Faydalı BilgilerSağlık

Nasıl Daha Güçlü ve Daha Sağlıklı Kemiklere Sahip Olunur

Daha güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmak için bebeklikten başlayarak 20 yaşına kadar fazla kalsiyum ve D vitamini alarak ve kemik güçlendirici egzersizler yaparak sağlıklı kemiklere kavuşursunuz. Eğer 20 yaşın üzerindeyseniz, moralinizi bozmaya gerek yok. Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmak için asla geç değildir.

20 yaşından büyük ve 65 yaşından küçükseniz, aşağıda ki beş maddeye dikkat ederek hala sağlıklı ve güçlü kemiklere kavuşabilirsiniz.

Nasıl Daha Güçlü ve Daha Sağlıklı Kemiklere Sahip Olunur

  1. Yediklerinize dikkat edin. İdeal olarak yediğiniz yiyeceklerde yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini olmasına dikkat edin. Süt ürünleri en zengin kalsiyum kaynakları olsa da, portakal suyu gibi çok sayıda gıda, kalsiyum takviyelidir. Meyveler, sebzeler ve tahıllar magnezyum ve fosfor gibi kemik sağlığı için çok önemli olan diğer mineralleri sağlar.
  2. Makul kilonuzu koruyun. Bu özellikle kadınlar için çok önemlidir. Menstrüel dönemler genellikle zayıf bir diyet veya aşırı egzersiz nedeniyle zayıf olan kadınlarda durur ve bu genellikle östrojen seviyelerinin kemik büyümesini destekleyecek kadar düşük olduğu anlamına gelir.
  3. Sigara içmeyin ve alkol alımını kısıtlayın. Sigara ve fazla alkol, kemik kütlesini azaltır güçlü ve sağlıklı kemikler için bu ikisinden uzak durmak oldukça önemlidir.
  4. Egzersizlerinizin ağırlık taşıyan egzersizler içerdiğinden emin olun. Yürüme, dans veya step aerobik gibi düzenli ağırlık taşıyan egzersizler kemikleri koruyabilir. Ayrıca egzersiz rutininizin bir parçası olarak kuvvet antrenmanını da ekleyin.
  5. Risk faktörleri için doktora danışın. Bazı tıbbi durumlar (çölyak hastalığı gibi) ve bazı ilaçlar (steroidler ve diğerleri) kemik erimesi olasılığını artırabilir. Bu faktörleri açıklayan bir önleme stratejisi geliştirmek için doktor tavsiyesi oldukça önemlidir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu