polen ne demektir?

Polen ne demektir?

Polen arılar tarafından çiçeklerin antenleri ya da erkek organlarının salgılamış olduğu tozların toplanması ve bunların nektar ya da salgı bezlerinden salgılanan küçük dozdaki salgılarla birleştirilerek onların arka bacaklarının üzerine yerleştirilmiş olan özel sepetlerde biriktirilmesi ile meydana gelen önemli bir karışımdır. Arı, toplamış olduğu bu çiçek tozlarını ya da poleni kovana taşır ve başka bir çiçek olduğunda da bu yapışkan polen tozlarını farkında olmadan başka bir çiçeğe taşır ve onu dölleyerek bitkinin dünya üzerinde var olmasına katkı sağlar.

Yapılan araştırmalara göre bir arı kolonisi bir yıl boyunca yaklaşık olarak 1 ile 7 kilogram kadar polen ürettiğini göstermektedir. Her gün bir kovandan toplanan polen miktarı 50 ile 250 gram arasında değişebilir. Arıların kovanlarına döndüklerinde bacaklarındaki polenlerin biriktirilmesi için kullanılan özel cihazlar veya polen tuzakları bulunmaktadır. Arılar kovanın içerisine girebilmek için bu tuzaklardan geçerler ve bacaklarındaki polenlerin bir kısmını kaybeder ve daha fazla polen toplamak için çiçekli alana tekrar geri dönerler.

Polenin rengi parlak sarıdan koyu siyaha kadar değişebilir. Arılar genellikle aynı bitkiden polen toplarlar ancak bazen çok farklı bitki türlerinden de polen toplayabilirler. Polen taneleri bitki türlerine bağlı olarak şekil, renk, boyut ve ağırlık bakımından farklılık gösterebilir.

Polen içermiş olduğu ve tıbbi amaçlar için kullanılan birçok kimyasal bileşik grubu nedeniyle çok önemli bir terapotik üründür. Kompozisyonunda insan sağlığı için yararlı ve gerekli olan aminoasitler, lipitler, vitaminler, makro ve mikro besinler ve flavonoidler başta olmak üzere yaklaşık 250 farklı bileşik yer almaktadır.

Polenin mucizevi yapan bileşenler nelerdir?

  • %30 sindirilebilir karbonhidrat
  • % 26 fruktoz ve glikoz başta olmak üzere şeker
  • % 23 protein (yüzde onu temel Amino asitler içeri r)
  • % 5 temel yağ asitleri başta olmak üzere yağlar
  • %2 flavonoidler başta olmak üzere fenolik bileşikler
  • % 1.6 mineraller (kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, bakır, çinko, manganez, silikon ve selenyum)
  • % 0.6  B1 B2 B6 ve C vitamini gibi suda çözünen vitaminler
  • % 0.1 A, Eve D vitamini gibi yağda çözünen vitaminler

Polenin hangi sağlık sorunlarına iyi gelir?

Polenin hangi sağlık sorunlarına iyi gelir? Polenin faydaları nelerdir? Neden polen tüketmelisiniz? İşte nedenler…

Polen birçok sağlık sorununa iyileştirmesinin yanı sıra sağlığın devamlılığı açısından da tükenmez bir hazinedir. İşte polenin faydaları ve bunlardan en önemlileri.

1- İnflamasyonu azaltır

İnflamasyon iltihap anlamına gelmektedir. Yapılan birçok araştırma arı poleninin Naproxen, analgin, fenilbutazon ve indometazin gibi ilaçlarla karşılaştığında daha güçlü anti-inflamatuar aktiviteye sahip olduğu kanıtlamıştır. Laboratuvarlarda polenin karaciğer hastalığı ya da toksisitesi, dejeneratif sorunlar, akut ve kronik inflamatuar sorunlarda adeta bir ilaç gibi kullanılabileceğini göstermektedir.

2010 yılında yapılan ve Pharmaceutical Biology dergisinde yayınlanan bir yayına göre arı poleninin asetaminofen kaynaklı karaciğer nekrozu olan farelere verildiğinde önemli miktarda antiinflamatuar aktivitesi gösterdiği tespit edilmiştir.

2- Adeta bir antioksidan olarak hareket eder

Arı poleninde yer alan enzimatik hidrolizatlar kanser, kardiyovasküler hastalıklar, şeker ve hipertansiyon gibi devam eden çeşitli hastalıkların şikayetlerinin azaltılmasında önemli role sahiptir. Bu konuyla ilgili olarak 2005 yılında yapılan bir çalışmada arı poleninin oksidatif strese karşı son derece etkili olduğu bildirilmiştir.

3- Karaciğer toksisitesine karşı koruma sağlar

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve vücudumuzun toksinlerden arındırılması başta olmak üzere birçok görevi bulunmaktadır. Karaciğerin toksinlerin birikmesi nedeniyle görevini yapılmaması durumunda vücutta çok çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle kestane ağaçlarından arının topladığı polenler toksisitenin neden olduğu karaciğer hasarının iyileştirilmesini teşvik eder ve oksidatif sistem stresten hepatositleri (karaciğer hücresi) korur.

Karaciğer toksisitesinde kullanılan önemli ilaçlardan birisi silibinin isimli ilaçtır. Silibinin ve polen karaciğer toksisitesini önemli oranda geri döndürebilir ve tedavi edilebilir. Fakat fareler üzerinde yapılan araştırmalarda polenin herhangi bir yan etkiye neden olmadığı ve silibinin adlı ilacın kilo kaybına ve şiddetli ishal nedeniyle ölüme neden olacağı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara dayanarak günlük olarak 200 ve 400 miligram arasında her gün kullanılabilecek polenin karaciğerin güvenli bir şekilde temizlenmesine katkı sağlayabileceğini söyleyebiliriz.

4- Bağışıklık sistemini güçlendirmek için polene devam edin

Vücudumuzun en önemli savunma sistemlerinden birisi bağışıklık sistemidir ve bu sisteminin zayıflaması ve görevini yapmaması sonucunda gerek iç gerekse dıştaki mikroorganizmalar vücudu ele geçirir ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Arı poleni antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir. 2014 yılında Food and Chemical Toxicology dergisinde yayınlanan bir çalışmada pazardan elde edilen 8 ticari arı poleninin biyolojik aktivitesi değerlendirilmiş ve tümünün de antimikrobiyal etki gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Özellikle stafilokok bakteriler arı polenine karşı çok hassastır ve bu bakterilerin neden olduğu hastalıkların üstesinden gelinmesinde arı poleni tüketilmesi son derece isabetli bir karar olacaktır.

Arı poleni aynı zamanda doğal bir şekilde alerji ile mücadelede de kullanılabilir. Yapılan araştırmalarda çeşitli alerjik hastalıklarda merkezi bir role sahip olan mast hücrelerinin aktivasyonu üzerine bir inceleme yapılmıştır. Hem laboratuvar hem de canlı denekler üzerinde yapılan deneylerde arı poleninin mast hücrelerinin aktivitesini engellemesi sonucunda anti alerjik etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

5- Arı poleni önemli bir diyet takviyesidir

Gerek kahvaltıda gerekse ara öğünlerde bir tatlı kaşığı kadar arı poleni kullanılması günü zinde ve dinç bir şekilde geçirmenizi katkı sağlayabilir. Özellikle aç karnına kullanılması tavsiye edilen arı poleni sahip olduğu potansiyel içeriği nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobin miktarının artmasına katkı sağlayarak uzun ve sağlıklı bir hayatın elde edilmesine katkı sağlayabilir. Bu kapsamda arı poleninin beslenme yetersizliği, gelişim geriliği ya da iştah eksikliği nedeniyle yeterince beslenemeyen çocuklara verilmesi durumunda vitamin ve mineral açıklıklarının kapatılabileceğini söyleyebiliriz.

Buna ek olarak yeterince beslenemeyen yetişkinler, yaşlılar, ameliyattan sonra hızla iyileşmek isteyenler, alkol bağımlıları ve fiziksel ya da zihinsel stres altında olanlar için de mükemmel bir beslenme takviyesi olabileceğini ifade edebiliriz.

6- Menopoz belirtilerini hafifletir

Polen, menopoz belirtilerinden dolayı zorluk yaşayan kadınların da yardımına koşar. 2015 yılında Almanya’da yapılan bir çalışmada anti hormon tedavisi uygulanan göğüs kanseri hastası kadınların üçte ikisinde gözle görülür bir iyileşme olduğu tespit edilmiştir.

Polenin ve balın düzenli olarak kullanılması içerisindeki flavonoidler sayesinde göğüs kanserinin önleyebilir ve kadının göğüs kanseri öyküsü olsun ya da olmasın menopozla ilişkili belirtileri hafiflemesine destek olur.

7- Stres ile mücadelede polen

Polenin besin ve tonik özelliklerinden dolayı sinir dokusuna olan kan akışını iyileştirir, zihinsel kapat isteği artırır ve stres nedeniyle zayıflayan sinir sistemini güçlendirir. Başta yaşlı kimseler olmak üzere herhangi bir stres sorunu yaşayan kimselerin ruh halini ve fiziksel dayanıklılığı artırarak kişinin yaşama arzusunu güçlendirebilir. Bununla ilişkili olarak adeta lokal analjezik olarak da görev görerek stres veya yaralanma ile ilgili olan ağrının hafifletilmesine olanak sağlar.

8- İyileşmeye teşvik eder

Size garip gelebilir ama arı poleninin yara üzerine topikal bir merhem olarak kullanılması sonucunda iyileşme süreci hızlanabilir ve yanıkların giderilmesi sağlanabilir. Bileşimindeki mucizevi madde olan kaempferol sayesinde bir yanma sonrasında enzimlerin aktivitesini engelleyen ve enflamatuar reaksiyonları ve şişmeyi azaltır.
Polen aynı zamanda damarlardaki kan dolaşımını iyileştirerek cildi nemlendirir. Yanı sıra bileşimindeki flavonoidler sayesinde ağrıyı hafifleterek trombosit agregasyonunu önlemeye yardımcı olur.

9- Sağlıklı bir karaciğer için polen tüketin

Sağlıklı bir karaciğer cildin parlak bir duruma gelmesine katkı sağlar. Arı poleni birçok vitamin ve mineral kaynağı olduğundan cildinizin daha genç ve parlak görünmesini sağlar. Tüm cilt hücrelerine olan kan akışını uyarırken vücudu toksinlerden temizler, kırışıklıkların görünümünü azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

10- Polen ile kronik hastalıklardan korunun

Polenin bileşimindeki flavonoidler, karotenoidler, quercetin, kaempferol ve glutatyon gibi antioksidan bileşikler vücudunuzu serbest radikallerden temizleyerek kanser ve tip2 diyabet gibi kronik hastalıklardan korunmanın sağlar.

11- Yüksek kan lipidleri ve kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini düşürün

Bilindiği gibi kalp ile ilişkili hastalıklar dünya çapında ölümlerin önde gelen bir nedenidir. Hem yüksek kan lipidleri hem de yüksek kan kolesterol kalp hastalığı riskini ciddi oranda artırır. Arterleri tıkalı olan kişilerle yapılan araştırmalarda arı poleni takviyelerinin kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Buna ek olarak arı poleninde bulunan antioksidanlar lipidleri oksitlenmeden koruyabilir. Eğer lipitler okside olursa bir araya gelebilir, bu nedenle kan damarlarını daraltabilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Arı poleni herkes için güvenli midir?

Arı poleni herkes için güvenli midir?

Arı poleni çoğu insan için en azından kısa bir süre için alındığında güvenli görülmektedir. Ama polene karşı alerjiniz varsa polen kullanmanız önerilmez. Böyle bir alerjiniz olduğundan nefes darlığı, şişme ve anafilaksinin dahil olduğu ciddi alerjik reaksiyonlar gelişebilir.
Polen hamile kadınlar içinde güvenlik değildir ya da bir kadın emziriyorsa arı poleni kullanmaktan kaçınılmalıdır.
Bunun dışında varfarin gibi kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız kanamaya neden olabileceğinden arı poleni tüketmemelisiniz. Benzer şekilde herhangi bir reçeteli ya da reçetesiz ilaç veya bitkisel bir destek kullanıyorsanız arı poleni kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Bilgilendirme için teşekkürler. Polenin faydaları gerçekten saymakla bitmiyor.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu