Haberler

Ödem oluşmaması için ne yapabiliriz?

Ödem oluşumunu engellemek için özetle ‘sağlıklı beslenme’ konusuna dikkat etmemiz gerekir. Bu konu ile beraber tabi ki, Fast food, konserve gıdalar ve dondurulmuş gıdaların tüketimini sınırlandırarak ilk adımı atmış oluruz. Yine bol karbonhidratlı beyaz ekmek, makarna ve rafine şekerlerden özellikle işlenmiş paketli gıdalardan uzak durmalıyız. Diğer bir başlıkta alkol ve sigara kullanımımız, tükettiğimiz yağlarda çok önemli hiç yap tüketmemek sağlıklı bir yaklaşım olmadığı gibi tükettiğimiz yağların doymuş yağ asitlerine dikkat edere zeytinyağı doğal tereyağ gibi yağları tüketmeliyiz.

Yukarıda saydığımız maddeler ödem oluşumunu destekler, peki bir şekilde oluşmuş ödemlerden nasıl kurtulabiliriz. Yine ipucumuz ‘Sağlıklı Beslenme’. Günde yetişkin bir insanın en az 10-12 bardak kadar su içmesi tavsiye edilir. Bu tavsiye aynı zamanda vücudun hidrate olmasını sağlar ve idrara çıkış artar. Yaban mersini, kiraz, domates, kabak, dolmalık biber gibi antioksidan zengini besinler yiyin. Maydanoz ve rezene hem güçlü birer diüretik hem de potasyumdan zengindirler. Böbrekleri uyarıp su çıkışını arttırırken kaybolan elektrolitleride yerine koyarlar. 

-Özellikle enginar, salatalık, soğan ve sarımsak kükürt ve silisyumdan zengindirler. Bu maddeler ödem atmakla kalmaz böbrek taşlarının önlenmesinde yardımcı olurlar.
– Kurabiye, kek, pasta, krakerler gibi unlu mamüller, ve trans yağ içeren patates kızartması, soğan halkası, işlenmiş ürünler vb. besinlerden uzak durmalıyız.
-Haftanın 4-5 günü hafif tempolu yürüyüş ile sağlığımızı desteklemeliyiz.
-B grubu vitaminler ve demirden zengin besinler yiyin. Alerjiniz yoksa tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana) ve deniz sebzeleri gibi besinler tercih edin.
– Eğer bazı diüretikler alıyorsanız doktorunuz potasyum gibi farklı besin öğelerinden almanızı isteyebilir. Potasyum çoğu sebzede mevcuttur.

– Yulaf bol proteinli yapısı ile hem tok tutar hemde sağlığımız için oldukça faydalı bir besindir. Yoğurtla sütle veya yulaf lapası olarak tüketebilirsiniz.

– Kahve, çay ve diğer kafeinli içecekler de diüretiktir. Ancak herşeyde olduğu gibi kahve ve çay tüketiminde de fazlasına dikkat etmeliyiz. Anksiyete ve kalp çarpıntısına neden olabilirler.

-Daha az kırmızı et daha fazla yağsız et tercih edin, protein alımı için soğuk su balıkları, tofu (soya, alerjiniz yoksa) veya baklagilleri tercih edin.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu