HaberlerTürkiye

Nike, Ağrı’da Avrupa ve Ortadoğu’daki Tek Fabrikasını Açacak

Amerika merkezli kurulmuş olan ve genelde spor sektörü ile ilgilenen giyim markası Nike, Ortadoğu ve Avrupa’daki tek fabrikasını Ağrı’ya açmaya karar verdi. Kurulacak olan fabrikada toplam 5000 kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

Avrupa ve Ortadoğu Pazarının Üretim Alanı Olacak

Ünlü giyim markasının açacak olduğu fabrika ile Ortadoğu ve Avrupa pazarına ürün sağlaması bekleniyor. Doğu’da ham madde ve diğer malzemelere erişimin daha kolay olması nedeniyle Ağrı bölgesinin seçildiği düşünülmekte.

Toplamda 50.000 metre kare alana kurulacak olan fabrikada binlerce insana istihdam sağlanacak. Bu şekilde bölgenin de kalkınması bekleniyor. Dev markanın Türkiye’deki üreticisi olan Yeşim Tekstil de fabrika kurulum aşamasında yardımcı olacak. Fabrikanın tam olarak 2019 yılı sonunda bitirilmesi için çalışmalar hızlı bir şekilde başlayacak. Bunun için de bölge halkından birçok işçinin görevlendirilmesi bekleniyor.

Markanın Türkiye’deki üreticisi olan Yeşim Tekstil ile birlikte standart ürünlerin yanı sıra nanoteknolojiyle geliştirilmiş ürünlerin de çıkarılması bekleniyor. Bu sayede Türkiye, firmanın bölgedeki en önemli alanlarından birisi haline gelecek. Fabrikanın bölge halkının yanında sıra birçok diğer firmayla da işbirliği yaparak istihdam sayısını dolaylı yoldan arttırması bekleniyor. Ürünlerin taşınması için de yine ülkemizden belirli şirketlerle anlaşma yapılması gündemde. Nike tarafından 5000 istihdam sayısına 2 yıl gibi kısa bir sürede ulaşılması beklenmekte.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu