Faydalı Bilgiler

Özel Ağaçlandırma Nedir? Özel Ağaçlandırma Nasıl Yapılır?

Başlıca orman ürünleri ve odun temelli ürünlerin dışında başka bir ürün ya da hizmet için yapılan her çeşit ağaçlandırma, özel ağaçlandırma olarak adlandırılmaktadır.

Devlet tarafından hangi alanlarda özel ağaçlandırma çalışmalarına izin verilir?

Özel ağaçlandırma çalışmalarına devlet tarafından onay verilen araziler ise şu şekilde:

-Yapısı bozulmuş orman toprağı ve orman bölgelerinde
-Devletin hazinesindeki ve geliri tamamen devlete ait olan arazilerde
-Gerçek ya da tüzel kişilerin mülkiyetindeki arazilerde

PEKI, BU ARAZILERDE HANGI KIŞI YA DA KURUMLAR ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI YAPABILIR?

Ülkemizde özel ağaçlandırma çalışmaları ise aşağıdaki kişi ve kurumlar tarafından yürütülebilir:

-Özel şirketler
-Vakıflar ve dernekler
-Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler
-Tarımsal kalkınma kooperatifleri
-Gercek ve tüzel kişilikler

Özel ağaçlandırma çalışması yapamayacak kişiler ise şu şekilde:

-Devlet tarafından Türk vatandaşlığından çıkarılmış gerçek kişiler ve vatandaşlıktan çıkarılmış bu gerçek kişilerin kurduğu ya da ortak olduğu bütün tüzel kişilikler
-Orman Bakanlığı’nda çalışan kişiler ve bu kişilerin birinci derece akrabaları
-Yabanci uyruklu kişiler

Devlet bünyesinde bulunan orman arazilerinde özel ağaçlandırma çalışmalarına her ne kadar izin veriliyor olsa da eğer bu araziler verimli orman alanı ise özel ağaçlandırma çalışmalarına izin verilmez.

ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI IÇIN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Öncelikle özel ağaçlandırma yapılacak orman alanının en az 5 dekar, en çok işe 500 dekar büyüklüğünde olması gerekiyor. Özel ağaçlandırma çalışması için uygun olduğu belirtilen araziler için özel ağaçlandırma çalışması yapacak kişinin üzerinde araziye ait işletme müdürlüğü, şefliği, seri numarası, bölme ve parça numarası bulunan bir dilekçe ile kendisine en yakın Orman İdaresi’ne başvurması gerekiyor.

ÖZEL AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMASI YAPILACAK ARAZI IÇIN BAŞVURU SONRASI IŞLEMLER

Eğer belirlenen başvuru süresince alan için özel ağaçlandırma başvurusu yapan tek kişi sizseniz, bu alan üzerinde otomatik olarak hak sahibi siz olursunuz. Ancak birden fazla gerçek ya da tüzel kişinin aynı alan için başvuru yapması durumunda arazi üzerinde hak sahibi kura yöntemi ile belirlenir. Kura sonucunda hak kazanan kişi araziyi teslim almaz ise ikinci olarak belirlenen kişiye tebligat yapılır. İkinci kişinin de hak istememesi durumunda üçüncü kişiye tebligat yapılır. Üçüncü kişinin de hak istememesi durumunda arazi bir sonraki döneme devredilir.

2013 yılından bu yana geçerli olan başvuru ücretleri su şekildedir:

5-50 Dekar alan için 500 TL

51-100 Dekar alan için 1.000 TL

101-200 Dekar alan için 1.500 TL

201-500 Dekar alan için 2.500 TL

Başvuru ücretini yatırdığınız halde kura sonucu arazi üzerinde hak sahibinin bir başkası çıkması üzerine başvuru için yatırdığınız para size geri iade edilecektir.

Geçerli orman arazisi özel ağaçlandırma için tahsis edildikten sonra eğer arazide devlet tarafından alınması gereken orman emvali yok ise arazi 15 gün içinde, eğer var ise 60 gün içerisinde hak sahibine teslim edilir. Hak sahibi kişinin bu arazi üzerinde Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış bir projeye en geç 90 gün içerisinde başlaması gerekmektedir. Aksi halde kişinin arazi üzerinde hakları iptal edilir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu