Ekonomi ve FinansHaberler

Paralı Poşet Uygulamasından Toplam 350 Milyon TL Gelir Sağlandı

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren ve ilk başlarda büyük tepki çeken paralı poşet uygulamasından elde edilen gelir belli oldu.

1 Ocak 2019’dan itibaren devreye giren paralı poşet uygulamasından elde edilen gelir belli oldu. 1 yıl sonunda toplamda 350 milyon TL gelir edildiği öğrenildi. Bilindiği gibi 1 Ocak tarihinden itibaren poşetler 25 kuruş olarak ücretlendirilmeye başlanmıştı. İlk başlarda çok tepki çekse de zamanla alışıldı ve artık önceki yıllara oranla daha az poşet kullanılmaya başlandı. Bu projenin asıl amacıda boşa poşet kullanımının önüne geçerek tasarruf sağlamaktı.
1 YILDA 350 MİLYON LİRA KAZANILDI

1 YILDA 350 MİLYON TL GELİR ELDE EDİLDİ

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yöneltilen soruda şimdiye kadar ne kadar poşet satıldığı ve satılan bu poşetlerden ne kadar gelir edildiği yer alıyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kasap’a verilen cevapta poşet satışından bakanlığın 210 milyon TL gelir ede ettiği yer aldı.

25 kuruş ücretle satılan her poşetten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15 kuruş alırken, kalan 10 kuruşta hazine ve poşet üreticisine gidiyor. 1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar yaklaşık olarak 1,5 milyar adet poşet satışından toplamda 350 milyon lira gelir elde edildi.

İlgili Makaleler
pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu