EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListeler

Nepal’de PUBG oynayana hapis cezası

Nepal'de PUBG oynayana hapis cezası

Dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip oyunlardan birisi olan PUBG hakkında garip bir haber de Asya ülkelerinden Nepal’den geldi. Bundan sonra Nepal’de PUBG oynarken yakalananlara hapis cezası istenebilecek. Ülkede hali hazırda on binlerce PUBG oyuncusu bulunuyor. Durum bu olunca bu sayının tamamen sıfırlanması beklenmekte.

Ülke genelinde yayınlanan habere göre  “çocukların ve gençlerin çalışmalarına ve davranışlarına negatif etkide bulunduğu” gerekçesi ile oyun tamamen yasaklandı.

En sevilen Battle Royale tarzı oyunların başında gelen PUBG’nin özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi dünya genelinde herkes tarafından bilinmekte. Kısa bir süre önce Hindistan’da da PUBG oynayanlara yaptırım yapılması gündeme gelmişti. Ülkemizde de oldukça yüksek bir kullanıcı kitlesine sahip oyun, gençlerin ders çalışmak yerine oyun oynadığı nedeniyle büyük tepki toplamakta. Özellikle ortaokul ve lisede eğitim gören bazı öğrenciler oyunun etkisinden kurtulmak için psikolojik destek almak zorunda kalabiliyor.

Dünya Genelinde Tepkiler Yükseliyor

Özellikle genç yaştaki kitle gününün büyük bir bölümünü PUBG oynayarak geçirdiği için oyunun insanlar üzerindeki etkisi tartışma konusu olmuş durumunda. Hindistan’dan gelen PUBG oynarken trenin altında kalarak hayatını kaybedenleri hatırlarsınız. İnsanların oyun oynarken dış dünya ile iletişimini kaybettiğini iddia eden bazı uzmanlar ise oyunun kontrol altına alınması gerektiğini açıklıyor. İlerleyen günlerde diğer ülkelerde oyun hakkında ne tarz kararlar alınacağını hep beraber göreceğiz.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu