Yeme - İçme

Mürdüm Eriği Marmelatı

Merhaba hanımlar, sizler için reçel kategorisi açtıktan sonra reçel tariflerine biraz düştüm evet bu son tariflerimden biri ama paylaşmaktan gerçekten zevk aldığım bir tarif. Tatlı kullanımı aslında son derece güzel gibi görülse de değiştirilebilir, zira biraz acı hatta bira ekşi ile tatlılar şenlendirildiğinde marmelat ve reçel gibi tarifleri daha çok tercih edilir bir hale getirebilirsiniz.
Sizlere benim uçuk tarifler diye aslında sınıflandırdığım bir tarif vermiştim, acı biber reçeli ama bu tarife ek olarak ekşi kategorisinde vişneyi de sayabiliriz. Tatlı olmasına karşın içerisindeki o aromatik ekşilik bizleri inanılmaz şekilde çeker kendisine bu gibi lezzetler sadece iki tarif ile sınırlı değil, mürdüm eriği de kendi içinde şeker oranı düşük, ters orantılı bir şekilde bu duruma ekşimsi bir meyvedir ve reçelinde de bence inanılmaz bir aroma haline dönüşüyor eriğimizin bu yönü. Ben mürdüm eriklerini daha tam olarak olgunlaşmadan, en ekşi hallerinde seçiyorum. Sizler de bu şekilde seçim yapabilirsiniz zira istediğimiz kadar şeker ilavesi yapıp, tatlandırma kolaylığımız var ama içerisine bir miktar daha ekşilik katmak için limon ilavesi yaparsak dilediğimiz lezzeti aromatik şekilde yakalayamayız, unutmayın. Şimdi tarifimize geçelim.

MALZEMELER

  • 1 kilo orta yumuşaklıkta mürdüm eriği
  • Yarım su bardağı su
  • 1 kilo toz şeker (yani 4 su bardağı)
  • 3 parça limon tuzu
[irp]

HAZIRLANIŞI

Mürdüm Eriği Marmelatı Tarifi’nin Yapılışı

Öncelikle bol su ile yıkayalım eriklerimizi bu çok önemli, dalda ballanır ve tozlar üzerine kalıcı gibi yapışır. Bunun için bol suda, eriklerimizi elle ovuşturarak yıkamak en sağlıklı seçenektir ki buna ek olarak, şapka kısımlarını ve çekirdeklerini alalım eriklerimizi. Çekirdekler alınması kolaydır, şapkalar gibi bıçak yardımı ile zorlanmadan alırsınız ki şapka kısımlarını malzemeden kar elde etmek için almazsanız eğer ekşiliğinin yanında hafifte acı olur tarifimiz, unutmayın.
Reçellerin genelinde bir şeker ile dinlendirme ve iç içe geçmesi için bekletme safhası vardır ama marmelatlarda bu safha yok. Eriklerimizi eğer makineniz kuvvetli ile doğramadan, değilse doğrayarak bir miktar su ile kaynatın ve kaynamaya başladıktan 10 dakika kadar sonra ocaktan alıp makinenizden geçirin, bir püre elde edeceksiniz o pürenin içerisine toz şeker ilave edip, gerekirse erikleri kaynattığımız sudan biraz ilave ederek karıştırıyoruz ve ateşe veriyoruz. Reçellerde kaynama ölçüsünü anlamak zordur ama bu işin de kolay bir yolu var, öncelikle kaynamaya başladığında eşit aralıklarla, sık sık bir kürdan eli, bir damla reçeli parmağımıza damlatırız, dağılmaz kalırsa ocağın altını kapatıp soğumaya alabiliriz demektir.
Soğutma işlemi tüm sıcaklarda önce oda sıcaklığında, ısısının tamamını ortam sıcaklığına düşürene kadar bekletilir ve daha sonra dolapta soğutulur. Marmelatımız hazır, artık direkt olarak servis edip tüketebiliriz ya da bekleriz 3 – 4 ay boyunca ne zaman canımız isterse o zaman servis ederiz, afiyet olsun.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu