Faydalı BilgilerListelerSağlık

Neden Meyve ve Sebzeler Hayati Öneme Sahiptir?

Uzmanların neden tabiat ananın cömertliğinin takviyelerden daha çok besleyici olduğunu söylemelerini anlamaya çalışın. Meyve ve sebzelerin sağlığınız için neden önemli olduğunu anlatıyoruz.

Meyve ve sebzesi zengin bir diyet programı sağlık için önemlidir.

Uzmanların neden tabiat ananın cömertliğinin takviyelerden daha çok besleyici olduğunu söylemelerini anlamaya çalışın.

Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’nın kalori sayısına bağlı olarak günde 5-10 porsiyon arası meyve ve sebze tüketmemiz gerektiğini söylemesine rağmen ortalama bir kişi günden üç porsiyon meyve ve sebze tüketiyor.

İlgili Makaleler

Bu yüzden biz Temel Reis gibi güçlü olmak istiyorsak, neden bir çırpıda ıspanağı bitirmek yerine bazı takviyeler alıyoruz.

Meyve ve sebzelerdeki besleyici ögeler birlikte çalışır. İstanbul Üniversitesi’nde Beslenme Uzmanı ve Kıdemli Proje Koordinatörü Aysel Susuz: “Geçtiğimiz 10 yılda yapılan geniş araştırmada vitamin takviyeleri, besinlerin sağladığı faydayı sağlamıyor” demiştir.

Bildiğimiz maddelere ek olarak, ileride keşfedilmesi beklenen meyve ve sebzelerde bir çok madde mevcut. Doğal meyve ve sebzelerin içerdikleri besin ögeleri tek başına değil birlikte tüketiliyor. Bu itibarla sinerjik yollarla sağlığımıza fayda sağlayabilirler. Örneğin, ıspanak gibi demir zengini bitkiler demir emilimini arttırır ve portakal suyu gibi C vitamini zengini besinlerle birlikte alındığında yeteri kadar demir alamayanlar için büyük bir fırsat olur. (tipik olarak kadınlar)

Meyve ve sebzelerin sağlığa faydaları

Meyve ve sebzeler bir çok hastalığı önleyebilir. Meyveleri ve sebzeleri yemek kalp rahatsızlıklarını, felç, tip 2 diyabet ve hatta bazı kanser formlarını önleyebilir. Bilim adamları 110.000 kişi üzerinde 14 yıl boyunca inceleme yaptı. Çalışmanın bir kısmı insanların günlük ne kadar  çok sayıda meyve ve sebze yerse, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin o kadar az olduğunu söylüyor.

Meyve ve sebzeler ile kanserin önlenmesi arasındaki ilişkiyi kanıtlamak zor. Fakat, son dönemde yapılan çalışmalar bazı ürünlerin bazı kanser türlerine daha az yakalanılmasına neden olduğu belirtiliyor. Örneğin Dünya Kanser Araştırma Fonu ve Amerika Kanser Araştırma Enstitüsü ağız, karın ve kolorektal kanserlerinin marul, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler gibi nişastasız ürünler ile beslenenlerde daha az görüldüğünü tespit etti. Bir çok çalışmada, domatese kırmızı rengi veren likopen ve karotenoid maddesi prostata karşı koruyucu olduğu bulunmuştur.

Meyve ve sebzeler kilonuzu korumanız için harika. Meyve ve sebzeler, yağ ve kalori açısından düşük seviyededir. İçeriğinde sizin seveceğiniz lif ve su bolca bulunur. Ek olarak bu lifler sizi fazlasıyla formda tutacaktır.

Meyve ve sebzeler ile karnınızı doyurun. Diyetinize meyve ve sebze eklediğinizde, bu çeşitliliğin size bir hediye olduğunu düşünün. Farklı renklerde ürünler tüketmek önemlidir, çünkü her bir meyve ve sebze farklı bir besleyicilik sağlar. Bunu bir kros antrenmanı gibi düşünün Yeni gıdalar denemek heyecan verici olabilir ve dolabınızda her türden besin olduğundan emin olun.

Meyveler ve sebzelerin sağlık için önemi

Doğru sayıda meyve ve sebze porsiyonları günlük kalori ihtiyacına bağlıdır. Günlük ne kadar porsiyon tüketmeniz gerektiğini online porsiyon hesaplayıcılarını kullanarak öğrenebilirsiniz veya bu her ara öğüne ve her öğünde bir meyve veya sebzeyi basit bir şekilde yiyerek yapabilirsiniz.

Mevsimin, ulaşılabilirliğin veya maliyetin, dost canlısı diyetinizde meyve ve sebze almanızı engellemesine izin vermeyin. Taze ürün bulmak zor ise, donmuş, konserve edilmiş (düşük sodyumlu) ve kuru çeşitleri seçiniz. Ayrıca %100 meyve sularını da tam meyvelerdeki liflere sahip olmasalar bile öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

Sağlıklı olmanız için bir kase salata veya bir tabak meyveyle başlayabilirsiniz. Gerekli meyve ve sebze aldığınızda vücudunuz, çeşitli hastalıkların oluşma riskini azaltarak size iyi yönde karşılık verecektir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu