Faydalı BilgilerListeler

Patlıcanın Sağlığımız İçin 10 Faydası!

Patlıcan çok severek tükettiğimiz bir sebzedir. Özellikle et yemeklerinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Peki bu lezzetli sebzenin sağlık faydalarını yeterince biliyor muyuz?

Patlıcan çok severek tükettiğimiz bir sebzedir. Özellikle et yemeklerinin olmazsa olmazları arasında yer alır.

Peki bu lezzetli sebzenin sağlık faydalarını yeterince biliyor muyuz?

Patlıcanın çok sayıda sağlık faydası var… Bunlara geçmeden önce 1 su bardağı (yağsız pişmiş) patlıcanın besin değerlerine bir göz atalım..

(Günlük karşılama miktarları yüzde olarak verilmiştir.)

 • 35 kalori
 • 5 gram fiber
 • 3 gram şeker
 • 1 gram protein
 • 0 gram yağ
 • 8 gram karbonhidrat
 • % 6 Manganez
 • % 4 K Vitamini
 • % 4 B1 Vitamini Thiamine
 • % 4 B6 Vitamini
 • % 3 Folik Asit
 • % 3 Magnezyum
 • % 3 Potasyum
 • % 3 Bakır

Patlıcan Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Patlıcan Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Patlıcan doğru pişirildiğinde hiç yağ ve kolesterol içermez. Bu nedenle kilo vermeye çalışanlar için ideal sebzelerden biridir. Patlıcanda bulunan lif, su ile birlikte şişer ve tok tutar.

Patlıcan Kansere Karşı Koruyucu Bir Sebzedir

Antioksidanların kanser önlemede ne denli etkili olduğunu biliyorsunuz.. Patlıcan güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. Ayrıca patlıcandaki lifler kolekteral kansere karşı sindirim sistemini korur.  Patlıcanda bulunan bir diğer doğal antioksidan ise manganez mineralidir. Manganez, kanserli doku oluşumunu engelleyen çok güçlü bir antikanserojendir.

Patlıcan Kemikler için Faydalıdır

Patlıcana rengini veren fenol bileşikleri kemik erimesi riskini azaltan çok etkili organik bileşiklerdir. Bunun yanında patlıcanda önemli miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunur. Bu mineraller de kemiklerin yapısına katılır ve sertlik, dayanıklılık kazandırır.

Patlıcan Anemiye İyi Gelir

Demir eksikliği genel sağlık için çok tehlikeli bir rahatsızlıktır ve kansızlık (anemi) olarak da bilinir. Kırmızı kan hücreleri yeterli oksijen taşıyamaz ve hücreler gerekli ATP enerjisini üretemez.

Anemi baş ağrısı ve migren, yorulma, zayıflık, depresyon ve bilişsel bozukluk ile karakterize olan ciddi bir sağlık sorunudur. [ diğer yiyeceklerin faydaları için tıklayın ]

Kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan demir ve bakır mineralleri patlıcanda bol miktarda bulunmaktadır. Eğer bol miktarda patlıcan tüketirseniz, kansızlık probleminiz bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Patlıcan Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Patlıcan bilişsel aktiveteleri güçlendiren özel fitokimyasallar içeren çok besleyici bir sebzedir. Düşünme, hafıza ve görme duyusu merkezlerini destekler. Alzheimer başta olmak üzere çeşitli nörodejeneratif hastalıklara karşı da tam koruma sağlar.

Patlıcan Dolaşım Sistemi Sağlığı İçin Çok Faydalı Bir Sebzedir

Patlıcan içerdiği diyet lifi sayesinde kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır. Kötü kolesterol kalp krizi riskini artıran en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca felce de neden olmaktadır. Patlıcanda bulunan falavonoidler kan basıncını düşürür ve yüksek kan basıncının kalp üzerinde oluşturabileceği hasarın önüne geçer.

Patlıcan Şeker Hastalığına İyi Gelir

Patlıcan genel olarak glisemik indeksi çok düşük sebzelerden biridir, bu da kan şekerini aniden yükseltmeyeceği anlamına gelir. Zaten patlıcanda bulunan karbonhidratlar kompleks yapıdadır ve sindirimleri uzun sürmektedir. Ayrıca patlıcanda bulunan diyet lifi insülin düzenleyicisi olarak çalışır, ince bağırsaktan şeker emilimini yavaşlatır. Böylece kan şekeri seviyesi üzerinde tam kontrol sağlanır ve insülinin etkinliği artar.

Patlıcan Nasıl Pişirilmeli?

Patlıcan Doğum Öncesi Problemleri Önlemeye Yardımcı Olur

Folik asit anne karnındaki bebek için kritik öneme sahiptir. Bebeğin zeka gelişimi ve sinir sisteminin fonksiyonel olması için folik asit gereklidir. Patlıcan çok zengin bir folik asit kaynağıdır. Gebelik sürecinde bol miktarda tüketilmesi çok faydalı olacaktır.

Sindirim Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Patlıcan büyük ölçüde sudan oluşur, bu yüzden kalorisi çok düşüktür. Su, lif ve besin içeriği yüksek sebzelerin tüketilmesi, atıkların ve toksinlerin sindirim sisteminden çıkarılmasına yardımcı olur.

Sindirim sisteminin toksinleri ve fazla suyu atmasına izin vermek için, yeterince su içmenin yanı sıra; taze gıdaları bol miktarda tüketmek çok önemlidir.

Patlıcan, sahip olduğu lif ve su içeriği nedeniyle, kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca çok hayati fito besleyiciler, vitaminler ve mineraller bulundurur, ilaveten kalorisi çok düşük olduğu için, herhangi bir düşük kalorili diyet listesine eklenebilir.

SONUÇ: Patlıcanın faydaları genel olarak kan şekerini dengeleme, kalp damar sağlığını koruma ve kanserden korunmaya karşı yardımcı olma şeklinde. Mümkün olduğunca organik, ve mevsiminde yetişmiş taze patlıcanları tüketmeye gayret etmeli. Çok büyük patlıcanların hormonlu olma ihtimali daha yüksektir, küçük olanlar daha lezzetlidir ve besin değerleri daha iyi korunmuş olacaktır.

Patlıcan Nasıl Pişirilmeli?

Patlıcan çok yağ çeken sebzelerden biridir. Bu nedenle yağda kızartılması hem kalori değerini çok yükseltir hem de kolesterolü artırır. Ayrıca sağlık faydalarından da tam olarak yararlanılamaz. Patlıcanı fırında pişirmek en sağlıklı yöntem, çok az yağ dökerek fazla kurutmadan kızartabilirsiniz.

SONUÇ: Patlıcan özellikle yağsız pişirildiğinde inanılmaz sağlıklı bir sebzedir, ayrıca çok düşük kalorili olup diyetiniz için zengin bir lif deposudur.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu