EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insan

Neden rüya görüyoruz? Rüyaların bir anlamı var mı?

Rüyada Gördüklerimizin Ne Kadarını Hatırlarız? Neden Rüya Görürüz? Rüyaların Anlamları Ne? Konu hakkında detaylar yazımızda.

Rüya, uykunun REM adlı evresinde gerçekleşen görsel ve işitsel algılar ve duyguların yaşandığı süredir. Ruhun bedenden ayrıldığı anda gerçekleşen ve o anda yaşanan olayların tamamıdır. İnsanların tamamı rüya görür. Sıklık dereceleri değişse de her insan hayatı boyunca mutlaka rüya görmüştür. İstenilen rüyalar görülemez fakat rüyamızı yönlendirebileceğimize dair düşünceler vardır. Rüyada aslında olaylar çok hızlı gerçekleşip bittiği için rüya da zaman kavramı oluşturmak çok zor. Birkaç saniyede olup biten olayları çok uzun süreymiş gibi hissederiz rüyadayken. Araştırmalara göre uykumuzda rüya gördüğümüz süre ortalama olarak 20 saniye kadardır.

Rüyaların Bir Anlamı Var Mıdır?

Geçmişte ve günümüzde bu konu insan hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. M.Ö. 3000’lerde bile iş konu üzerinde alınan kararlarda etkili olurken, Roma döneminde bazı rüya analizleri yapan kişiler Roma Senatosunda görevlendirilmiştir. Bunların dışında, antik mısırda rüyalar için tabir kitaplarının yazıldığını biliyoruz. 1900’lü senelerin ilk yıllarında Sigmund Freud, gördüğümüz bütün rüyaların ve kabusların bilinçli gündelik hayatımızda ki imgelerin toplamı olduklarını ifade ediyor.

Rüyalar, bilimle ilgili birçok alanda incelenen ve değer verilen bir konudur. Biyolojik alandaki araştırmacılar uyku sırasında beyinde gerçekleşen psikolojik olayların nasıl ortaya çıktığı ve insanlar rüya görürken beyindeki nörolojik dalgalanmada farklılıklar olduğunu söylüyor. İnsanları büyük bir kısmı rüyalarını hatırlamakta zorlanır. Bunun sebebi uyandıktan sonra ilk 5 dakika içerisinde görülen rüyanın büyük bir kısmı unutulur. 10 dakika sonra ise neredeyse tamamını unuturuz hatırımızda kalan şeyler çok kısıtlıdır.

Rüyaların Bir Anlamı Var Mıdır?

Rüyalarda görünen hiçbir nesne, duygu veya renk aynı anlamı taşımaz herkes için farklı hissiyatlar verir. Rüyaların dili kullandığımız dilden farklıdır. Anlamlandırmaya çalıştığımız mesaj gördüğünüz şeyler birbirlerinden çok farklı olduğu için rüyanızın yorumlanmasını istiyorsanız doğru tasvir etmeniz çok önemlidir doğru aktarabilmekte rüyaların hatırlanması güç olduğu için zordur.

Rüyada Gül Bahçesi Görmek ne anlama gelir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Neden rüya görürüz sorusunu Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesinden Prof. Dr. Sultan Tarlacı ve Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden Doç. Dr. Korkut Ulucan, 360 TV’de yayınlanan Açelya ile Akla Takılanlar programında detaylı cevaplıyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=rd2zblsuilk

Originally posted 2021-11-19 10:00:42.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu