ListelerSağlık

Normal Doğumda Sancıyı Azaltma Yöntemleri

Pek çok hamile kadın, gebeliğin son zamanları konusunda endişelidir. Ne hissedeceğim, acı ne kadar olacak ya da bununla başa çıkabilecek miyim gibi sorular sorar kendine. Buna hazırlanmak, son tarihe kadar kadının yavaş yavaş kendine olan güvenine yardımcı olduğu gibi daha olumlu bir doğum deneyimi sağlar.

Doğum sancısı sırasında meydana gelen acı, uterustaki kasların kasılması  ve rahim ağzının açılmasından kaynaklıdır. Bu sıklıkla rahim, kasık ve beldeki yoğun kramp hissi olarak tanımlanır ve bazen yayılabilir.  Bu adet sancısındaki kramplar gibi başlayabilir ve bireye bağlı olarak sonra daha yoğun hissedilebilir.

Pek çok kadın medikal müdahaleyi tercih eder, yani bölgesel anestezi (vücudun alt yarısı). Pek çoğu bu müdahalenin sonucundan memnun olur, kalanlar ise kusma ve titreme gibi yan etkilerinin dışında doğumun durmasını ve zorlu bir itme sürecini yaşamışlardır. Ayrıca kan basıncında düşme gibi bir riskte vardır.

Bu yüzden diğer seçeneklerin neler olduğunu bilmekte yarar var. Normal doğum hazırlıksız olmak anlamında değildir. Aşağıda verilen yöntemleri doğumdan önce tekrar ederek doğum sırasında acıyı çok etkili bir biçimde yönetebilirsiniz.

doğum sancısını azaltmak için dua

Lamaze; bu yöntem doğum sırasında acıyı yönetmek için Amerika’da en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemle doğumda, doğum normal, doğal ve sağlıklı olmaktadır. Acıyı azaltmaya oldukça yardımcı olan rahatlama yöntemleri, fiziksel olarak baş etme metotları, nefes egzersizleri ile aileler eğitilmektedir.  Doğum konusunda da bilgi içerdiğinden seçimler konusunda yardımcı olmaktadır. Lamaze tekniğinde özel bir tutum yoktur. Hamilelere normal bi doğum için kendilerini güvenmelerini sağlayacak güveni verir ve öğrettiği tekniklerle doğum sırasında acıyı azaltmaya yardımcı olur.

Bradley; Bu yöntem eşlerin koç olduğu yöntem olarak bilinir ve doğum koçu olarak eşinizin size yardımcı olmasını amaçlar. Bütünsel bir yaklaşımı içerir ve doğum öncesi tüm sağlıkla ilgili konulara (sağlıklı yiyecek ve egzersizde dahil) değinir. Doğum için, ilaçlar yerine acıyı bedende bulunan yeteneklerle azaltmayı amaçlayarak rahatlama ve nefes tekniklerini içerir. Ayrıca hamileleri yoga, maditasyon, yürüyüş, masaj gibi alternatif acı yönetme tekniklerine yöneltir. Doğum bilgileri bu yöntemdede öğretilmektedir.

Hypnobirth; Bu teknik ise, doğum korkusunu sizden alır ve sizin için daha rahatlatıcı bir çevre sağlar. Vücut için bütünsel bir gevşeme olanağı sağlar. Nefes teknikleri sunar. Ayrıca bu teknikte, kafanızda oluşan doğum görüntüleri yerine bunların tam tersini oluşturmak için pratikler yapılır.  Bu yöntem düzenli olarak meditasyon yapanlarda ideal olmakla birlikte her kadın için kullanılabilir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu