Kimdir?Listeler

Nazlı Ecevit Kimdir?

Bülent Ecevit'in annesi olan Nazlı Ecevit hakkına kısa ve net bilgiler.

Nazlı Ecevit 1900 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Önemli bir ailenin kızıydı. Babası Emin Bey bir albaydı. Dedesi ise Ferik Salih Paşaydı. Büyük dedesi ise padişahın yaverlerinden birisi olan Ali Kirat Paşa’ydı. Saray kökenlerine dayanan bir aileye mensuptu. Kendisi Bülent Ecevit’in annesidir. Eşi ise milletvekilliği yapmış olan Doktor Fahri Ecevit’tir.

Nazlı Ecevit Kimdir?

Meşrutiyet döneminde kızlar için nadir açılan okullardan birisine gitti. İnas Sanayi-i Nefise Mektebin’de öğrenciydi. Bu okulun ilk talebelerinden birisidir kendisi. Okul bittikten sonra Ankara’ya gitti burada bir süre resim öğretmenliği yaptı. İstanbul’a taşındıklarında da aynı görevini devam ettirdi ve öğretmenliği bırakmadı. Fakat 1922 ve 1947 tarihleri arasında resme 25 yıllık bir ara verdi. Bu uzun aradan sonra resme tekrar başladı. Son derece şevkle çalıştı ve 1948 ile 1975 arasında gerçekleşen neredeyse bütün Resim ve Heykel sergilerine katılıp, burada eserlerini sergiledi.

Nazlı Ecevit Kimdir?

Ressamlık ile ilgili bir takım dernek ve cemiyetlere katıldı. Bu dernek ve cemiyetler de aktif rol üstlenerek başkanlık da yaptı. Bir takım resmi işlerde bulundu. 1985 yılında, yani 85 yaşında Ankara’da hayata gözlerini yumdu ve vefat etti.

Kendisinin Bülent Ecevit’in eğitiminde ve yetiştirilmesinde ki katkısı hiç de azımsanacak bir düzeyde değildir.

Bülent Ecevit

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu