Okyanusta 438 gün geçiren Salvador yol arkadaşını mı yedi?

 Salvador Alverenga 21 Aralık 2012 de yol arkadaşı Ezequiel ile birlikte Meksika kıyılarından büyük balıklar avlamak için açılmış fakat bu ikiliden bir daha haber alınamamıştı. Aradan geçen 438 günün ardından Salvador tek başına kıyıya ulaşmayı başarmış ve okyanusta en uzun süre hayatta kalan insan olarak tarihe geçmişti.

Karaya tek başına ulaşan Salvador’un yetkililere yaptığı açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla olaylar şöyle gelişti:

Yolculuğun yalnızca 2 gün sürmesi planlanmıştı, ilk başlarda her şey yolundaydı ve plana uygun gidiyordu fakat aniden bir fırtına belirmişti ve ikili bu fırtına ile baş etmekte zorlandı, fırtına o kadar çok güçlüydü ki teknenin motorunu kullanılamaz hale getirdi. Salvador ve Ezequiel motoru onarmak için uğraşırken bir acı gerçekle daha karşılaştılar. Teknedeki hiçbir iletişim aygıtı çalışmıyordu. İkili o gece ne yaptılarsa da ne motoru ne iletişim aygıtlarını onaramadı ve okyanusun akıntısına teslim oldu.

Dalgalara teslim olmuş iki zavallı adam hayatta kalabilmek için ellerindeki imkanları kullandılar. İçinde bulundukları tekne sıradan bir tekne değildi bir balıkçı teknesiydi onlar da bu imkanı kullanarak balık avladılar. İlk bir kaç haftayı balık yeyip ellerindeki suyu idareli kullanarak geçiren bu ikili ateşlerinin ve suların tükenmesiyle çiğ balık, çiğ kuş ve kaplumbağa kanı içerek hayatlarını sürdürmüşler. Aynı zamanda yağmur yağdığında biriktirdikleri idrarlarını yağmur suyuyla karıştırıp içerek de sıvı ihtiyaçlarını karşılamışlar.

Daha sonraki zamanlarda Salvador’un söylediğine göre Ezequiel ağır bir bunalıma girmiş aynı zamanda çiğ balık yemekte de zorlanmaya başlamış. Yemek ihtiyacını karşılayamadığı için bitap düşen Ezequiel daha fazla dayanamayarak ölmüş. Salvador ölen arkadaşını günlerce teknede tuttuğunu ve onunla konuştuğunu daha sonra cesedin kokması ve tanınamaz bir hal almasıyla tekneden attığını söylüyor.

Tek başına okyanusun ortasında aylarca zaman geçiren Salvador bir kaç kere intihar etme girişiminde bulunmuş ve dini inançlarından dolayı bu kararından son anda vazgeçmiş. Onlarca ayı dua edip ailesini düşünerek geçiren Salvador aradan geçen 438 günün ardından bir kara parçası görmüş ve teknesini terk edip saatlerce yüzerek o kara parçasına ulaşmayı başarmış.

Olayın üzerinden geçen 1 senede Salvador kendini toparlamış ve eski hayatına tekrar adapte olmuş durumda. Fakat Salvador’un başı şimdi ise Ezequiel’in ailesinin açtığı dava ile dertte. Ezequiel’in ailesi, Salvador’un çocukları Ezequiel’i yediği iddasyla 1 milyon dolar tazminat talep eden bir dava açtı.
Davanın zamanlaması manidar çünkü Salvador’un peşinde çok sayıda yayınevi onun hayatını kitap haline getirmek için birbiriyle yarışıyor ve Salvador’un buradan gelecek parayla zengin olabileceği konuşuluyor.

Polisin öngörüleri bir sinir harbinde Salvador’un Ezequiel’i öldürmüş olabileceği yönünde.Ortada dolaşan komplo teorilerinden en yoğun olarak dile getirileni ise ” Yiyecek kıtlığı yaşandığı zamanlarda hayatta kalma içgüdüsüyle güçsüz durumdaki Ezequiel’e son darbeyi Salvador vurup iç organlarını yemiş olabilir.”

438 gün Okyanusta mahsur kalan Salvador ilerleyen zamanlarda okyanustaki günlerini dahi özleyebilir.

Originally posted 2021-11-19 09:51:02.

Exit mobile version