ListelerSağlıkYaşam - insan

Otizm Tedavisi ve 20 Önemli Sağlıklı Yaşam Önerisi

Her geçen gün daha fazla sayıda çocuğun otizm spektrum bozukluğu (ASD) hakkında ilginç bilgiler ve sağlıklı yaşam önerileri hakkında içerik hazırladık.

Her geçen gün daha fazla sayıda çocuğun otizm spektrum bozukluğu (ASD) belirtileri gösterdiği bir gerçektir. Bu salgın hastalığa neden olan şey hala bir gizem olmakla birlikte, şimdi ortaya çıkmakta olan bilim ve ebeveynlerin çocuklarında iyileşme (ve bazı durumlarda iyileşme) yaratan özel tedavileri bildiren önleme ve tedavi hakkında bazı güçlü ipuçları var.

Otizm Tedavisi ve 20 Önemli Sağlıklı Yaşam Önerisi

Otizm oranının neden patladığına dair birçok teori var. Bazıları bunun gerçek bir artıştan ziyade daha iyi tanıdan kaynaklandığını düşünmektedir. Diğer insanlar gebe kalma zamanında anne yaşlarını suçluyorlar. Yine de diğerleri, genetik yatkınlıkların ve çevresel faktörlerin (5 yaşından önce verilen aşı sayısında dramatik bir artış dâhil) bir karışımının daha olası bir neden olduğunu düşündürmektedir. Ancak uzmanlar bu teorileri tartışırken, daha fazla çocuk bu durumdan olumsuz etkileniyor. Bu arada, başka bir çocuğa sahip olmak isteyen etkilenen çocukların anneleri ve hiç düşünmeyen kadınlar, sağlıklı bir bebeğin şansını arttırmak için neler yapabileceklerini soruyorlar. Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) veya Amerikan Pediatri Akademisi’nin yeni kurallar veya politika değişiklikleri yayınlamasını beklemek yerine, anlayışlı bireyler bilimsel araştırmaları incelemekte ve çocuklarının koşullarını iyileştiren ebeveynleri dinlemektedir. Daha sağlıklı çocuklara anne olmak, doğurmak ve yetiştirmek için yeni stratejiler geliştiriyorlar.

Otizm Tedavisi ve 20 Önemli Sağlıklı Yaşam Önerisi

Aciliyet duygusu

Son on yılda otizmin nedenleri hakkında tartışmalar sürerken, otizm araştırma enstitüsü, otizmle ilgili altta yatan metabolik disfonksiyonların yanı sıra beyin fırtınası yapmak ve bunları tedavi etmek için güvenli ve etkili müdahaleler yapmak üzere dünyanın dört bir yanından uzmanları bir araya getiriyor. Otizm Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu (ve şimdi Otizm Yenilgisinin kurucusu), Dr. Bernie Rimland, grupta bir aciliyet hissi uyandırdı. Misyonu, şu anda çocukların yaşamlarını iyileştirecek çözümlere odaklanmak, sadece gelecek nesiller için alaka düzeyine sahip olacak araştırmalar yapmaktır. Rimland’ın vizyonu sonucunda, spektrum tanısı konan birçok çocuk gelişti ve bazı durumlarda otizmden kurtuldu.

ARI ve diğer organizasyonlar tarafından finanse edilen araştırmalar, ASD popülâsyonunda anormal paternler ve metabolik disfonksiyonları ortaya çıkardı. Bunlar şunları içerir: gastrointestinal disfonksiyonlar (kabızlık, diyare, reflü, artan geçirgenlik, DPP1V dâhil enzim üretimi azaldı, anormal mikroflora); nöroinflamasyon (nöro-glial aktivasyon, beynin belirli bölgelerine kan akışını azalttı, anormal beyin büyüklüğü); hormonal bozukluklar (artan kortizol üretimi, serotonin ve dopamin bozuklukları dahil); bağışıklık bozuklukları (Thl’den Th2’ye geçiş ve pro-inflamatuar sitokin üretimi dahil); oksidatif stres(indirgenmiş metionin seviyeleri ve diğer belirteçler, artan homosistein, düşük glutatyon seviyeleri, artmış lipit peroksidasyonu, azalan B-12 seviyeleri ile gösterilen metilasyon kapasitesi azalmıştır); ve mitokondriyal disfonksiyon (azalmış karnitin düzeyi, artmış laktat seviyeleri).

Ebeveynler ve klinisyenler, her bir çocuğun bireysel sorunlarını değerlendirerek ve rahatsızlıklarını normalleştirmeye ya da düzeltmeye çalışarak bu anormallikleri ele almak için ateşli bir şekilde çalıştıkça, çocuklar konuşma, davranış, biliş, dikkat ve genel sağlık konularında iyileşiyorlar. Bazı durumlarda, onlar bile iyileşiyorlar. Ama bu muazzam zor ve pahalı bir iştir. Bu biyokimyasal anormalliklerin bir kısmı önlenebilir olduğundan, daha fazla anne baba gebe kalmadan önce sağlıklarını iyileştirmek için çalışmaktadır.

Aciliyet duygusu

Sağlık Çalışanının Konu Hakkındaki Yorumu

Sertifikalı bir doğal doğum eğitmeni, doğum ve doğum hemşiresi olarak çalıştım ve beslenme danışmanlığı yaptığım özel bir uygulama yaptım. On yıldır otizm anlamında hizmette bulunuyorum. Otistik çocukların yüzlerce ebeveyniyle etkileşime giren sağlık memuru bu anlamda ülkemizde bulunan otizm okullarında da eğitim sağlamış. Bu ebeveynler çocuklarının otizm belirtilerini tedavi etmek için biyomedikal yaklaşımı (detoksifikasyon, besin takviyeleri ve diyet değişiklikleri bir arada) uygulamak için yorulmadan çalışırlar. Birçoğunun, çeşitli tedaviler kurmasından dolayı tükendiğini hisseden insanlar olur.

Elbette otizm her zaman önlenemez ve hiç kimse suçluluk kabul etmemelidir. Genetik bileşenlerin olduğunu biliyoruz. Ancak şimdi de çevresel toksisite ve suboptimal beslenmenin de rol oynadığını biliyoruz. Araştırma ve ebeveyn raporlaması sonucunda bazı gibi uygulayıcılar, otizmin önlenebileceği konusunda daha fazla farkındalık yaratmamız gerektiğini fark ettiler.

Şimdi, çiftleri cesaretlendirmek için yeterince bilgiye sahip olduğumuza inanıyoruz ve hamileliği düşünürlerse, şu anda hamile ya da zaten bir bebeği var ve otizm riskini en aza indirmek için bazı ihtiyati ilkeleri uygulamak gerekir anlayışıyla bakıyoruz. Bu stratejiler, çevresel toksinlere maruz kalmayı en aza indirmeyi içerir; Her aşamada annenin beslenmesini ve genel sağlığını en üst seviyeye çıkarmak; bebek ve çocuk için üstün beslenme kaynakları sağlamak ve dikkatli, stratejik ve bireyselleştirilmiş düşünce ve aşıların kullanımı çok önemli rol oynamaktadır.

Elbette, hiçbir garanti yok. Ancak, sayısız anne-baba, hekim ve araştırmacı, otizme neyin katkıda bulunduğunu öğrenmek için deneyimlerini bir araya getiriyor ve bu stratejiler etkilenen çocuklarda iyileştirmeler getiriyor. Şu anda, otizmden korunmak için aşağıdaki güvenli, etkili ve pratik tavsiyelerden yararlanacak derin bir bilgelik, bilim ve sağduyumuz var.

20 Önemli Sağlıklı Yaşam Önerisi

20 Önemli Sağlıklı Yaşam Önerisi

 1. Gebe kalmayı düşünüyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, diyetinizi iyileştirmek ve daha iyi yaşam tarzı seçimleri yapmak için altı aydan bir yıla kadar düzenli bir zaman harcamak gerekiyor. Organik olarak yetiştirilen tahılları, sebzeleri, meyveleri, kuruyemişleri ve yağsız protein kaynaklarını tüketmelisiniz. Sağlıklı bir hamileliğin temelini, hamile kalmadan önce kendinizi en uygun şekle sokarak, düşük yapma şansını en aza indirecek ya da hamilelik ve doğumun diğer komplikasyonlarını geliştirecek çok şey öğreteceğiz.
 2. Birçok amaçlanan anneler, gebe kalmadan önce kimyasal koruyucular ve diğer işlenmiş gıdalarla birlikte “beyaz yiyecekleri” (şeker, beyaz ekmek, makarna, pizza ve simit) azaltmakta ya da ortadan kaldırmaktadır. Ancak, gastrointestinal problemler otizmli çocuklarda çok yaygın olduğu için, üzerinde test yapılan bazı kadınlar, gebe kalmalarından önce kendi GI ile ilgili durumlarını ele almayı seçiyorlar. Örneğin kandida (maya) aşırı büyümesi veya sindirim sorunları, glüten intoleransı, gıda alerjileri, şişkinlik, kabızlık veya parazitleri olan kadınlar, bu durumları gebe kalmadan önce tedavi ediyorlar. Şeker tüketimini azaltmak, antibiyotik kullanımını en aza indirmek, probiyotik kullanmak ve bağırsak patojenleri için özel diyetler ve otlar kullanmak sağlığınızı optimize etmede yardımcı olabilir.
 3. Alkol ve kafein tüketiminizi azaltın veya ortadan kaldırın ve tütünü ortadan kaldırın. Bir egzersiz rutinine başlayın (veya devam edin).
 4. Gebe kalmadan önce yeşil temizlik ve kişisel bakım ürünleri (örn. Şampuan, diş macunu, vücut losyonu ve yüz kremi) kullanmaya geçin. Araştırmalar ortalama olarak, dioksin, polisiklik hidrokarbonlar ve organoklorin pestisitler de dâhil olmak üzere 148 sentetik bileşenden 116’sının pozitif olarak test edildiğini ortaya koymuştur. Aynı maddeler insan sütü, plasenta dokusu, göbek kordonu kanı ve yeni doğanların kan ve vücut yağlarında da bulunmuştur. Ortalama Amerikan evi 3 ila 10 galonluk tehlikeli madde içerir ve kayıtlı kimyasalların yüzde 85’i insan vücudu üzerindeki etkileri nedeniyle hiçbir zaman test edilmemiştir.
 5. Toksit yükünüzün yüksek olması halinde (örneğin, reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlarla uğraştıysanız veya kimyasal yüklü bir ortamda çalışıyorsanız veya bulunuyorsanız), bir detoksifikasyon veya temizleme programı düşünmek isteyebilirsiniz.
 6. Sadece bir detoks programı yorgunluk, migren veya zehirli olma ile ilişkili diğer semptomları gidermezse, daha gelişmiş bir detoksifikasyon süreci için beslenme ve şelasyon protokollerini bilen bir masöre veya tıp doktoruna danışmak isteyebilirsiniz.
 7. Birkaç cıva tabanlı amalgam diş dolgularınız varsa, diş civalarının çıkarılması için güvenli bir prosedürü bilen bir diş hekimi tarafından çıkarılmasını sağlayın. Diş Hekimliği Derneği ile ilişkili bir diş hekimi, amalgam dolguların hamile kalmadan en az 6 ay önce güvenle kaldırması gerektiğini söylemektedir.
 8. Kapsamlı bir multivitamin mineral takviyesi almaya başlayın. En kapsamlı ve kolayca emilmiş prenatal takviyelerden birini eczanelerden mutlaka almanız gerekmektedir.
 9. Hayvan tabanlı omega-3’lerin bir kaynağını eklemek de en uygun sağlık için gereklidir. Balık yağı kaynakları popüler bir seçenektir.
 10. “Yeşil” kuru bir temizleyici bulun. Çoğu kuru temizleme tesislerinde kullanılan kimyasal, perkloretilen, bilinen bir kanserojendir.
 11. Filtrelenmiş su iç. Filtrelenmiş su taşımak ve tüketmek için paslanmaz çelik bir su şişesi kullanın. Isıtılmış olsun ya da olmasın, yumuşak plastik şişeler önermiyoruz.
 12. Büyük balık tüketimini en aza indirerek civa alımınızı sınırlandırın.
 13. Faydalı mikroflora oluşturmak, daha fazla fermente gıda tüketmek ve yüksek kaliteli probiyotik almak. Faydalı bağırsak florasının seviyelerinin geliştirilmesine ek olarak bunların, atılımını kolaylaştırarak bazı kimyasalların bağırsak emilimini azalttığı gözlemlenmiştir.
 14. Pencereleri açıp çapraz havalandırmayı oluşturarak evinizde veya ofisinizde iç mekân hava kalitesini iyileştirin.
 15. D vitamini seviyenizi test edin ve gerekirse ek vitamin D3 ekleyin. Birçok çalışma, daha önce tavsiye edilenlerden daha yüksek D vitamini seviyelerini desteklemektedir. Bu bağışıklık sistemini, kardiyo ve nörolojik işlevinizi artırır.
 16. Renkli, organik olarak yetiştirilen sebzelerle zengin bir diyet yiyin. Bu serbest radikallerin zarar verici etkileriyle mücadele etmek için yeterli miktarda antioksidan sağlayacaktır. Organik sebze meyve suyu, önerilen günlük 41/2 bardak sebze ve meyve tüketmenin zor olduğunu düşünüyorsanız harika bir alternatiftir.
 17. Hamileliği öngörürseniz, gebe kalma ve bir aşılamadan bir yıl önce başka bir aşıdan kaçınmanızı öneririm.
 18. Elektromanyetik alanlara (EMF’ler) maruz kalmanızı en aza indirin. Bilgisayarlar, televizyonlar ve cep telefonları elektromanyetik radyasyon yaymaktadır, bu nedenle yatak odanızda bunlarla uyumuyorsunuz. Cep telefonlarını sadece gerektiğinde kullanın ve telefonunuzu cebinize değil uzağınızda tutmaya çalışın.
 19. Evinizi yeşil yapmak ve gıda, su ve temizlik ürünlerinizdeki EMF’lere ve toksinlere maruziyeti en aza indirmek için makul olanı yapın. Evinizi yeniden düzenlemeyi planlıyorsanız veya yeni bir ev inşa ediyorsanız, kompozit veya reçine bazlı ürünler yerine organik boyaları ve sürdürülebilir ahşabı seçmeyi deneyin. İnşaat malzemelerine maruz kalmanızı en aza indirin ve yeni doğallığın yayılmasına izin verin.
 20. Bir aile sağlık uzmanı ile düzenli kayropraktik bakımı başlayın. Özel ayarlamalar sinir ve bağışıklık sistemi fonksiyonunuzu optimize etmeye ve pelvis kaslarınızı ve bağlarınızı dengelemeye başlayacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu