İlginç BilgilerListelerTarih

Nazi Almanyası Hakkında Okudukça Canınızı Yakacak Ürkütücü Bilgiler

Nazi Almanyası, haklarında bildiklerimiz ya da bilmediklerimiz ve yaptıkları ya da yapmaya çalıştıkları ile sürekli çağının ötesinde olmaya çalışmıştır.

Özellikle Yahudi Soykırımı sırasında yaptıkları, pek çoğumuzun okurken dahi canına yakar.

İşte Nazi Almanyası ve onlar haklarında ortaya atılan korkunç iddialar…

Nazi Almanyası’nın Kuruluşu

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya da, tıpkı diğer uluslar gibi büyük bir siyasi, sosyolojik ve ekonomik buhranın içine düşmüşlerdi. Almanya’da o dönem insanlar, dünya tarihinde ölçülmüş en yüksek enflasyon ile boğuşmaktaydı.

Tabi böyle bir ekonomik ortamda orta sınıf yok olmuş ve insanlar uç siyasi partilere yönelmişlerdi. İşte bu ekonomik ve sosyolojik boşluktan faydalanan Adolf Hitler, Nazi Partisi’ni kurmuş ve insanları bu buhrandan çıkarma sözü vermişti.

Yaşadıkları çöküşten bir an önce çıkmak isteyen Alman halkı, çareyi elbette milliyetçiliği ve Alman ırkını ön plana çıkaran, kendilerini büyük vaatler veren Adolf Hitler’e ve partisine güvendi.

Adolf Hitler’in Yükselişi ve SS’in Kuruluşu

Adolf Hitler’in Yükselişi ve SS’in Kuruluşu

Yavaş yavaş halkta oluşturduğu güveni artıran Adolf Hitler, ilk icraat olarak SS’i kurdu. İlk başta bu bir nevi orduyu Heinrich Himmler liderliği altında, koruması olarak kuran Hitler, daha sonra muhafız birimini geliştirmeye karar verdi.

SS için seçilecek kişilerin 25 ila 35 yaş arasında, sabıka kaydı temiz, iyi huylu, sağlıklı ve fiziği güçlü olması gerekiyordu. Bu kişiler partiye değil Adolf Hitler’e sadakat yemini ediyordu.

Reichstag Yangını ve Nazi Almanyası

Reichstag Yangını ve Nazi Almanyası

Nazi Almanyası ve Adolf Hitler’in yükselişinde belki en önemli ‘mihenk’ taşlarından birisi de Reichstag Yangını’dır.

Takvimlerin 27 Şubat 1933’ü gösterdigi günün akşamında Almanya’nın Berlin şehrinde Nazilerin ileri gelenlerinden Joseph Goebbels’in evinde ziyafet verilmektedir. Davetliler arasında henüz yeni şansölye olmuş Adolf Hitler bulunmaktadır. Yemek esnasında bir telefon gelir, telefondaki kişi lakabı Putzi olan Ernst Hanfstaengldir. Hanfstaengl, heyecanlı bir ses tonuyla telefonda ” Reichstag yanıyor, Reichstag yanıyor…” diye bağırır. Fakat Goebbels bu iddiayı yeterince inandırıcı bulmaz ve ilk olarak durumu Hitler’e bildirmemeyi daha uygun bulur. Fakat, telefondan söylenen iddia doğrudur, Reichstag gerçekten yanıyordur.

1933 yılında gerçekleşen bu yangın, tüm Avrupa’ya yayılan Nazi ateşinin ilk tahribatıdır. Naziler ve Hitler, sosyal demokratları ve komunistleri suçlamış, tepkilerini bu iddialara dayındırarak zulumlerine başlamışlardır.

En başta da Yahudiler’e elbette…

Yahudi Soykırımı

Yahudi Soykırımı

Holokost, tarihte Yahudi Soykırımı’na verilen isimdir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ve müttefiklerinin 6 milyon Yahudiyi çeşitli yollarla öldürdüğü olaydır, Holokost. Bu 6 milyon her ne kadar kesinleştirilememiş bir tahmin olsa da, şu an tarihçilerin üzerinde anlaştığı bir rakamdır. Kurbanların yaklaşık yarısı ilerleyen Alman ordusunun ardında gelerek, Yahudileri kurşuna dizen ünlü SS birlikleri tarafından öldürülmüş, diğer yarısı da 6 farklı ölüm kampında adeta katledilmiştir.

Bu kamplar arasında belki de en önemlisi olan Auschwitz’in komutanı Rudolf Hoess, kampta uygulanan prosedürü yıllar sonra aşağıdaki biçimde tanımlıyor:

“Tahminlerime göre 2.500.000 kurban idam edildi veya gaz verilerek ve yakılarak imha edildi, ve en azından diğer yarım milyon da açlığa ve hastalığa dayanamayarak öldü, bu da toplam ölü sayısını yaklaşık 3.000.000 yapar. Bu sayı Auschwitz’e mahkûm olarak gönderilenlerin yaklaşık %70 veya %80 ‘ini temsil eder. Geri kalanlar seçildi ve köle işçi olarak konsantrasyon kampı endüstrisinde çalıştırıldı…

Yahudi sorununun son çözümü aslında Avrupa’daki tüm Yahudilerin imhası anlamına geliyordu. Ben Haziran 1941’de Auschwitz’de idam eylemlerini meydana getirmek için göreve getirildim. Ölüm odalarında insanları öldürmek klimatik koşullara bağlı olarak 3 ile 15 dakika arası bir zaman alıyor. Biz insanların öldüğünü çığlıkları dindiği zaman anlıyorduk. Genelde kapıyı açıp ölü bedenleri çıkarmadan önce bir, bir buçuk saat beklerdik. Cesetler uzaklaştırıldıktan sonra özel komandolarımız cesetlerden yüzüklerini ve altın dişlerini çıkartırlardı…

Kurbanlarımızı şu yolla seçerdik… Çalışmaya uygun olanlar kampların içine gönderildi. Diğerleri vakit kaybetmeden idam teçhizatlarına gönderilirdi. Daha olgunlaşmamış çocuklar istisnasız idam edilirlerdi, çünkü yaşlarından dolayı çalışabilecek durumda değillerdi… Kurbanlarımızı bitlerinden arındırılma sürecinden geçeceklerini zannetmeleri için çaba harcıyorduk. Tabiî ki, sıklıkla bizim gerçek niyetimizi fark ediyorlardı ve bu nedenle bazen ayaklanmalar ve zorluklar yaşıyorduk. Sıklıkla kadınlar çocuklarını kıyafetlerinin altına saklıyorlardı, ama tabi ki onları bulduğumuzda imha edilmeye gönderiyorduk.”

Dünya Savaşı’nın Son Bulması ve Nazi Almanya’sının Çöküşü

Dünya Savaşı’nın Son Bulması ve Nazi Almanya’sının Çöküşü

Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan II. Dünya Savaşı’nda iki milyonu aşkın can kaybı yaşandı. Alman askerlerinin yenilgisinden sonra Nazi Almanya’sı kayıtsız şartsız teslim oldu. 30 Nisan 1945’te, Hitler ve bir hafta sonra 7 Mayıs 1945’te Eva Braun intihar ettiler. Demoralize olmuş ve neredeyse yıkılmış Almanya kayıtsız ve şartsız kuşatılmıştı.

En sonunda, 6 Ağustos 1945’te, Birleşik Devletler Hiroşima’ya atom bombası attılar. Patlamadan sonraki 15 dakika içinde 78.000 kişi öldü. 3 gün sonra, bir diğer bomba Nagazaki üzerine düştü ve 14 Ağustos’ta Japonya kuşatıldı.

Bu savaşın ardında ise yaklaşık 50 milyon kaybedilmiş can kalmıştı…

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu