Hayvanlar AlemiListeler

Olur da Bir Gün Avustralya’ya Yolunuz Düşerse Sizi Orada Bekleyen 9 Canlı Türü

1. Tuzlu Su Timsahı

Tuzlu Su Timsahı

Dünya üzerinde daha fazla ısırma gücü olan bir canlı henüz yaşamıyor. Dinozorların torunu olan bu timsah Avustralya da sizi bekliyor.

2. Büyük beyaz köpekbalığı

Büyük beyaz köpekbalığı

Ailemizin balığı jaws’ı bilmeyenimiz yoktur. Evet tahminleriniz de yanılmadınız o da bir Avustralya sakini.

3. Cassowary kuşu

Cassowary kuşu

Cassowary kuşu tipine bakınca güzel bir kuşa benziyor ama siz birde ayaklarına bakınız. Bizde öyle ayak yok resmen. En büyük hobisi ise Avustralya’ya gelen turistleri kovalamak.

4. Zehirli Yılanlar

Zehirli Yılanlar

Zehirli yılanlar ile ilgili en zehirli 10 yılan listesi yapsalar ve nerede yaşadıklarını yazsalar pek yorulmazlar çünkü dünyadaki en zehirli 10 yılanın tamamı Avustralya da yaşamaktadır.

5. Atrax Robustus

Atrax Robustus

Örümceğin ismine bakınca bile insanın korkması gerektiği sinyali veriliyor aslında. Tarantula bunun yanında çarliston biberi gibi kalır. He biz ormana gitmeyeceği derseniz bu canlının diğer adını hatırlatalım Syndey funnel-web spider yani zaten Sidneyde sokaklarda dolaşıyor.

6. Mavi halkalı ahtapot

Mavi halkalı ahtapot

Tamamı 28 gram ağırlığında bir avuç içi ahtapotu diyebiliriz. Bu ahtapot küçük olduğu için sahil kesmin de sığ sularda dolaşmayı seviyor ve denizlerde görebileceğiniz en tehlikeli ikinci canlı ve yine Avustralya’da yaşıyor.

Merak etmeyin birincisi de orada yaşıyor.

7. Stone Fish – Kaya Balığı

Stone Fish - Kaya Balığı

Adı üstünde kaya balığı denizlerde kamufle olarak kaya şeklinde saklanabiliyor. Gelenlerde resif sanıp üzerine bastığında korkup kaçıyor gibi görünse de üzerine basana çoktan ölümcül zehrini aktardığı için büyük ihtimalle bir köşede basan kişinin acı çekişini izliyor olmalı.

8. Carukia barnesi ve Chironex fleckeri

Carukia barnesi ve Chironex fleckeri

Deniz anası dediğin anadır koruyucu kollayıcıdır ama bu iki tür olan Carukia barnesi ve Chironex fleckeri denizlerde görüp görebileceğiniz en zehirli canlılar ve yine iki türde Avustralya da ikamet etmektedirler. 

Denizde geziyorsunuz veya yüzüyorsunuz kılcal dokunaçlarından birine değersiniz artık sizin için o tatil biter ve kendiniz büyük bir ölüm kalım mücadelesinin ortasında bulursunuz. Merak etmeyin dokunduğu herkesi hemen öldürmüyor kurtulan bir kaç kişi var.

9. Salyangoz

Salyangoz

Biz Türküz denizde böyle bir salyangoz görürsek elimize almadan duramayız. Onu alıp kurutup evimizde bir süs eşyası yapma planımız hep vardır. 

İşte bu durumda o kabuğun sahibi olan salyangoz da sizi kendine komşu etme planı yapıyor olabilir çünkü o denizde yaşayan ve oldukça zehirli bir canlı.  Bir ısırık yeterli sizde kalıcı bir hatıra bırakması için. Evet evet şaşırmayın o da Avustralya’da yaşıyor ve sizi bekliyor.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu