Faydalı BilgilerKimdir?Listeler

Özdemir Asaf Kimdir? Özdemir Asaf’ın Hayatı

Özdemir Asaf Kimdir? Özdemir Asaf’ın Hayatı

Özdemir Asaf Kimdir? Özdemir Asaf’ın Hayatı

11 haziran 1923 tarihinde dünyaya gelen Cumhuriyet dönemininen ünlü şairleri arasında yer alan ÖzdemirAsaf, yaşadığı dönemde yazmış olduğu şiirlerle dillere destan olmayı başarmış olup, halkın duygulara hitap eden önemli şairlerimiz arasında yeralmaktadır. Gerçek adı Halit Özdemir Arun Asaf olan ünlü şair, Şura-İ Devlet kurucuları arasında yeralmaktadır.

İlgili Makaleler

1930 yılında babasının vefat etmesi sonrasında Galatasaray Lisesi’nin ilk kısmında eğitim görmeye başlayan ünlü şair, 1941 yılında ise 1.Sınıftayken girdiği ek bir sınavı kazanarak Kabataş Erkek Lisesi’ne geçiş yaparak eğitimini sürdürmüş ve buradan mezun olmuştur. Üniversite eğitimini ise Hukuk Fakültesi’nde sürdürmeyi tercih eden ÖzdemirAsaf, daha sonraki yıllarda bölüm değişiklikleri yapmış ve iktisat fakültesine geçerek, 3 yıl boyunca bu bölümde eğitimine devam etmiştir. Daha sonra gazetecilik fakültesine geçiş yapan ünlü şair, bir yıl boyunca da Gazetecilik Fakültesi’nde eğitim almıştır. Bu süre içerisinde Tan Gazetesi ve Zaman Gazetesi’nde çeviriler yaparak gazetecilik hayatında ilerlemeye çalışmıştır. 

Evlilik Hayatı

Evlilik Hayatı

İki evlilik yapan Özdemir Asaf ilk evliliğinde Sabahat SelmaTezakın ile evlenmiş ve bu evlilikten Selda adında bir kızı dünyaya gelmiştir. İkinci evliliğini ise Yıldız Moran ile yapan Asaf bu evliliğinden ise gün, Olgun ve Etkin isimlerinde 3 erkek çocuk sahibi olmuştur.

İlk Edebiyat Yazısı ve Yayınevi

İlk Edebiyat Yazısı ve Yayınevi

İlk edebiyat yazısı Uyanış dergisinde çıkan Özdemir Asaf, yazarlığı meslek olarak benimsemiş ve 1951 yılında kendi imkanlarıyla sanat basımevini kurmuştur. Özdemir Asaf sonrasında ise yazdığı tüm kitapları, Yuvarlak Masa Yayınları adı altında toplamış ve yayınlamıştır. O dönemlerde yakın arkadaşı olan Mehmet Ali Aybar’ın  liderliğini yaptığı Temel Hakları Yaşatma Derneği‘nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

Yazdığı şiirler ve yazılarla edebiyat dünyamıza damga vuranve duygularımızı etkin bir şekilde şiirleriyle anlatan şair, şiirlerinde kendisiyle hesaplaşması ile bilinmektedir. Kendisiyle ve toplumla hesaplaşmak temalı şiirlerinde, aynı zamanda yaşanan olaylara karşı hissettiği öfkeyi de yansıtmayı başarmıştır. Şiir dizelerinin az olması, Asaf’ın az sözle çok şeyanlatma kabiliyetinin ortaya koymaktadır. 

Özdemir Asaf’ın Ölümü

Özdemir Asaf’ın Ölümü

Yaşamı sürecinde birçok önemli eserlere imza atmayı başaran Asaf, çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle bir süre hastanede yatmıştır. Hastalıkların tedaviye verdiği olumlu cevap neticesinde taburcu olan ünlü şair, kısa süre içerisinde tekrardan rahatsızlanmış ve 28 ocak 1981 tarihinde vefat etmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu