HaberlerListeler

Pokemon GO, üreticisini 3 yılda milyarder yaptı

Piyasaya ilk çıktığı günlerde mobil oyun sektörüne yeni bir soluk kazandırmıştı ve zengin gerçeklik üzerine kurulu oyunlara yeni ufuklar açtı. Popüler olduğu dönemlerde oyunla ilgili etkinlikler vs. yapılan Pokemon GO oyunu uzun bir süre en çok indirilen uygulama ve oynana oyun olmayı başarmıştı.  Bu süreç içerisinde sahibine de servet kazandırmayı başardı. Bu süreçten en çok karlı çıkanlar ise Pokemon Company ve Niantic Games firmaları oldu.

Pokemon GO ne kadar kazandı?

Pokemon GO ne kadar kazandı?

SensorTower tarafından yayınlanan analizlere göre, Pokemon GO oyunu piyasaya ilk çıktığı 2016 yılından itibaren şimdiye kadar toplamda 2.45 milyar dolan gelir elde etmeyi başardı. Bu başarı hatta şimdiye kadar piyasaya farklı isimlerle sürülen pokemon oyunlarının toplamından bile kat kat fazla oldu.  Şimdiye kadar mobil oyun dünyasında duyurulan Pokémon Duel, Pokémon Quest, Pokémon: Magikarp Jump ve Pokémon TCG Online  isimli oyunlar ise 25 ile 50 milyon dolar arasında para kazanabilmişti.

2014 yılından itibaren piyasaya bir çok Pokemon oyunu çıktı, bu oyunların toplam indirme rakamı 640 milyon olarak açıklandı. Fakat bu sayının içerisinde Pokemon GO oyunu tek başına 550 milyon indirme sayısına sahip. Ona en yakın rakibi ise 39 milyon indirmeye ulaşabilen Pokemon Duel olmuştu.

Pokemon GO’ya en çok para kazandıran ülkelerin başında 875 milyon dolarla ABD gelirken, ikinci sırada ise 725 milyon dolarla Japonya yer alıyor. Dünyanın geri kalanı ise toplam 850 milyon dolar para kazandırmış firmaya. Artık neredeyse hiç popülaritesi kalmayan oyunun günlük kazancı 2.2 milyon dolar iken, şuandaki en popüler mobil oyunlardan birisi olan Fortnite ile yarışabiliyor.

Bu gelirin 1.4 milyar doları Niantic firmasının olurken, 1 milyar doları isse Pokemon Company grubunun oldu. 

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu