Faydalı BilgilerListeler

Neden 10 parmak klavye öğrenmelisiniz?

Zaman kazanın!

On parmak klavye kullanımının sunduğu en önemli avantaj hız, ve tabii ki buna bağlı olarak zaman kazanmaktır. Her gün standart olarak yapmak için 2 saat ayırdığınız bir işi, 45 dakikada yapacağınızı söylesek ne derdiniz? 10 parmak klavye, bilgisayar karşısındaki süreçleri tamamen hızlandırırken, beraberinde de size zaman yaratıyor,verimliliğinizi artırıyor. 10 parmak klavye kullanmayan bir kişi, dakikada 30 kelimeyi dahi zor yazarken, 10 parmak klavye tekniği öğrendikten sonra dakikada 75 kelimenin üzerinde yazabilirsiniz. Aradaki fark, iki katın da üzerindedir.

Hatasız yazım

Hatasız yazım

On parmak yazmanın, hız kadar önemli bir diğer avantajı ise hata oranının çok düşük olduğu bir teknik olmasıdır. 10 parmak klavyede, ekrana bakarak yazdığınız için olası bir harf hatasını ya da farklı bir yazım yanlışını anında görebilir ve müdahale edebilirsiniz. Dolayısı ile hata yapma riskiniz son derece düşük olacaktır. Klavyeye bakarak yazılan metinlerdeki hata oranı ciddi derecede yüksektir. 

Odaklanarak harika bir iş çıkartın

10 parmak yazmanın sağladığı avantajlardan bir diğeri de, metne odaklanabilmektir. Tuşlara ya da başka bir yere bakmadığınız, odaklanmadığınız için yalnızca o anki düşünceleriniz, cümleler ve ortaya çıkan sonuç sizin odak noktanızdır. Bundan dolayı da motivasyonun daha yüksek olduğu ve odağın da öne çıktığı bir yazım tekniğidir. 

Sağlık için faydalı

On parmak klavye tekniği, sadece yüksek hızda yazım ve hata oranı düşük bir deneyim sunmuyor. Aynı zamanda sağlığınız için de faydalı bir felsefeye sahip. Dik durmak, doğru açı ile klavyeye yaklaşmak,boyun sağlığınızı korumak ve yorucu klavyede yazım sürecini kısaltmak gibi artıları olan on parmak klavye tekniği, sağlığınız için de ideal olan yaklaşımdır. Klavyeye bakarak yazarken, boynunuzu sürekli olarak eğdiğiniz için ciddi ağrılar yaşayabilirsiniz. Ekrana bakmadan yazdığınız için söz konusu olabilecek RSI gibi rahatsızlıklar, on parmak klavye tekniğinde söz konusu değildir. 

İş yaşamınızda fark yaratın

On parmak klavyede en önemli avantajlarınızdan bir tanesi de, iş yaşamınızda sizi öne çıkartacak bir bilgi olmasıdır. Her gün onlarca mail, sunum, rapor, dosya hazırlıyoruz. Bu işlemler için saatlerimizi harcıyoruz. Oysa ki, on parmak klavye tekniği ile ayırdığımız zamanın çok küçük bir kısmında aynı işi, belki de daha fazlasını çıkartabiliriz. İş verenler açısından, sağladığınız yüksek verim ve performans önemli bir değerlendirme kriteri olabilir! Özellikle, klavye başında yoğun mesai harcayan bir çalışansanız, 10 parmak klavye kullanmayı mutlaka bilmeniz gerekiyor. İş için ayırdığınız zamanı kısıp, farklı aktivitelere ayırabilirsiniz.

On parmak klavye hız testi ile kendinizi ölçün

Klavyedeki mevcut durumunuzu test ederek öğrenmek istiyorsanız, on parmak klavye hız testi sitesi üzerinden bir dakikada kaç kelime yazdığınızı öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken klavye hız testi sitesine girerek önünüze çıkan kelimeleri ekrana yazmak.Mevcut durumda dakikada 30 kelime yazabiliyorsanız, on parmak klavye öğrendikten sonra dakikada 100 kelimeye kadar çıkabileceğinizi unutmayın!

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu