Faydalı BilgilerListelerYaşam - insan

Otel Halısı ve İplik Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Halı seçiminden bir çok önemli faktör vardır. Bu yazımızda hangi alan için nasıl bir halı seçmeniz gerekiyor bunlardan bahsedeceğiz.

Tüm yaşam alanlarının vazgeçilmez ürünü olan halılar farklı formlardan üretilerek, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Otel halısı, ofis halısı olarak kullanılan duvardan duvara halı yine evlerde de kullanılan bir halı türüdür. İster parça olsun ister duvardan duvara olsun, halıların bazı özelliklere sahip olması onun daha uzun süre kullanılmasına olanak tanır. Bu yazımızda hangi alan için nasıl bir halı seçmeniz gerekiyor bunlardan bahsedeceğiz.

Otel Halısı Nasıl Seçilir?

Otellerde kullanılan halı seçimi yaparken iplik türü, taban bezi, kullanım alanı ve yoğunluğuna uygun otel halısı seçimi yapılmalıdır. Uzun süre kullanılacak, doğru ürünü seçmek önemlidir. Çünkü otellerde kullanılacak halı uzun süre kullanıma uygun olmalıdır. Otellerde kullanılacak halılar odalar, koridorlar ve lobiler olmak üzere 3 farklı şekilde seçilmelidir. Yoğun kullanım alanları olan; otel lobisi ve koridorlarında daha sık dokunmuş halılar tercih edilmelidir. Yine temizliğinin kolay yapılacağı halıların seçilmesi, halıyı daha uzun süre kullanmanıza olanak tanır.

Ofis Halısı

Ofis halısı da otel halısı ile benzer özellikler taşır. Ofis alanları, yoğun kullanım alanları olduğu için, temizlik ve uzun süre kullanım açısından sorun oluşturmayacak ürünler tercih edilmelidir.

Ev Halısı

Ev tipi halılar çok farklı özelliklerde olabilmektedir. İster duvardan duvara halı olsun ister parça halı olsun, ev için seçeceğiniz halının özelliklerinin; antibakteriyel bir halı olmasına özen gösterin.

Otel Halısı Nasıl Seçilir?

Halı İplik Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Halılarda kullanılan iplik türleri ve özellikleri birbirinden farklıdır. Halı seçimi yaparken göz önüne almanız gereken en önemli özelliklerden bir tanesi seçeceğiniz halının ipliği ve bu ipliğin m2’deki sıklığıdır.

Polipropilen

Polipropilen iplik türü, iplik türleri arasında en ekonomik olan, dayanıklı bir ürün türüdür. Tüylenme, aşınma, küf ve rutubet gibi durumlara karşı dayanıklı olan bu iplik türü; leke tutmaya karşı da dayanıklıdır.

Polyester

Polyester orta ağırlıklı ve uzun ömürlü bir iplik türüdür. Yumuşak bir ürün olması tercih edilme sebeplerinden birisidir. Temizliği oldukça kolay yapılan polyester leke tutmaya ve solmaya karşı da dirençlidir.

Polyamid

Polyamid dayanıklı ve uzun ömürlü iplik türlerinden bir tanesidir. Otel halısı için, iyi bir iplik çeşididir. Az leke tutar ve temizlenmesi kolaydır. Yine tüylenme, küflenme gibi durumlara karşı da dayanımı yüksektir.

Yün

Yün en yaygın iplik türlerinden birisidir. Doğal bir ürün olan yün, uzun ömürlüdür. Yoğun kullanım alanları için oldukça ideal bir üründür. Otel halısı olarak tercih edilebilir. Doğal yalıtım sağlayan yün, aleve karşı dirençlidir. Keçeleşme, aşınma ve iz yapmayan yün ipliği diğer ürünlere göre çok ekonomik değildir, diğer iplik türlerine göre biraz daha pahalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu