Faydalı BilgilerGezi Rehberi

Pasaport kontrolünde sorun yaşamamak için bilmeniz gereken 10 şey

Yurtdışı seyahatlerin en heyecanlı durağı kuşkusuz pasaport kontrolleridir.

Sırada beklerken aradan kafayı uzatarak görevliyi görme çabaları, “Kesin bana takacak” düşünceleri, pasaportu sarılırcasına tutma…  Korkmayın, ipuçlarını izleyin.

  1. Kendinize Güvenin

Unutmayın, pasaport kontrolü asla sadece bir pasaport kontrolü değildir! Normal olarak yeni bir ülkeye geldiğiniz için heyecan duyuyor olabilirsiniz. Ancak bunu kontrolden geçene kadar saklamaya ve görevliyle karşı karşıya kaldığınızda sorduğu soruları anlamaya özen gösterin.

  1. Sarı Çizgiyi Geçmeyin

Gereksiz bir ayrıntı gibi gelse de, maalesef böyle bir gerçek var. Çok değil, birkaç dakika bu kritik noktaya dikkat etmeniz ve çizginin gerisinde beklemeniz yeterli. Sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen o sarı nokta, onların kırmızı çizgisi.

  1. Paniklemeyin

Bu kısa ama gergin kontrolü bir an önce sonlandırmak istediğinizi biliyoruz. Ancak aceleci hareketlerle görevlide şüphe uyandırmaya gerek yok. Kim tatil için gittiği bir ülkede akşam yemeğinin hayalini kurarken suçlu muamelesi görmek ister ki?

  1. Görevlinin Sorularını Sakince Yanıtlayın

Gittiğiniz ülkenin dilini konuşamıyor olabilirsiniz. Bunun normal olduğunu ve sizin gibi milyonlarca insan olduğunu unutmayın. Görevli soru sorduğunda dilini biliyorsanız sakince, bilmiyorsanız da yine sükunetinizi koruyarak beden dilinizle cevap verebilirsiniz.

[irp]
  1. Pasaportunuzu Son Ana Kadar Kontrol Edin

Vizenizin bitmesine sadece 3 hafta var ve son bir kaçamak için en uygun fiyata sahip Roma biletini kaptınız. Bavullar hazır, alışveriş listeniz yanınızda, favori restoranlar işaretlendi. Pasaportu çantanıza atıp havaalanına doğru yola koyuldunuz, görevli baktı ve o da ne, pasaportunuzda boş sayfa kalmamış! Pasaportunuzu seyahatinizden sadece 1 hafta önce kontrol etmeniz, bu gibi tatsız sürprizlerle karşılaşmamanız için yeterli.

  1. Görevlilerle Tartışmayın

Kontrol için beklerken görevlinin yavaşlığıyla parmak ısırtan temposu ya da sinirli hali sabrınızı sınıyor olabilir. Sadece durun ve bekleyin. Ufak bir uyarıyla başlayan tartışma tatilinizi zehir etmesin.

  1. Gülümseyin

Hafifçe gülümseyerek görevliye güvenilir mesajı vermeniz çok önemli. Gözlerinizden “Tatilimi sizin ülkenizde geçirmek için sabırsızlanıyorum, izin verin de hemen gidip ülke ekonominize katkıda bulunayım” cümlesi okunmalı.

  1. Göz Göze Gelmekten Çekinmeyin

Karşınızdaki görevli öğretmeniniz ya da patronunuz değil. Çekinmenize gerek yok, göz göze gelin, meramınızı açık yüreklilikle anlatın. Siz sadece tatil yapmak ya da okumak istiyorsunuz. Bu kadar masum bir isteğe kimse kayıtsız kalmaz.

  1. Kendinizi Telkin Edin

Her gün uçaklar dolusu insan seyahat ediyor. Pasaport kontrolünde sorun yaşamak ise sadece küçük bir ihtimal. Kendinize negatif elektrik yüklemeyin, siz kendinizden emin olduktan sonra çözülmeyecek sorun mu var?

  1. Problemle Baş Edin

Vizenizde ya da pasaportunuzda problem çıktığında önce çözüm yollarını arayın. Ortak noktada buluşma mesajı vermenize rağmen gördüğünüz muamelenin haksız olduğunu düşünüyorsanız maalesef yapacak bir şey kalmamış demektir. Artık diplomatik bir kriz çıkmaması için hiçbir neden yok.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu