EDİTÖR BAŞVURU
Haberler

Norveç Firması Dünyanın En Hızlı Transatlantik Uçuş Rekorunu Kırdı

Norveç Firması Dünyanın En Hızlı Transatlantik Uçuş Rekorunu Kırdı

New York ile Londra arasında uçuş yapan Norwegian Air filosunda yer alan Boeing 787-9 Dreamliner model uçak ile yapılan uçuş normal süresinden 53 dk erken tamamlanarak 5 saat 13 dakika ile dünya rekoru kırıldı. Uçuk sırasında rüzgarında yardımıyla azami hızından 200 km daha fazla hızlanan uçak saatte 1249 km hıza kadar çıkmayı başardı.

Hava yolu firması tarafından yapılan açıklamaya göre New York’tan 284 yolcusuyla havalanan Boeing 787-9 Dreamliner uçağı planlanan varış süresinden 53 dakika önce Londra’ya ulaşmayı başardı. Norwegian Air firması Avrupa’nın düşük maliyetli taşıma yapan en büyük 3. firması ve iki şehir arasında günde iki sefer uçuş düzenliyor.

Rekorun kırılmasında ki en büyük etken ise Atlantik Okyanusu’ndan gelen ve hızı saatte 325 km ye ulaşan kuyruk rüzgarı olduğu belirtiliyor. Bu rekorla birlikte Boeing tarafından üretilen bir uçağın azami ilk kez hızından 200 km daha hızlı uçarak saatte 1249 kilometreye çıktığı belirtildi.

Rekor kıran uçağın kuyruk kısmındaki ilginç rastlantı

Rekor kıran uçakla ilgili ilginç bir detay ise uçağın kuyruk kısmının giydirmesin de yer alan ve 1930 yılında İngiltere ile Avustralya arasında ilk solo uçuşu gerçekleştiren ve aynı zamanda bir çok kere transatlantik uçuk rekoru denemesi yapan İngiliz pilot Amy Johnson’a ait resmin yer almasıydı.

Bu kadar hıza ulaşmasına rağmen uçağa neredeyse yolculuk boyunca etki etken kuyruk rüzgarının hiç türbülansa neden olmaması da pilotların işini kolaylaştırdı.

İngiliz pilot Amy Johnson

İngiliz pilot Amy Johnson

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu