Gezi RehberiListeler

Nahçıvan’da gezilecek yerler rehberi

Nahçıvan seyahati yaparsanız nereleri gezmelisiniz? Kadin tarihi olan hatta Nuh taraftarlarının toplandığı yer olarak bilinen Naçıvan hakkında detaylar yazımızda.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Azerbaycan’a bağlı özerk cumhuriyettir. Sovyetler döneminde Sovyetler  onlara bağlı olan ülkelerin sınırlarının değiştirilmesi kararıyla Nahçıvana dahil olan bazı bölgeler Ermenistan arazisine katılmıştır. Nahçıvan Ermenistan’la, İran’la ve Türkiye ile sınır komşusudur. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne Nahçıvan, Babek, Culfa, Ordubad, Kengerli, Sederek, Şahbuz, Şərur gibi şehirler tabidir. Nahçıvan çok kadim tarihe sahiptir.  Nahçıvan kadim Midya ve Manna devletlerinin arazisinde olmuştur. Ve sonradan Skif-Sak Türk tayfalarının meskenine çevrilmiştir. Bir çok eski dönem tarihçileri kendi yazılarında  Nahçıvandan söz etmiştir. Nahçıvanı Yahudi tarihçi İosif  Flavi  Nuhun gemisinin dayandığı yer olarak bildirmiştir. Ve Nahçıvan sözünün manası da Nuh taraftarlarının toplandığı yer gibi vermektedir.

NAHÇİVAN ŞEHRİNDE GEZİLECEK YERLER

Nahçıvan'da gezilecek yerler rehberi

Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin merkezi sayılan Nahçıvan şehri 2018 yılında İslam Medeniyetinin  başkenti adını almıştır. Bu da tesadüfi değildir sadece Azerbaycan mimarlığı için değil tüm İslam mimarlığında önemli yer tutan tarih kokan mimarlık eserleri burada bulunuyor. Kadimden beri Türklere mesken olmuş Nahçıvan şehri tarih sevenler için muhteşem gezi yeridir.  Atabeyler devletinin başkenti de olmuş Nahçıvan şehrinde Atabeyler medeniyetinden  bu güne kadar gele bilmiş tarihi abideleri vardır. Burada yer alan Atabeyler mimarlık kompleksinde bugüne kadar gelmiş abideleri göre bilirsiniz.

Mümine Hatun Türbesi

Mümine Hatun Türbesi

Bunlardan en tanınanı ve görkemlisi Mümine Hatun Türbesidir. Tüm İslam medeniyetinin, doğu mimarlığının incisi sayılan bu abide bugünümüze kadar gelmiştir. Bu da o devir için  mimarlığın ilerlemesinin göstergesidir. Nahçıvan rölyefi ve kadimliğine göre ikinci Altay olarak da gösteriliyor. Bu türbenin mimarı Mimar Ecemi Nahçıvani dir.

Mimar Ecemi Nahçıvani

Türbenin girişinde bu yazı bulunmaktadır:

“…bu türbəni dünyanın elmli, adil məliki, böyük qalib Şəmsəddin Nüsrət əl islam və əl müslimin Məhəmməd Cahan Pəhləvan|Cahan Pəhləvan atabəy Əbu Cəfər Məhəmməd ibn Atabəy Eldəniz …dünyanın və dinin cəlalı, islamın və müsəlmanların namusu Möminə xatunun xatirəsinə tikməyi əmr etdi!…”

Manası kısaca şu anlama gelir “ Bu türbeni bilgili, adaletli Şemseddin Nusret ve Atabey Eldeniz Mümine hatunun hatırasına burayı inşa etmeyi emr etti ”

Nahçıvan Han Sarayı

Nahçıvan Han Sarayı

 

Nahçıvan Han Sarayı Bu saray Nahçıvanın sonuncu hanı Kelbeli Han Kengerli tarafından inşa etdirilmiştir ve 18.yüzyıla ait  yapıdır. Şimdilerde bu saray halı muzesi gibi kullanılıyor. 359 eksponatın saklandığı müze kendinde çok meşhur halıları da saklıyor.

Kelbeli Han Kengerli

Hüseyin Cavidin Ev müzesi

Hüseyin Cavidin Ev müzesi

Büyük Türkcü şair, yazar Hüseyin Cavidin doğup, büyüdüğü evi şimdi müze gibi kullanılıyor. Bununla beraber Nahçıvanda  Azerbaycanın büyük yazarlarından olan Celil Memmedquluzadenin de ev müzesi bulunmaktadır.

Nahçıvan şehrinin çok sayıda tarihi mahallesi vardır. Nahçıvanı mahalle mahalle gezerseniz daha kolay olur ve daha çok yerleri görürsünüz. Ağabeyler mahallesi, Anbar mahallesi, Atabeyler mahallesi, Cıdıllı mahallesi, Çığıtay mahallesi, Kengerli mahallesi, Kurdlar mahallesi, Zaviye mahallesi, Sallakhane mahallesi, Sarvanlar mahellesi Nahçıvanın tarihi mahalleleridir.  Kurdlar mahallesi Azerbaycanın başka bölgelerinde de vardır. Bu mahalleler kadim Türk tayfalarının meskeni olmuştur ve şimdiye kadarda bu mahalleler kalmaktadır.Zaviye mahallesinde yer alan bu mahalle şimdiye kadar kalmış tarihi yerlerdendir.  Zaviye farscadan mukaddes yer anlamına geliyor.

Nahçıvan şehrinin çok sayıda tarihi mahallesi

Nahçıvana ilkbaharda Nisan ve Mayıs aylarında gitmek daha uygundur. Kışı kısa soğuk, karlı, yazıysa uzun, kuru ve sıcak geçer.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu