HaberlerListelerSağlık

Obezite Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Obezite Nedir?

Günümüzde özellikle dengesiz şekilde kilo alma sorunları meydana gelmektedir. En çok duymuş olduğumuz hastalık türü de obezitedir. Gerçekten Obezite göz ardı edilmemesi gereken bir sorundur ve beraberinde birçok hastalığı da getirecektir. Bu kavramdan genel hatları ile biraz bahsedecek olursak. Obezite, günümüzde,  gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük ve en önemli sağlık sorunları arasındadır diyebiliriz. Bu sorun bizim ülkemizde de çok mücadelesi verilmekte olan bir sağlık sorunu olarak devam etmektedir. Obezite nedir ve bununla nasıl mücadele edilir onun iyi bilinmesi gerekmektedir. Obezite dediğimiz kavram genel olarak vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye olan oranının aşırı derecede artması sonucu kişinin boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının kilo durumunun istenilenden daha da üst düzeye çıkması durumudur diyebiliriz. Yetişkin insanları ele alacak olursak erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15 ila 18 i kadınlarda ise vücut ağırlığının yüzde 20 ila 25ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oran erkeklerde yüzde 25 kadınlarda ise yüzde 30 un üzerine çıkması durumu kaçınılmaz olarak obeziteyi oluşturmaktadır. Bizim ülkemizde obezitenin görülme sıklığı erkeklerde 20,5 oranında kadınlarda ise 41,0 oranındadır. Bu da ciddi rakamları göstermektedir. Peki, gelelim bu günümüzün baş belası olan obezite hastalığı nelerden kaynaklanıyor? Öncelikle tabii ki ilk nedeni aşırı ve yanlış bir şekilde beslenme alışkanlıklarına sahip olmaktır. Bunun beraberinde yetersiz fiziksel aktivite ve yaş cinsiyet gibi kavramlar tabii ki birde eğitim düzeyi sosyo-kültürel etmenlerin de obezite üzerinde birçok etkisi vardır.


Obezitenin Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Bu da ciddi rakamları göstermektedir. Peki, gelelim bu günümüzün baş belası olan obezite hastalığı nelerden kaynaklanıyor? Öncelikle tabii ki ilk nedeni aşırı ve yanlış bir şekilde beslenme alışkanlıklarına sahip olmaktır. Bunun beraberinde yetersiz fiziksel aktivite ve yaş cinsiyet gibi kavramlar tabii ki birde eğitim düzeyi sosyo-kültürel etmenlerin de obezite üzerinde birçok etkisi vardır. Bir diğer etmenler ise hormonal ve metobolik etmenler, genetik etmenler, psıkolojik problemler, sık aralıklarda çok düşük enerjili diyet uygulamaları sigara alkol gibi zararlı maddeler kullanma durumu ve kullanılan bazı ilaçlar, doğum sayısı ve doğum aralığı süre obeziteyi etkiliyor diyebiliriz. Obezitenin yol açtığı birçok sağlık sorunu var diye bahsetmiştik peki bu sağlık sorunları neler olmaktadır bunlara da değinecek olursak.  Başta sayacağımız vücudun insülin direnci tip 2 diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kan yağlarının yüksekliği, metabolik sendrom, safra kesesi hastalıları, yumurtalık ve meme kanserleri ve bazı kanser türleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri, felç, astım, solunum zorluğu, gebelik komplikasyonu, karaciğer yağlanması, aşırı kıllanma, ruhsal sorunlar, nevroza veya bulumia, gece yeme sendromu gibi ortaya çıkabilecek birçok sıkıntıları vardır.  Bunun dışında ise toplumsal uyumsuzluklar, özellikle sık aralıklarla kilo alığ vermek sonucunda deri altı dokusunun fazla yağ alıp vermesi sonucunda deri enfeksiyonları mantar enfeksiyonları kas ve iskelet sistemleri ortaya çıkmaktadır diyebilriz. Peki, bu büyük sorun haline gelen obeziteden nasıl kurtulabiliriz bunun cevabını bulabilmemiz için öncelikle obezite hastalığı bizde mevcut mu bunu öğrenmemiz gerekir. Bunu da obezite hesaplama dediğimiz yöntem ile bulabiliriz. Obezite nasıl saptanır bunu açıklamak istiyorum.  Obeziteyi belirlemek için beden kitle indeksi kullanılmaktadır. Beden kitle endeksi bireyin vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen bir değerdir. Beden kitle endeksi 30un üzerinde bulunuyor ise obezite denmektedir. Örneğin: 64 kg ve 1.64 boyunda olan bir kişi için BKİ= 65/(1.64. 1.64) =65 /2,6896= 24.16 şeklinde olmaktadır. 

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu