Ekonomi ve FinansHaberler

Plastik Poşetlerin Ücretli Olması Yasalaştı…


Çevre Kanunun’da bazı değişikliklerin yer aldığı, çevre kirliliği ve doğayı korumak amaçlı yapılan düzenlemelerin yanında özellikle kullanılan poşetlerin ücretli olmasına yönelik kısımda gündeme gelen kanun bugün resmileşerek yayınlandı.

Çevrenin korunması ve doğaya zarar veren atıkların engellenmesi hedeflenen kanunda özellikle plastik maddelere karşı kullanımın azaltılması amacıyla plastik poşetleri ücretli oluyorlar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğanın korunması amacıyla belirleyeceği bazı ürünlerin ambalajları için depozito uygulamasını da 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu tutacak.

Depozito kapsamına alınan ürünlerin satış noktalarında toplama sistemleri bulunacak ve sisteme katılım sağlanacak.  

Ayrıca kamuoyunun bildiği ve özellikle gündeme gelen plastik poşet kullanımı ile ilgili detaylarda mevcut. Çevre kirliliğinin plastik poşetlerden kaynaklanan kısmının önlenmesi amacıyla plastik poşet kullanımının azaltılması için, plastik poşetler 25 kuruştan az olmamak üzere satılacak. Bu ücret Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen komisyon ile her yıl güncellenecek. 

GERİ KAZANIM KATILIM PAYI GELİYOR

Plastik poşetler için satış noktalarından 15 kuruş, lastik, akümülatör, piller ve araç bataryaları, otomotiv pilleri, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya (televizyon, küçük ev aletleri, buzdolabı ve soğutucular gibi beyaz eşyalar) piyasaya sürenlerden, ithalatçılardan belirtilen miktarlarda geri kazanım katılım payı tahsil edilecek.

Yukarıdaki ürünlerden herhangi birinin piyasaya sürülmesi ile beraber, farklı bir ürün, eşya veya malzemenin ithalatıyla birlikte gerçekleşmesi söz konusu ise, geri kazanım katılım payı ithalatçıdan karşılanacak. Listedeki tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Cumhurbaşkanı, bu suretle tespit edilen tutarları yarısına kadar artırmaya veya indirmeye yetkili olacak.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu