Yeme - İçme

Nevşehir Pekmez Helvası

Merhaba hanımlar, sizlere çocukluğumdan bu yana çok sevdiğim bir tarifi vereceğim. Bilirsiniz her yemeğin, her yörede birbirinden farklı adları olabiliyor. Bu tarifimizde Nevşehir pekmez helvasının tarifini verirken aslında benim bildiğim adı ile (Ankaralılara özel) öküz helvasının da tarifini vermiş olacağım.
Neden bu ismi aldı? Bilemiyorum. Bazı yemeklerde tarifler biraz değiştirir ve isimler yörelerde bu şekilde değişerek gider ama bu yemeğimizin yani tatlımızın tarifi tüm Anadolu’da aynı iken isimleri birkaç yerde değişebiliyor.

MALZEMELER

  • 4 su bardağı un
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı pekmez
[irp]

HAZIRLANIŞI

Nevşehir Pekmez Helvası Tarifi

Sizlere tarifini vermeden önce ismi kaba olduğu için bir araştırma yaptım, doğrusunu paylaştım ama ben yine gündelik yaşamımda öküz helvası demeye devam edeceğim.
Tarifimiz son derece pratik bir tarif, gelenekler yemeklerin lezzetleri zaten tescillidir size bunu açıklamaya gerek yok…
Öncelikle unumuzu bir tava içerisinde yağsız bir şekilde pembeleşinceye kadar kavurup bir köşede ılımaya bırakıyoruz. Unumuz ılıdıktan sonra geniş bir yoğurma kasesinin içine alın ve sıvıyağ, pekmez, süt ile yoğurun elinizle pazı şekli verin ve üzerini fıstık ile süsleyin… Afiyet olsun.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu