HaberlerTürkiye

Palu Ailesi İçin Tespit Edilen Hastalık


Kocaeli’de yaşayan Palu Ailesi günlerdir Türkiye’nin gündeminde. Çünkü çocuk istismarı, cinayet ve aile içi şiddet gibi ciddi iddialar var. Ailenin piskolojik durumunu değerlendiren Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan, ‘büyü psikolojisi’ adı verdikleri bir kavram olduğunu ve bunun Türkiye’de bilindiğinden çok daha fazla karşılarına çıktığını iletti.

Karşısındakini Etkisi Altına Alabilir

Tüm aileyi etkilemeyi başaran damat Tuncer’in piskolojik durumunu paylaşılmış paranoid bozukluk hastalığına benzeten Prof. Dr. Tezcan ise hastalıkla ilgili açıklamada bulundu. Paranoid bozukluk hastalığında baskın bir karakterin olduğunu ve bu baskın karakterin ağır hasta olduğunu ve piskolojik bozuklukları olduğunu etkisi altına aldığı kişileri etkileyebildiğini iletiyor. Mantık çerçevesine sığmada dahi etkide kalan kişilere istediği düşünceyi empoze edebileceğini söylüyor. Tezcan bu tür vakalarla sıklıkla karşılaştıklarını ancak bu ailenin popüler olmasına anlam veremediğinide belirtirken sözlerine şu şekilde devam ediyor. ‘Birileri bana kötülük yapmak istiyor, peşimdeler, uğraşıyor’ der ve yine birtakım taraflar bulabilir. Bunu çeşitli inanç organizasyonlarında da görebilirsiniz. Bazı inanç organizasyonlarında bu intihar boyutuna gidecek şekilde de olabilir” şeklinde ifade ediyor. 

Tezcan bu gibi vakaların sona ermeyeceğini söylerken hastalığın tedavi edilebileceğini söylüyor. Etkide kalan kişilerin öncelikle etkilendikleri damat Tuncer’den hızla uzaklaşmaları devamında etkin bir tedaviyle normale dönebileceklerini anlatıyor. 

“BÜYÜ PSİKOLOJİSİ VAR” 

Türkiye’de fazlaca büyü psikolojisi altında kalan çok fazla insan olduğunu dile getiriyor, rutin hasta tedavilerinde bile günde en az 2-3 hastasından muska büyü gibi terimleri duyduğunu belirten profesör bu hastaların tedavi edilebileceğini vurguluyor. Ailede aynı zamanda psikoz tanısı olabileceğini söylerken gerçeği değerlendirme becerisini kaybetmiş vakalara psikoz olarak tanı koyduklarını belirtiyor. 

Sağlıklı Bireyler Dahi Günde 6-7 defa Yalan Söyleyebiliyor

Yalan söyleme hastalığını mitomanı olarak tanımlayan Tezcan, sağlıklı bireylerin dahi hemen hemen günde ortalama 6-7 defa yalan söylediğini belirtiyor. Tezcan, “Yalan söyleme hastalığına mitomani denir. Burada yalan söylemek, bir çeşit hayal kurmak gibidir. Bizim için kişinin kendi söylediği yalana ne kadar inandığı önemlidir. Bahsedilen olayda kişilerin söylenilen yalana da inanması söz konusu. Bu da ayrı bir hastalık ama bu etkilenmenin içinde bir tanı ölçütü olarak da var. Dolayısıyla baskın kişiden ayrıldığı zaman gerçekleri ve doğruları karşıdaki kişilerin anlayacağı biçimde anlatıp, sorunu halletmek gerekiyor” dedi. 

Sonuç olarak herkesin kandırılabileceğini ancak düşünerek, araştırarak bunun üstesinden gelebileceğimizi söylüyor. Tezcan özellikle eğitimin şart olduğunu iletiyor. 

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu