ListelerSağlık

Nikotin Replesman Tedavisi Nedir?

Nikotin replasman tedavisi nikotin bağımlılığından kaynaklanan yoksunluk hissini ortadan kaldırmada en etkili tedavi yöntemidir. Detaylar yazımızda.

Nikotin sigara bağımlılığına neden olan ve sigaranın içinde bulunan yüzlerce zehirden sadece bir tanesidir. Nikotin replasman tedavisi ise bu bağımlılıktan kaynaklanan yoksunluk hissini ortadan kaldırmada en etkili tedavi yöntemidir. Nikotin replasman tedavisini bu denli başarılı kılan başlıca sebepler şöyle sıralanabilir;

Sigara bağımlılarının; sağlığından daha çok yakındıkları zamlar, sadece sigaralarını inceltmelerini nikotin azot ve zifir oranı düşük sigaralara yönelmelerine neden oluyor. Unuttukları bir şeyde var ki oda duman bağımlılığıdır. Tam bu noktada nikotin replesman tedavisi devreye giriyor, zira bu yöntem bir kaç hafta içinde sadece nikotine bağlı yoksunluğu gidermiyor.

  • Tamamen doktor kontrolünde ve alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından uygulanması.
  • Birçok sigara bağımlısının illet olarak tabir ettiği bu bağımlılıktan kurtulmada en etkili yöntemler olan sakız, transdermal flaster, nasal spray ve inholer yöntemleri esasen Nikotin replesman tedavisinin farklı metodlarıdır.
  • Bupropion gibi bu konuda FDA tarafından onay almış ilk ilaç, tedavi sürecinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Sigarayı bırakma Tedavi Süreci

Tedavi Süreci

Tedavi genel olarak şöyle ilerliyor;

Doktorunuzun sizin için belirlemiş olduğu en uygun tedavi formu seçilir. En yaygın kullanılan tedavi yöntemleri; sakız ve transdermal flaster’dır. Sigaraya bağlı olmaksızın kronik(müzmin) olsun ya da olmasın herhangi bir hastalığınız varsa tedavi yöntemi değiştirilebilir. Doktorunuzla bilgi alışverişinde tedavi sürecinin kısalacağı gerçeğini göz ardı etmeyin.

Yaygın olarak kullanılan nikotin sakızların da tedavi süreci 8-12 haftadır. Günde 24 adet ve daha az sigara içen bağımlılara günde 24 adet 2 mg nikotin sakızı kullanması önerilmektedir. Günde 25 adet ve daha fazla sigara içenlere ise 24 adet 4 mg nikotin sakızı önerilmektedir. Nikotin replesman tedavisi 8-12 hafta uygulandığında başarılı olmaktadır. Yan etkileri doğal olarak uygulanan kişilere göre değiştiği gibi bu sürenin esnekliğini de etkilemektedir.

Not: Bu içeriğimizde yer alan bilgilerin tamamı bilgilendirme amaçlı olarak paylaşılmıştır, hekim tavsiye olarak algılanmamalıdır. Lütfen herhangi bir şey yapmadan önce kesinlikle hekiminize danışmalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu