Faydalı BilgilerListelerSağlık

Omega 3 Nedir? Omega 3 ün Faydaları

Omega 3 sağlık açısından çok faydalı olup mutlaka besinler yolu ile vücuda alınması gereken bir yağdır. Omega 3’ ün faydaları nelerdir bunları sizlere açıklamaya çalışalım.

Omega 3 birçok uzman tarafından önerilen ve vücuda mutlaka alınması gereken en önemli yağlardan birisidir. Omega 3 vücudun kendi üretemediği ve besinler yolu ile aldığı bir temel yağdır. Doymamış yağlar moleküler yapısında hidrojen kaybetmiş yağlara verilen addır. Omega 3 ise bu doymamış yağ kategorisi içerisinde yer almaktadır.

Omega 3 sağlık açısından çok faydalı olup mutlaka besinler yolu ile vücuda alınması gereken bir yağdır. Özellikle kalp ve beyin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bunlar dışında Omega 3’ ün faydaları nelerdir bunları sizlere açıklamaya çalışalım.

İlgili Makaleler

Omega 3’ ün faydaları nelerdir?

Omega 3’ ün faydaları nelerdir?

Kalbe Faydalıdır:

Kalp sağlığı için çok faydalı olan omega 3 damar sertliğini önler. Yüksek tansiyon düşürürken kötü kolesterolü azaltır. Aşırı kan pıhtılaşmasının da önüne geçer. Bunların yanında kalp sağlığını koruyan omega 3 kalpteki ritim bozukluklarını azaltır. Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Kalp rahatsızlığı olanlar düzenli olarak omega 3 tüketimi ile hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Ayrıca omega 3 tüketimi ile inme riski azaltır.

Beyne Faydalıdır:

İnsan beyni daha çok yağlardan oluşurken bu yağlar içerisinde en fazla olan ise Omega 3’tür. Omega 3 tüketimi ile beynin algı fonksiyonları artırılır. Özellikle hamilelik döneminde tüketilen omega 3 yağ asitleri ile bebeğin beyin gelişimi sağlanır. Hamilelik döneminde yeteri kadar alınmayan omega 3 bebeklerde görüş bozukluklarına ve sinirsel sorunlara yol açabilir. Özellikle balıktan alınan DHA omega 3 asit çeşidi beyin için çok faydalıdır.

Yüksek Kolesterolü düşürür:

Omega 3 tüketimi ile yüksek kolesterol seviyesi düşürülür ve HDL yani iyi kolesterol seviyesi yükseltilir.

İltihap Giderici Özelliği Bulunmaktadır:

Omega 3’ ün iltihap giderici özelliği sayesinde özellikle iltihap nedeniyle ortaya çıkan romatizmanın ortaya çıkardığı ağrılar azaltılabilir.

Göz İçin Faydalıdır:

Göz retinasında yüksek miktarda DHA bulunur. Omega 3 sayesinde gözün ihtiyacı olan DHA vücuda alınır. Bebeklerde ve çocuklarda göz sağlığı ve gözlerin daha iyi görmesi için omega 3 tüketimine özen gösterilmesi gerekir.

Diyabeti Olanlar İçin Faydalıdır:

Balık yağından alınan omega 3 ile diyabet hastalarında görülen yüksek trigliserit miktarı düşürülerek iyi kolesterol seviyesi yükseltilir. Bu şekilde de diyabet hastalarının sağlığına olumlu katkıda bulunur.

Osteoporozu Önler:

Menopoz dönemindeki bayanlarda görülen ve kemiklerdeki proteinin azalması ile ortaya çıkan kemiklerin zayıflamasına neden olan osteoporoz omega 3 tüketimi ile önlenebilir. Var olan osteoporozun ilerlemesi ise yavaşlatılır. Omega 3 vücudun kalsiyumu emme ve kullanma kapasitesini arttırmaya yardımcı olur. Özellikle menopoz döneminde olan bayanlar kemik sağlığı için omega 3 tüketimine özen göstermelidir.

Depresyonu Önler:

Düzenli olarak tüketilen Omega 3 depresyonun etkilerini azaltmaktadır. Ayrıca depresyonda olan kişiler omega 3 takviyelerini hastalık sürecinde kullandıklarında tedavi süresi kısalır.

Astımın Etkilerini Azaltır:

Omega 3’ ün iltihap giderici özelliği olduğunu söylemiştik. İltihaplar nedeniyle daralan ve nefes almayı zorlaştıran astım sorunları omega 3 desteği ile ortadan kaldırılabilir.

Kanseri Önler:

Omega 3 içeren besinlerin tüketimi ile birçok kanserin oluşma riski ortadan kaldırılabilir. Balık tüketimi ile kolon kanseri riski azaltılabilir. Göğüs kanseri ve prostat kanseri olma riskini azaltır.

Cilt Sorunları Üzerinde Etkilidir:

Özellikle güneş nedeniyle ortaya çıkan cilt sorunlarının ortadan kaldırılmasında omega 3 oldukça faydalıdır. Birçok cilt kreminin içerisinde omega 3 desteği de bulunmaktadır. Cildin yağ dengesini ayarlayarak sivilce ve akne oluşumunu engeller. Cildin erken yaşlanmasını önler ve pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmanızı sağlar. Ayrıca iltihap giderici özelliği ile saç diplerinde oluşan iltihaplanmayı önler.

Uyku Kalitesini Artırır:

Omega 3’ün vücutta yeteri miktarda olmaması ve çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan uyku sorunları omega 3 tüketimi ile ortadan kaldırılabilir.

Çocuklar İçin Faydalıdır:

Omega 3’ün faydası anne karnındaki başlar ve çocukluk döneminde de vücut için çok faydalıdır. Çocuklarda beyin gelişimini destekler. Hiperaktivite bozukluk sorunlarının semptomlarını azaltır. Çocuklarda uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca çocuklarda astım oluşma riskini de azaltır.

Omega-3 Eksikliğinin Ortaya çıkardığı Sorunlar Nelerdir?

Omega-3 Eksikliğinin Ortaya çıkardığı Sorunlar Nelerdir?

Kalp hastalıklarının oluşmasına neden olabilir:

Yukarıda söylediğimiz gibi omega 3 kalp sağlığı için çok faydalıdır. Yeteri kadar tüketilmediğinde ise kalp sorunlarının yaşanması normaldir. Özellikle kötü kolesterolün yükselmesi kalp sağlığı için oldukça tehlikelidir.

Öğrenme güçlüğü yaşanmasına neden olur:

Beyin fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olan omega 3’ ün yetersiz tüketimi beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına neden olur. Omega 3 nöronların normal şekilde çalışmasına yardımcı olduğu için omega 3 seviyesindeki düşüklük sinir hücrelerinin verimsizleşmesine ve nöronların zayıflamasına neden olarak öğrenme güçlüğüne yol açar.

İyileşme süresini uzatır:

Omega 3’ün vücuda yeteri miktarda alınmaması bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıkların iyileşme sürelerini uzatır.

Depresyona neden olabilir:

Omega 3 beyinde oldukça fazla bulunur. Yetersiz omega 3 ise beyin nöral aktivitelerinin bozulmasına neden olarak depresyona neden olmaktadır. Ayrıca omega 3 mutluluk hormonu seratoninin temel bileşenlerindendir. Yetersiz tüketimi ise mutluluk hormonunu etkileyeceği için depresyona neden olabilir.

Kilo alımına neden olur:

Omega 3’ün yetersiz tüketimi metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak kilo alımına neden olabilir.

Omega 3’ün fazla tüketilmesinin zararları nelerdir?

Omega 3’ün fazla tüketilmesinin zararları nelerdir?

Omega 3 tüketimi önerilen miktarlarda yapıldığı zaman herhangi bir zararı yoktur. Günlük 3 gram omega 3 tüketilmesi gerekir. Omega 3 besinler yolu ile vücuda alınabildiği gibi balık yağı desteği ile de alınabilir. Bu şekilde balık yağı olarak alındığında kişide mide bulantısına, ağızda tat değişikliğine neden olabilir. Günlük tüketim miktarından fazla alındığında ise kişide baş ağrısı, kaşıntı, burun kanaması, horlama, öksürük gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bunlar dışında omega 3 bazı hastalıklarda kullanılması önerilmez. Bu nedenle omega 3 kullanılmadan önce bir uzman tavsiyesi alınmalıdır.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu